Civic FC5 Lastik Tavsiyesi

Aracınız
Civic FC5 2017
Öncelikle selamlar arkadaşlar Honda Civic Fc5 aracıma 18" jant aldım fakat lastik ebatı seçme konusunda kararsız kaldım. 225/45/R18 lastik almayı planlıyorum ama nasıl olur arabanin konforuna gidişine etkisi olur mu? Yük altında çamurluğa sürtme gibi bir durum söz konusu olur mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirse çok memnun olurum.

Aracınızın 1.6 N/A olduğunu zannediyorum..
215/55 16 inç çapında bir ebattan 18'e geçildiğin de zaten aracınızın aksamlarına çok daha fazla yük binecek. Haliyle yakıt tüketimi , performans yönünden olumsuz etkileri oluşacaktır.
Ayrıca yürüyen aksam parçaları çok daha çabuk deforme olacaktır..
Bu durumun farkında olduğunuzu düşünerek , (SAHTE) bir jant alternatifini de tercih etmemenin bilincinde olduğunuzu umarak yardımcı olmaya çalışacağım...
45 yanak zaten yuvarlanma çapı sebebiyle 225 tabanda uyum sağlayamaz. 215/45 yapabilirdiniz belki , o ebatta özel sınıfa girdiği için fiyat etiketleri epey tuzludur. 225 için kullanabileceğiniz ölçü 40 yanak olur , aracın en sevdiğim yönü olan tatlı-sert süspansiyon karakterini ciddi anlamda bozacaktır.
Fakat daha iyi olabileceğini isteyeceğim direksiyon kararlılığına fayda sağlayacak , yanal esnemeler de azalacaktır.
Taban genişlediği için çok ihtiyacı olmasa da şase rijitliği de gelişecektir...

Ben olsam 17'den daha büyük kesinlikle kullanmazdım , viraj kabiliyeti birazcık daha artsın isteseydim ebatım da HB varyasyonlar da bulunan 235/45 kaliteli bir takım lastik ile olurdu.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2017
Aracınızın 1.6 N/A olduğunu zannediyorum..
215/55 16 inç çapında bir ebattan 18'e geçildiğin de zaten aracınızın aksamlarına çok daha fazla yük binecek. Haliyle yakıt tüketimi , performans yönünden olumsuz etkileri oluşacaktır.
Ayrıca yürüyen aksam parçaları çok daha çabuk deforme olacaktır..
Bu durumun farkında olduğunuzu düşünerek , (SAHTE) bir jant alternatifini de tercih etmemenin bilincinde olduğunuzu umarak yardımcı olmaya çalışacağım...
45 yanak zaten yuvarlanma çapı sebebiyle 225 tabanda uyum sağlayamaz. 215/45 yapabilirdiniz belki , o ebatta özel sınıfa girdiği için fiyat etiketleri epey tuzludur. 225 için kullanabileceğiniz ölçü 40 yanak olur , aracın en sevdiğim yönü olan tatlı-sert süspansiyon karakterini ciddi anlamda bozacaktır.
Fakat daha iyi olabileceğini isteyeceğim direksiyon kararlılığına fayda sağlayacak , yanal esnemeler de azalacaktır.
Taban genişlediği için çok ihtiyacı olmasa da şase rijitliği de gelişecektir...

Ben olsam 17'den daha büyük kesinlikle kullanmazdım , viraj kabiliyeti birazcık daha artsın isteseydim ebatım da HB varyasyonlar da bulunan 235/45 kaliteli bir takım lastik ile olurdu.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Başkan eline sağlık güzel yazmışsın yazdıklarının hepsini araştırdım biliyorum fakat uzun yola gitmediğim için ve bu kasanın hakkının 18" çaplı jant olduğunu düşündüğüm için aldım tercih meselesidir diyorum

Aracınız
Civic FC5 2020

Yukarıdaki linkte ki mesajımda 225-45 ile yaşadığım deneyimi anlatmıştım.

225-45-18 veya 235-40-18 orjinal yaylarla leylek görüntüsü vermez ve Balon yapma riski - konfor açısından diğer ebatlara nazaran daha mantıklı ebatlardır.

Spor yay takacaksanız ve konfor pek önemli değil görüntü istiyorum diyorsanız 225-40-18.
Konfor daha az bozulsun istiyorsanız 235-40-18 öneririm.

İkiside 40 yanak konfor aynı olur diyen arkadaşları duyar gibiyim lakin taban genişliği arttıkça yanak da az az artar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017

Yukarıdaki linkte ki mesajımda 225-45 ile yaşadığım deneyimi anlatmıştım.

225-45-18 veya 235-40-18 orjinal yaylarla leylek görüntüsü vermez ve Balon yapma riski - konfor açısından diğer ebatlara nazaran daha mantıklı ebatlardır.

Spor yay takacaksanız ve konfor pek önemli değil görüntü istiyorum diyorsanız 225-40-18.
Konfor daha az bozulsun istiyorsanız 235-40-18 öneririm.

İkiside 40 yanak konfor aynı olur diyen arkadaşları duyar gibiyim lakin taban genişliği arttıkça yanak da az az artar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın peki aklınma takılan bir soru var 235/45/R18 ebatları için ne söylersiniz?
Bir de yük altında çamurluğa sürtme gibi bir durum söz konusu olur mu? Teşekkürler şimdiden

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın peki aklınma takılan bir soru var 235/45/R18 ebatları için ne söylersiniz?
Bir de yük altında çamurluğa sürtme gibi bir durum söz konusu olur mu? Teşekkürler şimdiden

Arkalara bişey diyemem jantın et değerine bağlı ancak ön taraflar sürtebilir hocam.

Geri