Motor Arıza ışığı simgesi ve sistemi kontrol edin uyarısı

Aracınız
Civic FC5 2020
Mrb Arkadaşlar
2020 model 40.000 km deki Eco elegance Civic aracım düz yolda 75 km hızla giderken motor arıza ışığı işaretiyle birlikte sistemi kontrol edin uyarısı verdi . Aracımı sakin kullanırım . Çok zorlamam günlük 30 km civarı iş ev arası düz trafiksiz yolda git gel yapıyorum. Yakıtı (LPG ve benzin) düzenli olarak Shell den alırım. En son dün LPG aldım. Bakımını 30.12.2022 de 5 ay önce yetkili serviste yaptırdım . Araç çalıştığında garip bir ses yok neden ışık yaktı bilemedim. Arıza ışığı hakkında kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca Yetkili servis 110 km uzakta Antalya ilinde götürsem araç yolda sıkıntı verir mi ? Yada arıza tespiti için Isparta ilinde özel serviste cihaza bağlatsam yetkili servis bunu görür mü? Araç garanti durumunu etkiler mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20230602_180330.jpg
    IMG_20230602_180330.jpg
    138.4 KB · Görüntüleme: 27
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Mrb Arkadaşlar
2020 model 40.000 km deki Eco elegance Civic aracım düz yolda 75 km hızla giderken motor arıza ışığı işaretiyle birlikte sistemi kontrol edin uyarısı verdi . Aracımı sakin kullanırım . Çok zorlamam günlük 30 km civarı iş ev arası düz trafiksiz yolda git gel yapıyorum. Yakıtı (LPG ve benzin) düzenli olarak Shell den alırım. En son dün LPG aldım. Bakımını 30.12.2022 de 5 ay önce yetkili serviste yaptırdım . Araç çalıştığında garip bir ses yok neden ışık yaktı bilemedim. Arıza ışığı hakkında kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca Yetkili servis 110 km uzakta Antalya ilinde götürsem araç yolda sıkıntı verir mi ? Yada arıza tespiti için Isparta ilinde özel serviste cihaza bağlatsam yetkili servis bunu görür mü? Araç garanti durumunu etkiler mi?
1.Yakınlarınızda sanayi vardır, benzine geçip öyle sanayi ye gidin (10 km) kullanın....
2.Sanayi de OBD cihazı olan bir yere gidip PC ye bağlatıp arıza kodu ne veriyor diye baktırın...

Sorunun neden kaynaklı olduğunu öğrenmiş olursunuz...Eğer ciddi bir sorun varsa Yetkili Honda Servis ile görüşürsünüz......Ben Lpg den yapacağını düşünüyorum...Önceki araçlarımda hep lpg sebepli sistem uyarısı alırdım....

Oluşan arıza ya yetkili servis haricinde işlem (sök/tak değişim/ayar vs. gibi) yaptırmayın, PC ye bağlatmak işlem sayılmaz diye düşünüyorum yine de bi araştırın derim...iyi günler

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:
Geri