Motor suyu kapağını açık unuttum.

Arkadaşlar bugün sabah aracın suyunu kontrol ettim. Biraz ekledim. Kapağını takmayı unutmuşum ne yazık ki. Yaklaşık bir 45 dk lik yol aldım. Hararet göstergesi dikkatimi çekti aracı kenara çektim. Neyse baktım ki kapat açık. Suyu kontrol ettim. Biraz eksilmisti. Kapağı kapattım. Aracın cekiste vs herhangi bir sıkıntı yoktu ama acaba bir şey oldu mu diye de kafama takılmiyor değil. Yağı falan da kontrol ettim bir sıkıntı yok gibi ama emin değilim. Baya yol gittim çünkü bu şekilde. Az kala kucağımıza alacaktık motoru ya da aldık haberimiz yok.

Arkadaşlar bugün sabah aracın suyunu kontrol ettim. Biraz ekledim. Kapağını takmayı unutmuşum ne yazık ki. Yaklaşık bir 45 dk lik yol aldım. Hararet göstergesi dikkatimi çekti aracı kenara çektim. Neyse baktım ki kapat açık. Suyu kontrol ettim. Biraz eksilmisti. Kapağı kapattım. Aracın cekiste vs herhangi bir sıkıntı yoktu ama acaba bir şey oldu mu diye de kafama takılmiyor değil. Yağı falan da kontrol ettim bir sıkıntı yok gibi ama emin değilim. Baya yol gittim çünkü bu şekilde. Az kala kucağımıza alacaktık motoru ya da aldık haberimiz yok.

Kaç model aracınız km kaç ? Ve hararet tavanmı yapmıştı

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Anlattığınıza göre aracınıza hiçbir şey olmamış. Suyunu tamamlayıp devam edebilirsiniz...

LG-D802 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hararet göstergesi nereye gelmişti ? Su kaynatma gibi bir durum olmadıysa kısa süreli hararet artışları kolay kolay zarar vermez. Zaman zaman hortum, devirdaim gibi arızalar sonucu araç hararet yapıyor ancak motor hemen zarar görmüyor. Hararet göstergesini yükselmesi hararet yapması anlamına gelmiyor bunun için soğutma sıvısının kaynaması gereklidir. Motor suyunu tamamlayıp devam edin bir sıkıntı varsa kendini belli edicektir. Egzoz dumanı rengi ve silindir kapağı çevresini kontroş edebilirsiniz.Silindir kapağı çevresinde yağ olmaması gerekir. Çok kafanıza takılıyorsa motorun performansından memnun değilim diye servise götürün onlar gerekli kontrolü yapacaklardır. Geçmiş olsun.

Aracınız
Civic FC5 2018
Su eklediğiniz yedek kabı, adı üstünde eksilen seviyeyi tamamlamak için orada bulunuyor. Su kabında ciddi bir eksilme yoksa sıkıntı yoktur. Sizin biraz eksilmişti dediğiniz, suyun ısındığında bir miktar buharlaşmasından kaynaklanan durumdur. Kapak, bir basınç valfi görevi görmüyor. Endişelenecek bir durum yok.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
antifiriz var ise su eklememelisin......

antifiriz ile tamamlamalısın....

Evet hocam devir tavan yapmıştı. Devir tavan yaptıktan ne kadar süre sonra farkettim hiç bir bilgim yok.

Servise getirdim aracı kontrol ettiler. Yağ çubuğundan hararet yaptığını anladılar. Eksik kalan kısmı su ile tamamladım. Yarın yola çıkacağım için servise bırakmak istemedim. Servisteki arkadaş aracın motor suyunu değiştirip fan in ne zaman devreye gireceğini kontrol edeceğim dedi. Onun dışında bir problem var gibi gözükmüyor dedi.

Şimdilik yaklaşık 30 dk lik dur kalk ve performanslı bir şekilde kullandım. Sorun çıkarmadı. Yarın Ankaradan Sakarya ya geçeceğim. Yüksek ihtimalle suyu değiştiririm.

Aman arkadaşlar tavsiye araba delisi olmayın sırf benim isguzarligim yüzünden başıma gelen bir şey. Her uzun yola çıkmadan önce kontrol eder kurcalarim. Bugün ki kontrol sonrasında olan da bu :)

Hayırlısı diyelim...

Servise getirdim aracı kontrol ettiler. Yağ çubuğundan hararet yaptığını anladılar. Eksik kalan kısmı su ile tamamladım. Yarın yola çıkacağım için servise bırakmak istemedim. Servisteki arkadaş aracın motor suyunu değiştirip fan in ne zaman devreye gireceğini kontrol edeceğim dedi. Onun dışında bir problem var gibi gözükmüyor dedi.

Şimdilik yaklaşık 30 dk lik dur kalk ve performanslı bir şekilde kullandım. Sorun çıkarmadı. Yarın Ankaradan Sakarya ya geçeceğim. Yüksek ihtimalle suyu değiştiririm.

Aman arkadaşlar tavsiye araba delisi olmayın sırf benim isguzarligim yüzünden başıma gelen bir şey. Her uzun yola çıkmadan önce kontrol eder kurcalarim. Bugün ki kontrol sonrasında olan da bu :)

Hayırlısı diyelim...

Kardeşim geçmiş olsun :) dua et aracın honda idi yoksa 45 dk sürüşte neler olcağını tahmin bile edemezdin :)

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=13975]ottoyusuf[/MENTION] Geçmiş olsun, sıkıntı olacağını düşünmüyorum ;)

Geri