Lpg taktırma aşamasındayım yardım

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yolda giderken birden alev alma gibi bir durum yaşanır mı peki
Hocam sene 2022 bitiyor, 2023... Böyle sorular sormayın :) Bu gibi durumlar merdiven altı diye tabi ettiğimiz yerlerde bile artık yaşanmaz. Alev alma durumu çok düşük bir ihtimal. LPG kaynaklı alev Alırsa patlar zaten.

Şu anda LPG epey avantajlı, kışın bu durum değişir. Kurtarmayabilir. Aracınız garantiliyse taktırmaya gerek yok derim. Garantili değilse ve uzun süreli kullanacaksanız amorti edersiniz rahat. Yapacağınız kilometre de bir miktar artabilir az yakıyor diye daha fazla gezersiniz....

Aracınız
Civic FB7 2013
Sene 94 yazlıktaki alt komşumuz kendi yaptığı sistemle Lada Samara aracına bildiğiniz 12 kg lik 2 adet mutfak tüpü bağlamıştı.
Tabi o zamanlar LPG nin esamesi okunmuyor.
1 tüp ile 250 km yapıyorum diyordu. Devamlı sabunlu su ile kontrol ederdi boruları.
Bugünkü sistemleri, teknolojiyi fabrikasyon standart üretimi düşünürseniz lpgnin ne kadar güvenli olduğunu anlarsınız.
Şöyle düşünün yıllardır evde odalardan doğalgaz boruları geçer. Kaç tane deprem gördük doğalgaz yüzünden yanan patlayan bir ev olmadı.
Gaz sıkışması sebebiyle patlama diye yapılan haberler de projeye kaçak ekleme yapılmasından meydana geliyor.
Tekrar ediyorum bugünkü fiyatlar ile lpg candır.

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Yolda giderken birden alev alma gibi bir durum yaşanır mı peki
Yolda giderken hareket halindeyken veya araç çalışır vaziyetteyken diyelim lpgnin alev alması için motor kısmında ateşleme bölümünde sızıntı olması gerekir, yani lpg montajı ile ilgili bir durum KIVILCIM olmadığı sürece lpg yanmaz BASINÇ olmadığı sürecede patlamaz

https://www.trthaber.com/haber/duny...mba-gibi-patladi-o-anlar-kamerada-697909.html

https://www.haberturk.com/video/hab...anki-patlayan-otomobil-alev-alev-yandi/759377

Bakın ilk video dolum sırasında yüksek basınçla patlıyor dikkat ederseniz yanma yok

2. video ise yanıyor çünkü araç içeri lpg sızdırıyor ve sürücü o arada sigara vb. bişey yakıyor içerde biriken lpg alev alıyor ve araç yanıyor.

Yani lpg tehlikelimi evet ama bunu kontrol etmek sizin elinizde montaj doğru yapılır ve güvenliğine dikkat ederseniz dediğim gibi sürekli fulleme yapılmaz ise o depo patlamaz zaten 10 yıl ömrü var aslında daha fazla ama 10 yılda bir değiştimi risk çok az.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar iyi günler. Yılda 13 bin km yapıyorum. Lpg düşünüyorum.Bazı sorularım var .
1-Öncelikle bu kmler için lpg gerekli mi ? 2
2- Aracımız Aile aracı olarak kullanıyoruz bu yüzden aklımdaki en büyük soru güvenlik. Lpg hayati risk taşıyor mu ?
Açıkçası beni lpg takmaya cesaretlendirmenizi bekliyorum iyi günler ?
2020 araç lpg taktırırsanız motor garanti dışı kalır.
güvenlik konusunda çok düşük bir oran sorun yaşamanız. ama hiç yaşanmaz diyemez kimse.

Geri