Mecbur bırakarak Satılan Aksesuarlar Hakkında

Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba arkadaşlar bursadan 2021 elegance eco aldım.

Bayiyle ötv hesaplaması konusunda sorun yaşadım ve dava etmeye hazırlanıyorum. Bu süreçte bana aksesuarları mecburi kılmadıklarını da söyledir.
Herkes biliyorki aksesuarları zorla satıyorlar.

Ben yanılıyor muyum? Bildiğim kadarıyla herkese zorla satıyorlar bunu. Bu durumdan rahatsızlık duyan ve bursadan açacağım davaya katılmak isteyen var mı?

Aracınız
Civic FC5 2020
Zorla değil mecburi gibi bir şey.

9 ay önce almak için araştırma yaptığımda ( piyasa da hiç arabanın olmadığı zamanlar ) istanbulda bir bayii elegance için artı 40 bin aksesuar parası istemişti kaporada yollammıştım sonra başka bir ilde executive artı 18 bin aksesuara anlaştık. Evet isteğim dışındaydı ama yoksa araba yok deniliyordu. Neyseki aldıklarım işe yarar şeylerdi

4 adet kışlık lastik, ses yalıtım, seramik kaplama, cam filmi, krom paket vs

Hepsi o fiyat tutmuyor elbette ama bazen şartlar insanı istemediği şeyleri yapmaya zorluyor. Son 1 sene içinde araç alıp bunu yaşamayan belki de yoktur kimi 20 binle kimi 50 binle..

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Bence asıl ekmeklerine yağ sürmek. Alan kendi rızasıyla alıyorsa bize ne yediği kazık müstehaktır diyip sessiz kalmaktır. Ben almaya mecbur kalan arkadaşlara ulaşıp yasal olmayan bu durumu ortaya çıkarıp engellemek istiyorum.

Dediğim gibi destek bulursam iyi olur. Burdan destek bulamasamda mahkemeden satışların incelenmesini talep edeceğim. Talebim kabul edilirse bu yolla satın alan bir çok kişiye ulaşabileceğim. O zaman bu arkadaşların bu durumdan rahatsız olup olmadığını anlayacağız...

Hocam birbirimizle tartışmanın manası yok. İkimiz de aynı şeyi düşünüyoruz zaten.

Ayrıldığımız nokta şu! Ben bu satış yönteminden rahatsızlık duyuyorsam gidip o satıcıdan o ürünü almam. Davanızda da haklısınız. İnşallah yargı da sizi haklı bulur ve bu fırsatçılara bir dur der.

Anlamadığınız nokta ise şu; şu anki yöntemi hukuk yolu ile önleseniz bile bu adamlar başka bir yöntem geliştirecekler. Ve sizin gibi insanlar şikayetçi olduğu halde satın almaya devam ederse bu fırsatçıların önü hiç bir zaman kesilmeyecek.

Aracınız
Civic FC5 2021
Hocam birbirimizle tartışmanın manası yok. İkimiz de aynı şeyi düşünüyoruz zaten.

Ayrıldığımız nokta şu! Ben bu satış yönteminden rahatsızlık duyuyorsam gidip o satıcıdan o ürünü almam. Davanızda da haklısınız. İnşallah yargı da sizi haklı bulur ve bu fırsatçılara bir dur der.

Anlamadığınız nokta ise şu; şu anki yöntemi hukuk yolu ile önleseniz bile bu adamlar başka bir yöntem geliştirecekler. Ve sizin gibi insanlar şikayetçi olduğu halde satın almaya devam ederse bu fırsatçıların önü hiç bir zaman kesilmeyecek.

Haklısınız. Tartışma havasına sokmamak lazım. Ama kimse şikayet etmezse. Karşılarına hiçbir engel çıkmazsa asıl o zaman cesaretlenirler diye düşünüyorum. Çünkü görsel olarak çok güzel araba içerik olarakda hiç fena değil. Piyasası var. Değeri var. Bu aksesuar zorbalığı 2 buçuk yıldır var. Çünkü herkes sessiz.

Aracınız
Civic FC5 2021
Daha önce de belirttim. 11 yıl ailemin FD6 honda civic aracını kullandım. Yeni bir araç alırken de ilk yöneldiğim araba çok sevdiğimden dolayı civic oldu. Daha sonra bu aksesuar altında yapılan tuzağı görünce soğumadım değil. Hemen başka araçlara yöneldim; Corolla, focus, Octavia, astra bu 4 arabaya baktım.

Corolla Dream 230 bin tl F/P açısından en mantıklı araçtı benim gözümde aracı sürdüm ataklık ve yalıtım konusunda kesinlikle civic’ten daha iyiydi ama bayiler ellerinde olmadığını belirtti ve 3-4 ay sonraya verebiliriz dediler.

Focus (titanium) ve Astra doluluk açısından civic elegance ile aynı seviyede olsun derseniz Fiyatları 310-320 arasında değişiyordu.

Elimde bu durumda sadece 230+ 35 bin tl aksesuar ile 265 tl’ye alacak civic kalıyordu. Mecburen istemeyerek bu aksesuarla almak zorunda kaldım çünkü en makul araç buydu.

Ben burada sadece honda’yı suçlamıyorum. Burada rakip firmaların da çok büyük kusurları var. Piyasayı toyota ve honda firmalarına bıraktılar. İsteseler üst vergi dilimine dolu olmayan arabaları alabilirlerdi yapmadılar. Honda burada çok güzel bir akıllılık yaptı ve hem vergi vermedi hem de Türkiye’de ürettiği yedek parçaları ve araçlarını sattı. Yani sadece bizim paramızı değil, devlete de vergi vermemiş oldular.
Bir tercih meselesiydi. firma sana aksesuarlı vergili fiyatını da elegance xpack adında da yansıtabilirdi.
Ben burada Honda’yı artık suçlamıyorum çünkü özel bir uluslararası firma, çıkarlarını düşünerek hareket etmek zorundaydı ve bunu uyguladı. Burada tek şikayetçi olabilecek devletimiz ama onlar da sesini çıkarmadığına göre durumun gayet farkındalar.

Aracınız
Civic FB7 2014
Baya garip bir olaymiş gerçekten ekim 2020 de babam için civic lx en basit sürüm olan arac satin aldik.Bize vermeye calistiklari aracın kapilarinda taş izleri tamponların kör noktalarındaki bölgeleri kaldirim taslarina sürtülmüş ve daha başka hasarlar hepsi aklımda kalmadı tabi normalde incelemeden alırdık aracları burda o gün ne olduysa bakma ihtiyacı duydum kontrol etmeye başlayınca aracın kusurları ortaya çıktı ve son teslim etme evragına imzayı atttırmadım dedim yeni araba getirceksiniz bu araba hasarlı diyerek baya bir dil döktüler ama ikna edemediler tabi o kadar sorundan sonra 2 gün sonra başka bir bayiden sıfır araç getirildi ve ilk arabayla aldıgımız pas,motor ve yol garantiside iptal ettim sadece arabayı aldım $26000 kanada dolarına geldi %0 faizle ile 5 yıllıgına kontratla.

Bir ürünü satmak için yanında başka ürünlerin alınmasını şart koşmak yasal değil. Tabi sorun değil param çok diyen varsa bilemem. Tüm ülkedeki honda bayileri bu konuda örgütlenip anlaşmış. Biz bütün insanları bu konuda bir araya getiremeyeceğimize göre öyle bir iki kişinin bireysel ambargo uygulaması "Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış" değimindeki gibi olur. Burda yapılması gereken elini taşın altına koymaktır.

Bayi bile sizin gibi düşünmüyor. Almaya mecbur bırakıyorsunuz dediğimde hayır böyle birşey suçtur. Aksesuarsız isteyenlerin taleplerini alıp sonraki aylarda gelecek araçlardan ayırtıyoruz dediler. Her ay araçlara zam geliyor neden elinizdekilerden vermiyorsunuz? Dedim. Zaten elimizdekilere aksesuar takılmış oluyor dedi. Bu resmen insanları mecbur bırakmak. 1 ay beklese zaten aksesuar kadar zam gelecek, Belki daha fazla.

Neyse siz bayinin çalışanı mısınız bilmiyorum ama ben davamı açacağım. Gerekirse bu aracı satın alan herkeslede tek tek görüşeceğim.
Benimle irtibata da geçebilirsin

Aracınız
Civic FB7 2013
Haklısınız. Tartışma havasına sokmamak lazım. Ama kimse şikayet etmezse. Karşılarına hiçbir engel çıkmazsa asıl o zaman cesaretlenirler diye düşünüyorum. Çünkü görsel olarak çok güzel araba içerik olarakda hiç fena değil. Piyasası var. Değeri var. Bu aksesuar zorbalığı 2 buçuk yıldır var. Çünkü herkes sessiz.

Şu müyendiz bir örnek vermiş istersen sende izle gerçi baklava markayı da pek sevmem ama :)

Aracınız
Civic FC5 2021
Aksesuar dayatması olmayan herhangi marka model tabiki ya da fiyatların eskiye dönmesini beklemek diğer seçenek.

Onların ağzından konuşuyorsunuz. Almayıp bekledikçe her ay zamlanıyor. Alternatif olarak hçbir teknik ve mali veriye dayanmadan sallıyorsunuz. Bakkaldan sakız almıyoruz ki?

Bunu yapan hondanın kendisi değil bayisi. Ülkemizdeki bakış açısı çok değişmiş. Zorla yapmıyorsa istediği herşeyi yapabilir düşüncesinde herkes.

Benim almak istediğim araç bu ya. Mecbur bırakmak da yasal değil. Neden hakkını hukuksal yoldan aramayı kimse tercih etmiyor gerçekten garip. Ama ben arayacağım. Bu forumdada civic alanlardan çok almyanlar yazıyor. Garip bir durum

Geri