Lastik Seçimi (Petlas Velox sport pt741)

1,5 sene 16bin km' dir arka tekerlerde Petlas PT741 kullanıyorum, yaklaşık 1 ay önce de ön lastikler de aynı modele döndüm. Fiyat performans çerçevesinde bu lastiği öneririm. Çok yumuşak bir lastik değil bu yüzden ihtiyacınıza hitap edebilir. Yol şartlarınızı zorlu olarak tarif etmişsiniz, bu durumda çok yüksek hızlara çıkamayacaksınızdır. Fiyatı yüksek olan markalar kalite farklarını yüksek hız, konfor(yumuşak oluşları) ve ses seviyesinde ortaya koyabiliyorlar. Yol şartlarınız nedeni ile zaten bunları takip edemeyeceksiniz görünüyor, bu nedenle çok pahalı lastiğe gerek yok bence.

Kullanım şekli ile alakalı bir cevabım aşağıdadır. Bahse konu sorun olan lastik PETLAS Imperium. PT741 , Imperium'un üst modeli diyebiliriz.
Hocam zaten fc5 kasalar üzerinde Bridgestone geliyor. Aslında sert yapıda olan bir lastiklere alışmış durumdayız. Ancak aynı lastiği almaya kalktığımızda lastik başına 860 TL gibi bir maliyet ortaya çıkıyor. Bridgestone kötü değil ama bence markadan dolayı fiyatlar çok yükseliyor. Petlas pt741in de kötü olacağını düşünmüyorum. Sonuçta bu markanın en iyi lastiği. Üstelik beğenilme oranı da baya iyi. Hocam peki deforme durumu, yol tutuş, kuru ve ıslak yoldaki frenleme, ses durumu nasıl?

Hocam ben lastik konusunda biraz titizim. Soyle ki size conti ya da Michelin öneririm. Fiyatları pahalı ama. Neden diye soracak olursanız bu zamana kadar uygun fiyatlı lastik aldım ama ömrü kısa oldu. En sonunda gittim continental aldım. Aradaki fiyat farkını buna sayıyorum. Uzun ömürlü olması.
Arkadaşa katılıyorum ucuz etin yahnisi yavan (tatsız) olur misali, ben her daim hiç değişmeden Bridgestone kullanıyorum eski aracımda da böyleydi Fc5 içinde öyle.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Arkadaşa katılıyorum ucuz etin yahnisi yavan (tatsız) olur misali, ben her daim hiç değişmeden Bridgestone kullanıyorum eski aracımda da böyleydi Fc5 içinde öyle.
Hocam fiyatlar çok yükseldi. Söylenen markalar kendini ispat etmiş markalar sonuçta. Mesela ucuz diye Kumhonun Kh17 modelini kullandım memnun kalmadım. Ses olarak iyiydi ancak lastik sertleşti ve bir defasında arabayı resmen zor durdurdum az daha öndeki araca çarpıyordum. Kumho kötü marka değil ama bence o model ve ebat araca uygun değildi. Diğer taraftan iyi markalar da kullandım ancak onlar da çok çabuk bozuldu yolların iyi olmaması sebebiyle. Bu yüzden ben bir markadan ziyade modele yönelik araştırma yapıyorum hangi lastikler alınabilir diye. Bide kullanım alanı da çok önemli. Kriterlere göre lastik almakta fayda var.

Hocam zaten fc5 kasalar üzerinde Bridgestone geliyor. Aslında sert yapıda olan bir lastiklere alışmış durumdayız. Ancak aynı lastiği almaya kalktığımızda lastik başına 860 TL gibi bir maliyet ortaya çıkıyor. Bridgestone kötü değil ama bence markadan dolayı fiyatlar çok yükseliyor. Petlas pt741in de kötü olacağını düşünmüyorum. Sonuçta bu markanın en iyi lastiği. Üstelik beğenilme oranı da baya iyi. Hocam peki deforme durumu, yol tutuş, kuru ve ıslak yoldaki frenleme, ses durumu nasıl?

Kuru ıslak performansı için çok bir yorumum yok henüz, çünkü 1,5 sene arka lastiklerde kullandım 1 ay ön lastiklerde, bunlar ile uzun vadeli bir yorum yapamayacağım ancak şimdiye kadar da herhangi bir endişe oluşturacak bir performansı hiç olmadı, şimdiye kadar tatmin etti. Ses konusu göreceli, bence gürültülü bir lastik değil ama bu yorumu göreceli yapan iki etken var, FD6 nın ses yalıtımı ve bir önceki lastikteki ses tecrübemiz.

Pahalı ise kalitelidir öngörüsü genelde doğru bir yorumdur ancak pahalı olduğu miktar kadar mı kalitelidir işte ben buna emin değilim, bence bir yerden sonra markanın imaj değerine para veriyoruz.

Şahsen D sınıfı, SUV gibi ağır araçları 150km hız üzerinde kullanmadıktan sonra bu pahalı lastikleri araştırmayı bile düşünmüyorum ben.

Kuru ıslak performansı için çok bir yorumum yok henüz, çünkü 1,5 sene arka lastiklerde kullandım 1 ay ön lastiklerde, bunlar ile uzun vadeli bir yorum yapamayacağım ancak şimdiye kadar da herhangi bir endişe oluşturacak bir performansı hiç olmadı, şimdiye kadar tatmin etti. Ses konusu göreceli, bence gürültülü bir lastik değil ama bu yorumu göreceli yapan iki etken var, FD6 nın ses yalıtımı ve bir önceki lastikteki ses tecrübemiz.

Pahalı ise kalitelidir öngörüsü genelde doğru bir yorumdur ancak pahalı olduğu miktar kadar mı kalitelidir işte ben buna emin değilim, bence bir yerden sonra markanın imaj değerine para veriyoruz.

Şahsen D sınıfı, SUV gibi ağır araçları 150km hız üzerinde kullanmadıktan sonra bu pahalı lastikleri araştırmayı bile düşünmüyorum ben.
Hocam ses konusu biraz da beklentiyle alakalı. Mesela çoğu kişi Continentali beğenir ama sesli bir lastiktir. Çünkü diğer yönleriyle öne çıkan bir lastik. Bence yol tutuş, frenleme ve sağlamlık en önemli kriterler. Bu noktada Petlasın bu modeli öne çıkıyor.
Pahalı markalar konusunda haklısınız. Evet iyileri var ancak belli bir noktadan sonra tamamen marka değeri üzerinden fiyatlama yapılıyor. İnsanların aklında iyi bir imaj bırakması sebebiyle de yüksek bedeller ödüyor insanlar. Bu durum tabi ki biraz kullanım amacıyla da ilişkili. Çok güçlü ve performansı yüksek bir araç kullansam açıkçası o gücü yola aktarabilecek bir lastik almayı isterdim. Mesela Michelin pilot sport 4 gibi. Ancak bulunduğumuz bölge, kullanım tarzı dikkate alındığında Petlas yeterli gelecektir diye düşünüyorum. Tabi fiyat önemli bir etken. İlerleyen zamanda da lastik deneyimlerinizi aktarabilirseniz sevinirim.

Geri