Civic FB7 LPG

Ad Soyad
Selçuk Özkan
Aracınız
Civic FB7 2014
İyi akşamlar arkadaşlar. Fb7 aracım var benimde . Sizde LPG ile en fazla kaç km yapıyorsunuz, şuan ölçen var mı acaba?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracımı yeni aldım. 2 defa uzun yolda test yaptım. Yaklaşık 30 litre ile 390 km civarı gittim. ( Sakin kullanım, eco modda)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Selçuk Özkan
Aracınız
Civic FB7 2014
Aracınız
Civic FB7 2013
35 lt gaz ile şehir içi 280 km leri geçemedim.
Uzun yolda 90-100 km sabit hız aralığında 380-400 km leri gördüğüm oldu.
Yine uzun yolda hızımı 130 km sabit hıza çıkardığımda 1 depo şehir içi gibi gitti yani 270-280 km

Fc5 ile aynı motoru kullanıp FB7 nin daha fazla yakmasının sebebi şanzıman farkıdır.
FB7 nin şanzımanı şehir içi dur-kalk lara ve düşük hızlara hiç uygun değil. Uzunda da çok verimli değil aslında turbo da olmayınca motor gidebilmek için yakıta dayanıyor.

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba. Aracım FB7 2012 model civic. Lpg tankı 36 litre alıyor. Ankara şehir içi trafiği ortalama 360 km. şehirlerarası sakin kullanımda (90 - 130 km arası hız) 460 km civarı.

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba. Aracım FB7 2012 model civic. Lpg tankı 36 litre alıyor. Ankara şehir içi trafiği ortalama 360 km. şehirlerarası sakin kullanımda (90 - 130 km arası hız) 460 km civarı.

Bu durum enteresan. Tüm fb7 ler lpg ile 300 km yi bulmazken seninki en az 60 km daha fazla gidiyor. Yanlış anlama dostum tabi ki doğru söylüyorsundur. Ben sadece neden böyle anlamaya çalışıyorum.
Hele hele 35/36 litre ile uzun yolda 460 km yapan başka atmosferik 1,6 lpg li araç görmedim desem yeridir.
Acaba gün içinde çok fazla kontakt yapıyorsun ve her seferinde lpg ye geçme süresi geciktiği için benzinle km yapıyor olabilir misin?
Yani hergün 4 kere soğuk motora kontakt bassan her seferinde 1 km benzinde gitse 4 km yapar. 10 günde en az 40 km benzinde gitmiş olursun.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bu durum enteresan. Tüm fb7 ler lpg ile 300 km yi bulmazken seninki en az 60 km daha fazla gidiyor. Yanlış anlama dostum tabi ki doğru söylüyorsundur. Ben sadece neden böyle anlamaya çalışıyorum.
Hele hele 35/36 litre ile uzun yolda 460 km yapan başka atmosferik 1,6 lpg li araç görmedim desem yeridir.
Acaba gün içinde çok fazla kontakt yapıyorsun ve her seferinde lpg ye geçme süresi geciktiği için benzinle km yapıyor olabilir misin?
Yani hergün 4 kere soğuk motora kontakt bassan her seferinde 1 km benzinde gitse 4 km yapar. 10 günde en az 40 km benzinde gitmiş olursun.
Hocam merhaba tekrardan. Bahsettiğim rakamlar içerisinde ilk çalıştırmadaki benzinle gidilen yol da var tabi onda haklısınız. Ancak, gün içerisinde neredeyse sadece sabah işe giderken ve akşam dönerken kontak yapıyorum. Hafta sonu da neredeyse aynı şekilde. Uzun yol olarak genellikle Ankara - Samsun arası yolculuk yapıyorum. Yaklaşık 420 km yol, 36 litre ile samsun'a gidiyorum, yaklaşık 30-40 km arası da samsun şehiriçinde kullanıyorum. Lpg kiti BRC marka (fabrika çıkışı değil) çok özel bir marka da değil ama durum bu şekilde.

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam merhaba tekrardan. Bahsettiğim rakamlar içerisinde ilk çalıştırmadaki benzinle gidilen yol da var tabi onda haklısınız. Ancak, gün içerisinde neredeyse sadece sabah işe giderken ve akşam dönerken kontak yapıyorum. Hafta sonu da neredeyse aynı şekilde. Uzun yol olarak genellikle Ankara - Samsun arası yolculuk yapıyorum. Yaklaşık 420 km yol, 36 litre ile samsun'a gidiyorum, yaklaşık 30-40 km arası da samsun şehiriçinde kullanıyorum. Lpg kiti BRC marka (fabrika çıkışı değil) çok özel bir marka da değil ama durum bu şekilde.

Eyvallah.
Tebrikler. İyi bak aracına. Çok güzel değerler. (y):cool:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu yakıt değerlerinde yol koşulları ve trafik çok ciddi etkiliyor, özellikle sakin kullanım ve uzun yolda cruise control kullanımı çok farkettiriyor.
Mesela Ankara Adana yolculuğumda zorlanmadan 400 km.yi görüyorum diyebilirim, benim araçtaki tank max 32 lt. gaz alabiliyor. Ama hız olarak 120km.yi geçmiyorum, yokuşa geldiğimde aracı cruise controlden çıkararak manuel sabit gazla ilerliyorum ve aracın yokuşta biraz hız kaybetmesine izin veriyorum (100 km.ye düşünce zaten vites düşürüyor), zaten yokuş inişinde tekrardan hızını geri alabiliyor.

Son düzenleme:
Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
Benim aracimda 20 bin km önce takılmış brc comfort kit var. Yol ayarı vs yapıldı. Son 5 bakimdir eneos yag ve bosh ya da mann filtre kullanıyorum. Trafik olmayan bir şehirde yaşıyorum. Ama 1600 metre rakim ve soğuk çok fazla. Kis lastiği kullanımı çok uzun süreler. Buna rağmen 35 lt ile 420 km den aşağısıni görmedim. Tabi en önemlisi trafikte bekleme ve dur kalklar yok denecek kadar az. Tek derdimiz iklim şartları.

Bir diğer mesele sürüş stili. Sert kalkislar ve sürekli gaz fren şeklinde tempo bozukluğu yakıtı artırıyor. Insan bile kosu yaparken temposu bozuldugunda asiri yoruluyor , lakin belli bir tempoda kosarsa enerjisini daha verimli kullanmış oluyor :) Bizim araclar sabit devirde hızlanan bir sanzimana sahip, bunu iyi kullanınca yakıt konusu gercekten avantaj olabiliyor. Bir aracı a noktasından b noktasına herkes götürebilir fakat a noktasından b noktasına araci ve yolcuları en az yoracak şekilde götüren gercekten şofördur.

Istanbulda yaşayan arkadaşlar kendi araçlarını bizimkilerle kıyaslamasin çünkü istanbulda km den ziyade aracın trafikte bekleme , motor çalışma süresi çok fazla. Eşit şartlarda bir kıyaslama olmaz. İstanbul kendi içinde kıyas yapmalı. Diğer tüm şehirlerdeki trafik durumu İstanbulun yanında pek de trafik sayılmaz.

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
okan özdemir
Aracınız
Civic FB7 2013
beyler kolay gelsin aranıza yeni katıldım yıllar sonra fb7 almak nasip etti Allah istanbuldan izmire yola çıkacam aracımın tüm bakımlarını yaptırdım sayılır buji yağ v kayış sadece subap kaldı ama motorumda şuan subap sesi duymadıgım için gerek duymadım lpg de 100 km ne yakar benzinde ne yakar benzinle mi gitsem avantajı olur yoksa lpg mı genellik hız sabitleyici ile 115 120 110 arası gitmeyi düşünüyorum ortalama 600 km hemen hemen uzun yolda ne yakarım ki diye düşünüyorum :D

Geri