Motor Temizleme

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar aracım 2021 model 2 yıl oldu alalı motoru şöyle bir temizleyip parlatayım istiyorum ama tabi hassas bir durum olduğu için dikkatli olmak lazım. Piyasada satılan wurth motor temizleyici alıp (aşağıda linkini bırakıyorum) motorun tüm yüzeyine lpg sistemi ve akü dahil komple sıkıp uygulayıp daha sonra kuru bir bezle silmek mi gerekiyor nelere dikkat etmeliyim bu konuda. Daha önce motor temizleme işlemi yapan arkadaşlar varsa tavsiyelerini almak isterim.

mturker

Özel Üye
Fotoğraf herşeyi anlatıyor hem ucuz ürün hem sorunsuz ürün, 2-3 ay oldu hala temiz duruyor.
Whurt pahalı, 2 kutu aldım bu üründen 90 TL'ye, birisini kullandım birisi hala duruyor. Dip bucak giriceksen 2 adet alman lazım.
Motor soğuk olacak. İşin bittikten sonra en az 2-3 saat calistirmayacaksin aracı, hatta yarım saat kaputun açık kalsın.601753235.jpg1401428769.jpg

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Hocam ben 6 senedir her yıl motoru komple yikatiyorum, aslında yıkamaya karşıyım ama garantili olunca yıkatıyorum.

Ben yetkili serviste garantili olarak yikatiyorum çünkü uçucu sprey ve debisi düşük suyla yıkanıyor ve akabinde hemen hava tutulup suyun anında uçurulması gerekiyor. Ayrıca açıkta kalan bazı uçları ve LPG gibi soket yerleri kapatıyorlar.

Kendi imkanınızla yapsanız alt ve birçok yere erişilemeyecek, oto yıkamacıya görürseniz belki çekineceksiniz. En iyisi Yetkili serviste garantili yıkatın gitsin.

SM-A235F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mturker

Özel Üye
Sizin yaptığınız iş profesyonelce yapılan iş ve bir sorun olduğunda kabulleneceklerdir eminim. Garanti dışı yıkanan yerler mal sahibi açısından korkuya sebep oluyor ister istemez .
Benim yaptığım iş mesela alınan spreyle amatörce elin girdiği yerler kadar elimden geldikce kabasini almaktır.baska yerde mesela su ile yıkamam yikatamam. (Servis harici) detayı çok var çünkü.
Paldır küldür 7 ortağın danasina girisilir gibi girişen yerler çok.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Serviste de yıkansa bir kaç gün sonra oluşan arızada bizden kaynaklıydı değildi uğraşırsınız. İspatı zor iş bunlar. Ne kadar kapatsan sarsanda sonradan hava da tutsan Benzinli araç motoru su ile yıkanmamalı diye düşünüyorum. Su ile yıkatacağına hiç yıkatma motoru tercih ederim. Yine yıkatan olursa kendi tercihidir

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Fotoğraf herşeyi anlatıyor hem ucuz ürün hem sorunsuz ürün, 2-3 ay oldu hala temiz duruyor.
Whurt pahalı, 2 kutu aldım bu üründen 90 TL'ye, birisini kullandım birisi hala duruyor. Dip bucak giriceksen 2 adet alman lazım.
Motor soğuk olacak. İşin bittikten sonra en az 2-3 saat calistirmayacaksin aracı, hatta yarım saat kaputun açık kalsın.Ekli dosyayı görüntüle 270661Ekli dosyayı görüntüle 270662

maşallah cok temiz olmuş bende detay fırcasıyla giriyor dip köşe bucak konuyla alakası yok fakat akünün markası ne acaba bide biraz daha büyük gibi duruyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Merhabalar,

Motor yıkama ve temizleme ne kadar gerekli ve faydası nedir arkadaşlar bilmiyorum ancak güzel görünmesi benim de hoşuma gidiyor. Serviste ve bakımda bu işlemi yaptırırım 10-20binde bir.

Ancak sanki biraz insanların temizlik iç güdüsünü tatmin etmek için yaratılmış bir sektör. Ciddi de para harcanıyor ve doğaya dolayısıyla insana da zarar veren kimyasallar kullanılıyor .

Faydası ile zararını karşılaştırırsak, cebimden şimdiye kadar çıkmış binlerce liraya değdiğini düşünmüyorum. Bu parayı daha verimli yerlere araç için yatırabilirdim sanırım.

Düşüncelerimi yazayım dedim :)

İyi forumlar.

Saygılar.

Geri