Marş aldiktan sonra gelen sürtme sesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan cestista
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Aracınız
[video=youtube_share;uleguQ-Pi6Y]https://youtu.be/uleguQ-Pi6Y[/video]

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. bir süre önce kazara farketmiş olduğum bu foruma üye oldum ve düzenli paylaşım yapan arkadaşlar sayesinde çok faydalı bilgiler ediniyor, şimdiye kadar yüzeysel bildiğim bir çok şeyi daha iyi öğrenme fırsatım oldu. emeği geçen herkese teşekkürler...

benim sorunuma gelecek olursak yaklaşık 1-1.5 ay kadar önce aracımı sabah çalıştırırken yüklemiş olduğum videoda ki ses geldi. sanki birşey sürtüyor zorlanıyor gibi... araç ısındıktan sonra aracı kapatıp tekrar marşa basınca yapmıyor bu sesi ve bu ses çok canımı sıkıyor. nadiren yapıyor bunu daha önce video çekmeye çalışırken bir çok defa yapmadı. aracı yaklaşık bir haftadır her sabah çalıştırırken kaputu açıp videoya çekiyordum bugün yakaladım sesi sonunda... şimdiye kadar ustaya gidecek vaktim ve zamanım olmadı çünkü il merkezinden yaklaşık 95 km uzaklıkta üç bin nüfuslu küçük bir ilçede görev yapıyorum. zaten adıyaman'ın sanayisinde bizim araçların yağını suyunu değiştirmekten başka halinden anlayacak usta bulunmamakta.. ben açıkçası marş dinamosu ile alakalı orada bulunan kayışın sürtmeden dolayı veya gergin olmasından dolayı motor soğukken yapabileceğini düşündüm. açıkçası tam ses nerden geliyor motor tarafından mı yoksa marş dinamosu tarafından mı kestiremiyorum.. ateşleme sistemi ile alakalı bir sorun değildir diye düşünüyorum çünkü yaklaşık 2-3 ay kadar önce bujileri ve bobinleri set halinde değiştirdim.. inşallah çok masraf çıkartacak birşey değildir diye umuyorum. çünkü son bir senede araca ağır bakımları ile beraber 3 bin lira para harcadım. yardımlarınızı bekliyorum.. şimdiden teşekkürler...

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sesi çok kafaya takmam, yeterki sorun ilerlemesin :) sorun yoksa ok :)
6 yıl fd6 yı bu şekilde kullandım sorun olmadı.
Fb7 nin garantisi var. Sorunu servise anlattım. Aracı bırakın sabah biz çalıştırıp sesi dinleyelim dediler. Aracı bıraktım sabah çalıştırmışlar ses yokmuş. Servis bunun kronik olduğunu biliyor. İşlerine gelmiyor. Zaten artık yetkili servisi bıraktım. Şaşmaz da Yılmaz Honda var oraya gidiyorum. Sahibi Doğan usta. Marş motorunun bakıma ihtiyacı var dedi. Yağlanıp temizlenip tekrar takılacakmış. 2 saat sürer dedi. Vakit bulup gidemedim.

FD6 - FB7

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
6 yıl fd6 yı bu şekilde kullandım sorun olmadı.
Fb7 nin garantisi var. Sorunu servise anlattım. Aracı bırakın sabah biz çalıştırıp sesi dinleyelim dediler. Aracı bıraktım sabah çalıştırmışlar ses yokmuş. Servis bunun kronik olduğunu biliyor. İşlerine gelmiyor. Zaten artık yetkili servisi bıraktım. Şaşmaz da Yılmaz Honda var oraya gidiyorum. Sahibi Doğan usta. Marş motorunun bakıma ihtiyacı var dedi. Yağlanıp temizlenip tekrar yapılacakmış. 2 saat sürer dedi. Vakit bulup gidemedim.

FD6 - FB7

Bu Doğan Usta dediğiniz daha geçen yıl sonuna kadar Honda Bora’da çalışan Doğan usta galiba. İstifa edip Şaşmaz’da yer açacam, mutlaka gel diye uzun uzun anlatıyordu :)

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende vakit bulamıyorum inanın, arabalar el ayak oldu, sürekli el altında ihtiyaç oluyor :)

Aracınız
Marş Solenoid'i takılı kalıyor veya geç bırakıyor, ses dişlisinden geliyor.
Zaman ve toz'a maruz kalmaya bağlı olarak üzerindeki yağın özelliğini yitirmesinden kaynaklanıyor.
Temizlenip yeniden yağlanırsa sorun ortadan kalkacaktır.

Aracınız
benim es7de de bundan daha hafif olarak marşı bıraktıktan 1 2 sn sonra bi kaç kez gıjj gıjj yapıyo kesiliyo.2dir sabahlarda fark ettim. Ama metal sürtmesi değil bundaki gibi.Hafif vurma gibi

Geri