Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Aracınız
Civic FD6 2010
Çok araştırma yaptım ve tavsiye üzerine Falken lastik aldım çok memnunum. Yol tutuşu olsun, performansı olsun gerçekten harika bir lastik.

Hocam ne kadardir kullanıyorsunuz Falken'i? Balon yapıyor, dayanıksız falan demişler ama senin gözlemin nedir?

Aracınız
Civic FD6 2008
10 seneyi aşkındır bir civic kullanıcısı olarak nacizane bende fikrimi söyleyeyim.
Şuan ki aracım 2008 elegance otomatik vites.(Lastik ölçülerim 205/55/R16
Yaz lastiğinde LASSA İMPETUS REVO 2 + (ses 66 DB)
Kış lastiğinde NOKİAN WR D4 (ses 69 DB)
Hem yaz hem kış ailece çok gezen birileri olduğumuz için lastiklerim hiçbir zaman beni üzmedi.
Bildiğiniz üzere bizim araçlar lastik sesini içeri biraz fazla alıyor.
Ama bu iki lastik markasıyla ben yolda seslerini duymuyorum desem yeridir :)

Aracınız
Civic FD6 2010
1 sene oldu yaklaşık hocam. Şimdilik herhangi bir sorun yaşamadık şükür, belirttiğin olayı da ilk defa duyuyorum.

Hocam FALKEN 205/55R16 91V ZIEX ZE914 aldım. Nasipse bu yaz bunlarla yolculuk yapacağım. Deneyimlerimi paylaşırım. Umarım memnun kalırım :)

Aracınız
Civic FB7 2015
Dün tanesi 400 TL'den, 4 adet 2019 yılı üretimi 2015/55/R16 91V Michelin Primacy 4 aldım. Mart sonu taktıracağım, o zaman tecrübe edeceğiz lastiği. Ancak Primacy 3'te şikayet edilen konuların giderildiği ıslak-kuru yol tutuşu, frenleme ve sessizlik konusunda çok iyi olduğu hem test verilerinde hem de yurt içi- yurt dışı kullanıcı yorumlarında belirtilmiş. Ayrıca daha uzun ömür ve zamanla azalmayan performans iddiası var. Memnun kalacağım bir lastik olmasını umuyorum. Aracı aldığımda üzerinde Contipremiumcontact 2 lastik vardı ve onlarda 55k km yaptım. Dişlerine bakılırsa daha yol yapar gibi görünüyor ama yol tutuşu artık hiç iyi değil, ayrıca zaten gürültülü olan lastik zamanla daha sertleşerek daha da gürültülü hale geldi. Continentalin diğer lastiklerini bilmiyorum ama contipremiumcontact 2'den ben pek de memnun kalmadım. Kış lastiği Nokian WR D4 var, lastiğe acımasam yazın bile sökmeyeceğim, gerçekten çok iyi. Mİchelin primacy 4'ü de deneyip göreceğiz. Bu arada lastik bayii mart başında %2-%3 zam gelebileceğini söyledi...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Önceki konuda FB7deki lastikteki çatlaklar nedeniyle ContiPremiumContact 5 lastiğe veda etmiştim,

Bugün ContiPremiumContact 6'ya geçiş yaptım :) Kullandığım kış lastiği 15 kara jantlara takılı ContiWinterContact TS860 idi (195 65 R15).
İlk anda dikkatimi çeken lastiğin diş yapısı değiştirilmiş, 3 büyük oluklu gelmiş ancak en dış kısımda kesikli şekilde bir oluk görevi gören ancak lastik dış sırtına destek olan bir oluk benzeri yapıda mevcut (Bridgestone T001 Evo'nun desenine benziyor).

İlk 50 km.lik izlenimlerim,
  • Lastik yeni olduğu için aracın kış lastiğindeki yumuşaklığı 16 janta geçmiş olmama rağmen devam ediyor. ContiPremiumContact 5 sertleştiği için sürekli vurma hissiyatı oluşturuyordu.
  • Yerine geçtiği ContiPremiumContact 5'e daha dolgun bir görünümü var gibi (Bu subjektif bir görüş tabiki :) )
  • Yol tutuşunu daha denemedim ama birkaç kasis nedeniyle ani frenajlarda ABS devreye girmedi, kışlıklar varken de devreye girmiyordu ancak öncesinde ContiPremiumContact 5 ile ani frenajda ufaktan devreye giriyordu. Açıkça bu lastiği tercih etmemin esas sebebi ContiSportContact 5 yol tutuşunu verdiğine dair test verileri idi (Michelin PilotSport 4 ile aynı tutuşa sahip olduğu belirtiliyor), sessizlik ve konfor benim için ikinci planda :) yoksa Michelin Primacy 4 yada Goodyear EfficientGrip Performance düşünüyordum.
  • Yol sesi maalesef hafifte olsa geri geldi :( ContiPremiumContact 5'ün sert halinden daha sessiz ama bunun nedeni de daha yeni ve yumuşak olması. Sessiz bir lastik olmadığı testlerde zaten belirtilen bir husustu ancak kışlık lastiklerinde nerdeyse yol sesi yok gibiydi, Etiket değeri olarakta ContiPremiumContact 5'teki 71db gürültü seviyesi ContiPremiumContact 6'da da aynen devam ediyor. İzolasyon sayesinde bence rahatsız edici seviyede değil ancak standart bir FD6 ve FB7de rahatsız edici seviyede olabilir :unsure:. Yol tutuştan ziyade konfor ve sessizlik arayan FD6 ve FB7 kullanıcıları için daha düşük db değerleri sunan lastikler daha uygun bence.
250909

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Hocam hayırlı olsun deliksiz patlaksız güzel günlerde kullan :) En önemli kısım parayı yazmamışsın :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkürler @NoFeaR hocam :)
Para konusu benim açımdan biraz karışık oldu ama sibopları da lastik değişiminin içine dahil ederek toplamda 1500 civarına mal oldu diyebilirim :)

Geri