LPG'de Hile

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar 02.04.2022 günü Kars Merkez girişte bulunan Opet petrol istasyonundan boş olan LPG depoma birim fiyatı 11.49 TL'den 300 TL' lik 26.10 Litre LPG aldım. LPG'ye zam haberleri kulağıma gelince 5 km ilerde bulunan farklı bir OPET petrol istasyonunda depoyu fulleyeyim dedim. Burda da birim fiyatı 11.29 TL'den 217.5 TL' ye 19.26 litre ile LPG tankı fullenmis oldu. Şimdi aldığım yakıt litre olarak 26.10+19.26=45.36 litre.
Aracımın LPG tankı 42 litrelik. 6 yıldır kullandığım ve maksimum 38 litre LPG alan aracımın bukadar LPG almış olmasına imkan vermiyorum. İlk yakıt alimimla ikinci yakıt alimim arasında 5 km.bir yol yaptım. Totalde yaklaşık 7 litre LPG kayıp. Yaklasik 83 TL yapıyor. EPDK'ya internet üzerinden şikayette bulundum. Bu konuya nasıl bir yorum getiriyorsunuz ?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
İkiside Opet garip bir durum. Benim tecrübem çok soğukta gaz almaya gitmiştim. Şamandara donmuş tank bu yüzden tam hacim dolmuştu. Fakat sizinki soğukla alakalı durmuyor.
- Başka sebepler pompada yüksek basınç olması.
- Şamandıra tam işlevini görmemesi. (Normalde Pompa tak diye atıp yavaş yavaş gaz alımına devam eder.)
- Şamandıra takılı kalması
- Birde bu işin geri dönüşü var. Lpg bitince ortalama litre hesap edilir. Geçmişteki ortalamanıza yakın çıkıyor ise sıkıntı yok. Ama çok düşük çıkar ise iki istasyondan birinde hıyanetlik olabilir.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar 02.04.2022 günü Kars Merkez girişte bulunan Opet petrol istasyonundan boş olan LPG depoma birim fiyatı 11.49 TL'den 300 TL' lik 26.10 Litre LPG aldım. LPG'ye zam haberleri kulağıma gelince 5 km ilerde bulunan farklı bir OPET petrol istasyonunda depoyu fulleyeyim dedim. Burda da birim fiyatı 11.29 TL'den 217.5 TL' ye 19.26 litre ile LPG tankı fullenmis oldu. Şimdi aldığım yakıt litre olarak 26.10+19.26=45.36 litre.
Aracımın LPG tankı 42 litrelik. 6 yıldır kullandığım ve maksimum 38 litre LPG alan aracımın bukadar LPG almış olmasına imkan vermiyorum. İlk yakıt alimimla ikinci yakıt alimim arasında 5 km.bir yol yaptım. Totalde yaklaşık 7 litre LPG kayıp. Yaklasik 83 TL yapıyor. EPDK'ya internet üzerinden şikayette bulundum. Bu konuya nasıl bir yorum getiriyorsunuz

İstasyonların birinde lpg pompa basıncı daha düşük muhtemelen o yüzden bu kadar fazla almış olmalı. Lpg pompasının üzerindeki manometreden gaz basıncı kontrol edilmeli.Pompa basıncı düşükse yakıt almamak lazım. Pompanın yakıt dolumu öncesindeki basıncı Kışın 9 barın yazın 11 barın altında ise Lpg basıncı aldığımız yakıt sıvı gaz formunda karışık bir halde olacağı için litre olarak daha fazla gaz alıyoruz ama ağırlık olarak daha az oluyor.Basınç farkında şundan kaynaklanıyor ülkemizde kışın ve yazın satılan lpg oranları farklı(bütan -propan)
(Lpg pompasındaki manometreyi istasyondaki Lpg tank basıncı olarak kabul ediyoruz.)
IMG_4313.JPG

Lpg hileye müsait bir yakıt olduğundan istasyonlar arasında bu kadar fiyat farkı oluyor. Yeterince düzgün denetlenmediğinden satıcının insafına kalıyoruz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Basınçla ilgili biraz araştırma yaptım. Basınç düşüklüğü propan oranını değiştiriyor. Neticede performans düşüklüğüde yapar.

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir. Yani, Likit Petrol Gazı. Uzmanlar, yapılan hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerektiğ konusunda uyarıyor. LPG alımında hile gaz oranında yada pompa ayarında olmak üzere 2 şekilde yapılıyor. LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır. Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır. Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir. Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız.

Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
İstasyonların birinde lpg pompa basıncı daha düşük muhtemelen o yüzden bu kadar fazla almış olmalı. Lpg pompasının üzerindeki manometreden gaz basıncı kontrol edilmeli.Pompa basıncı düşükse yakıt almamak lazım. Pompanın yakıt dolumu öncesindeki basıncı Kışın 9 barın yazın 11 barın altında ise Lpg basıncı aldığımız yakıt sıvı gaz formunda karışık bir halde olacağı için litre olarak daha fazla gaz alıyoruz ama ağırlık olarak daha az oluyor.Basınç farkında şundan kaynaklanıyor ülkemizde kışın ve yazın satılan lpg oranları farklı(bütan -propan)
(Lpg pompasındaki manometreyi istasyondaki Lpg tank basıncı olarak kabul ediyoruz.)
Ekli dosyayı görüntüle 268237

Lpg hileye müsait bir yakıt olduğundan istasyonlar arasında bu kadar fiyat farkı oluyor. Yeterince düzgün denetlenmediğinden satıcının insafına kalıyoruz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam ne olursa olsun tankın kapasitesi belli değil mi? her zaman LPG aldığım araç nereden doldurursam doldurayım 38 litreyi geçmiyordu. Bu bana garip geliyor. Pompa basınç değişikliği muhabbetine göre 1-2 litreyi normal karsilayabilirim fakat 7 litre normal karşılanabilecek bir miktar değil bence

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Ayrıca pompa basıncını gösteren saat çoğu petrol istasyonunda yok. Sorduğumda ise onu sadece patron görebiliyor, o da şuanda burda değil gibi absürt cevaplarla karşılaşıyorum. ?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
İkiside Opet garip bir durum. Benim tecrübem çok soğukta gaz almaya gitmiştim. Şamandara donmuş tank bu yüzden tam hacim dolmuştu. Fakat sizinki soğukla alakalı durmuyor.
- Başka sebepler pompada yüksek basınç olması.
- Şamandıra tam işlevini görmemesi. (Normalde Pompa tak diye atıp yavaş yavaş gaz alımına devam eder.)
- Şamandıra takılı kalması
- Birde bu işin geri dönüşü var. Lpg bitince ortalama litre hesap edilir. Geçmişteki ortalamanıza yakın çıkıyor ise sıkıntı yok. Ama çok düşük çıkar ise iki istasyondan birinde hıyanetlik olabilir.
Hava sıcaklığı iyiydi. Şamandırada bu zamana kadar herhangi bir arıza olusmadi. Ölçüm yapacağım hocam sonucu paylaşırım.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Hava sıcaklığı iyiydi. Şamandırada bu zamana kadar herhangi bir arıza olusmadi. Ölçüm yapacağım hocam sonucu paylaşırım.

ankara bağlumda yanlış hatırlamıyorsam anka oilmi neydi akaryakıt istasyonunun adı. eski sattıgım makyajlı aracımda ne olursa olsun en fazla 33 litre gaz dolumu olurken, burası bana tam 39 lt lpg gazı doldurmuştu... Ekranı görünce şok oldum. dedim bu pompada hile var kardeşim. MAksimum 33 lt alan depo nasıl olurda 39 lt alıyor bana bunu açıklayın izahı var mı dedim ? pompacı arkadaş dedi ki, abi senin şamandıran bozuk vs, hemen şikayet ettim her yere orayı. bir dahada lpg almadım zaten aracımı satıp dizel bir araca geçtim. Bu tür pislikleri yapanlar malesef marka gözetmeksizin yapıyorlar. Çünkü hilesi çok kolay lpg ' de...

Ha son olarak da, ben normalde
33 lt gaz ile ş.içi 380 km gidebiliyorken, bu şerefsiz pompacıdan aldığım
39 lt gaz ile 350 km gidebildim, varın gerisini siz düşünün....

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
ankara bağlumda yanlış hatırlamıyorsam anka oilmi neydi akaryakıt istasyonunun adı. eski sattıgım makyajlı aracımda ne olursa olsun en fazla 33 litre gaz dolumu olurken, burası bana tam 39 lt lpg gazı doldurmuştu... Ekranı görünce şok oldum. dedim bu pompada hile var kardeşim. MAksimum 33 lt alan depo nasıl olurda 39 lt alıyor bana bunu açıklayın izahı var mı dedim ? pompacı arkadaş dedi ki, abi senin şamandıran bozuk vs, hemen şikayet ettim her yere orayı. bir dahada lpg almadım zaten aracımı satıp dizel bir araca geçtim. Bu tür pislikleri yapanlar malesef marka gözetmeksizin yapıyorlar. Çünkü hilesi çok kolay lpg ' de...

Ha son olarak da, ben normalde
33 lt gaz ile ş.içi 380 km gidebiliyorken, bu şerefsiz pompacıdan aldığım
39 lt gaz ile 350 km gidebildim, varın gerisini siz düşünün....
Bilinmedik marka petrol istasyonlarindan yakıt almıyorum. Opete de guvenemeyeceksek artık gerisini siz düşünün.

Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
Kışın -18 derece sıcaklıkta 42 lt olan depom 40 litre lpg aldı shell istasyonunda. İçim rahat etmeyince BRC 2A mühendisliği aradim, bu durumun normal olduğunu söylediler. Sıcaklık düşük olduğundan yoğunluk az falan filan. Sonuç olarak km bazında bir sıkıntı olmadı. 500 km nin üzerinde yol gittim

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri