Merhaba

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar herkese selamlar adım Serkan 38 yaşındayım ve istanbulda ikamet ediyorum. 9 yıllık iki farklı kasa Seat Leon kullanımı sonrasında ilk kez kullanmak kısmet olan 2019 Honda Civic FC5 Eco Executive bir araç sahibi oldum.
Forumlardaki paylaşımların ne kadar değerli olduğunu bildiğimden dolayı da sizlerin arasına katıldım.

Herkese selamlar,

Arkadaşlar herkese selamlar adım Serkan 38 yaşındayım ve istanbulda ikamet ediyorum. 9 yıllık iki farklı kasa Seat Leon kullanımı sonrasında ilk kez kullanmak kısmet olan 2019 Honda Civic FC5 Eco Executive bir araç sahibi oldum.
Forumlardaki paylaşımların ne kadar değerli olduğunu bildiğimden dolayı da sizlerin arasına katıldım.

Herkese selamlar,
Hoşgeldiniz, aracınız hayırlı olsun. Kullandığınız süre içinde leon ile kıyaslama imkanınız oldu mu? Artı ve eksi yönleri, gözünüze çarpan bir şey oldu mu?

Hoşgeldiniz, aracınız hayırlı olsun. Kullandığınız süre içinde leon ile kıyaslama imkanınız oldu mu? Artı ve eksi yönleri, gözünüze çarpan bir şey oldu mu?
Merhaba,

Kullandığım süre içinde Leon ile kıyaslama imkanım bol bol oldu.
Açık konuşmak gerekirse bir çok yönden Leonu arar oldum. Fakat bunların olacağını da bilerek bu aracı aldım. Honda kullanan arkadaşlar yazacaklarıma kızabilirler ama fikir vermek açısından yazmak istiyorum. Aşağıda yazdıklarımı okuyan arkadaşlar ne kıl adam neleri de yazmış diyebilirler ama bunlar benim kullanırken konforumdan ödün verdiren yada konfor katan şeyler. 2015 model bir araçtan 2019 model bir araca geçince farklı markalar da olsa bazı şeylerin eksik olması biraz can sıkıyor.
Umarım faydalı olur.

Önce gözüme çarpan ve bana göre eksi olan şeyleri yazayım.
1- Malum herkesin farkında olduğu ve bildiği yol ses izelasyonu konusunda büyük bir eksisi var. ( iyi bir yer bulursam yaptırmayı düşünebilirim. Önerilere açığım )
2- Multimedia sistemi çok zayıf. Apple car play ve Android Auto olması güze fakat ses kalitesi ve radyo kalitesi çok kötü.
3- Camlar için çocuk kilidini aktif ettiğimde şöför mahalinden kilidi geri kapatmadan ben dahi camları kontrol edemiyorum. Leonda camlara kilit koyduğumda kimse camları açamazken ben açıp kapatabiliyordum.
4- CVT nin hantallığının eksisini yazmadan olmaz.
5- Sürüşe duyarlı sis farı malesef yok.
6- sesli komut var ama sadece aramalar için. Radyoyu aç diye bir komut çalışmıyor. ( Şimdi kaç kere kullandın ki diye söylenenler olacak :)
8- iç döşeme kalitesi malesef vasat. Tavan ve bagaj kısımlarında kullanılan malzemeler kötü.
9- Koltuklardaki sırtlık kısımlarının ayar kademesi çok kısıtlı. Öne getirsen dik oluyor bir kademe geri yaslasam yatar gibi oluyorsun. Bu kademelerin daha küçük aralıklarla olmasını beklerdim. Ayrıca baldır desteği de yok malesef.
10- Ön farları led olarak tasarlanan araçta arkada neden hala halojen ampul kullanırlar anlayamadım.
11- Kapıları kilitlediğimde korna ile haber verme gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle AVM de aracı bulmak için çok işe yarıyor.
12- Arka koltuğa çocuk koltuğu takıldığı zaman koltuk altında kemerin takılı olduğu metal vidalara kadar görülüyor.
13- Müziğin sesini biraz açınca dikiz aynası sallanmaya başlıyor.
14- Direksiyon altı ve koltuk altı gibi yerlerde saklama alanları yok.
15- Paspasları sabitleme aparatlı yok. Araştırdığım kadarı ile sonradan serviste bulunabiliyormuş.
16- Arka yolcu bölümü için orta bölümde havalandırma çıkışı yok.
17- Saat görünü şekilde ama tarihe bakmak istediğinizde menüden bakmanız gerekiyor.
18- Ayak aydınlatması yok. İç aydınlatmanın da seviyesini ayarlayamıyoruz yada ben bulamadım.
19- Araçtan çıktığımda içerideki yolcu tarafından kapılar kilitlendiğinde ne anahtarsız tanıma ne de anahtar üzerindeki kapı açma tuşu le kapı açılmıyor. İllaki içerideki kişinin kilidi açması lazım yada anahtarı sokup kapıyı açmak lazım.
20- Lastik basınç düşüşünde hangi lastiğin basıncında düşme olduğu bilgisini vermiyor.
21- Korna sesini değiştirsinler :)

Şimdi de artılarını yazayım.
1- Bagaj hacmi çok iyi her türlü ihtiyacımı rahatlıkla karşılıyor.
2- Araç içi kullanım hacmi çok iyi uzun yolda arkada oturanlar da çok rahat ettiler.
3- Yakışıklı bir araç.
4- Ön görüş açısı çok iyi
5- Süspansiyon sistemi iyi ayarlanmış. Leona göre daha konforlu. Yol tutuş limitlerini test edemedim önce lastiklerimi değiştirmem lazım.
6- Çukur ve tümseklerden geçerken ön kısım çok rijit. takırtı tukurtu yapmıyor. Mekanik aksamın kalitesi kendini belli ediyor.
7- CVT dolayısı ile hızlanmada ağır kalsa da hızlandıktan sonra özellikle uzun yolda hızını belli etmiyor. Ne ara o hıza çıktınız anlamıyorsunuz.
8- Emniyet kemeri yükseklik ayarı olması.
9- Isıtmalı koltukları soğuk havalarda çok iyi oluyor.
10 Kol dayama ve orta konsol çok daha kullanışlı dizayn edilmiş.
11 Ayna açıları daha iyi durumda kör noktası daha az.

Teşekkür ederim.

@Profescobar yeni aracınız hayırlı olsun.
CivicTR ailesine hoşgeldiniz.
Kıyaslama için teşekkür ederiz.
Keyifli forumlar dilerim.

Geri