Motor yağı hakkinda

Aracınız
Civic FD6 2009
İyi günler arkadaşlar fd6 263 bindeki araba için hangi yağı önerirsiniz mobil mi castrolmu ve 10-40 mi 5-30 mu

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
İyi günler arkadaşlar fd6 263 bindeki araba için hangi yağı önerirsiniz mobil mi castrolmu ve 10-40 mi 5-30 mu
@Hasan.80 Hocam FD6/FB7/FC5 kullandım hepsinde aynı motor Honda 1.6 atmosferik 125 Hp Benzinli 4 silindirli.....Aynı motor olduğu için Honda Yetkili servis 0W20 kullanıyor bizim bu motorlara,,, Dolayısıyla sizin araç 263.000 km de olduğu için 0W20 ince gelme durumu olduğundan yağ yakma/eksiltme sorunu olabileceğinden genelde motor ustaları 0W30, 5W30 kullanıyorlar....

Sizin motorun durumu nasıl ??
yağ yakma/eksiltme var mı ??
Bunu netleştirmeniz/Bilmeniz gerekli....
Ona göre 0W30 olmadı çok eksiltiyor ise 5/30 buda çok eksiliyor ise 10W40 geçmeli...bunu siz ve Honda ustanız karar vermeli....

10W40 kalın bir yağ bizim motora yoğun gelir..En azından bu benim düşüncem..

Piyasa da sahte yağ satanlar var dikkat ederek alışveriş yapın....Orijinal Yağ almaya dikkat edin..

Ben kendi Fc5 aracıma (80.000 km de) Orjinal Japon malı 0W20 Full sentetik Eneos Ultra kullanıyorum..şuana kadar hiç sorun yaşamadım..

Aldığım ürünün link ni atayım siz ona göre kendi aracınıza hangi yağı almak isterseniz o kalınlıkta yağı alırsınız...

Siz ve ustanız yağ kalınlığına karar vererek orjinal olmak şartıyla Eneos yada diğer büyük yağ markalarını alabilirsiniz karar sizin..

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Benim 2018 FC5 Civic aracıma kullandığım motor yağı bu.Screenshot_20230527-140944_Trendyol.jpg

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Ben Castrol edge 5-30 kullanıyorum ve memnunum, motor çok sessiz çalışıyor ve hiçbir şekilde eksiltme yok. Araç 2011 230 binde. BP'den ya da internetteki Castrol satıcılarından alıyorum yağı. N11 ve HB'da yetkili satıcısı var.

Benim aracın da yıl bazında periyodik bakım zamanı gelmiş...
2022 Haziran da 54.000 km de yetkili serviste bakıma sokmuşum.
Günlük kullanma ihtiyacım olmadığı için daimi otoparkta yatıyor. Şuan 55.600 km de..
Kısacası sadece 1600 kilometre kullanılmış 1 YILDA !
Yetkili serviste periy. bakım bedeli nedir soruşturmadım henüz. 3.000 lira civarında bir tutar çıkartacaklardır diye düşünüyorum.
O bedeli ödemek anlamsız olacak benim için.
Uygun spesifikte bir motor yağı ve yağ filtresini yenilemek daha akıl kârı gibi..
Sizin düşünceleriniz nedir ?
Servis en son Eneos kullanıyordu , orijinal ve üretim tarihi güncel hangi kanaldan bulunabiliyor ?
Başka bir alternatif de değerlendiririm.

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Benim aracın da yıl bazında periyodik bakım zamanı gelmiş...
2022 Haziran da 54.000 km de yetkili serviste bakıma sokmuşum.
Günlük kullanma ihtiyacım olmadığı için daimi otoparkta yatıyor. Şuan 55.600 km de..
Kısacası sadece 1600 kilometre kullanılmış 1 YILDA !
Yetkili serviste periy. bakım bedeli nedir soruşturmadım henüz. 3.000 lira civarında bir tutar çıkartacaklardır diye düşünüyorum.
O bedeli ödemek anlamsız olacak benim için.
Uygun spesifikte bir motor yağı ve yağ filtresini yenilemek daha akıl kârı gibi..
Sizin düşünceleriniz nedir ?
Servis en son Eneos kullanıyordu , orijinal ve üretim tarihi güncel hangi kanaldan bulunabiliyor ?
Başka bir alternatif de değerlendiririm.

Mann filtre seti, Castrol, Mobil, Motul, Eneos yağları kullanabilirsiniz. Yetkili servisin bir avantajı aracın genel durumunu kontrol ediyorlar ama iyi özel servisler de yapıyor bunu.
Parça olarak da dediğim markaları kullanırsanız orijinalinden hiçbir farkı olmaz. Mann piyasadaki en iyi markalardan birisi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Mann filtre seti, Castrol, Mobil, Motul, Eneos yağları kullanabilirsiniz. Yetkili servisin bir avantajı aracın genel durumunu kontrol ediyorlar ama iyi özel servisler de yapıyor bunu.
Parça olarak da dediğim markaları kullanırsanız orijinalinden hiçbir farkı olmaz. Mann piyasadaki en iyi markalardan birisi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Teşekkür ederim , değerli açıklamanız için..
Mann ürünlerinin kaliteli olduğuna hem fikirim. Benim favorim Bosch. :)
Önemli olan ürünleri orijinal ve güncel üretim tarihli olması aslında.
Biraz kurcaladım da internet üzerinde ki hiçbir satıcı en azından 0w20 viskozite Honda uyumlu yağlar için tam anlamıyla güven veremedi.
Bayram sonrası ben yine servisi arayacağım randevu için.. Polen ve BRC Gaz filtresi gibi ıvır zıvır şeyleri değiştirmeyeceğim..
Hava filtresi içinde en son 500 küsür lira istiyorlardı... 1600 kilometre kullanılmış hava filtresini değiştirmekte anlamsız kalacak.
Motor yağı , yağ filtresi değişimi motor sıhhati için yeterli gelecektir.
2024 Haziranı ölmezde sağ kalırsak , arabayı da satmaz isek komple genel bakım yaptırırım.

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Teşekkür ederim , değerli açıklamanız için..
Mann ürünlerinin kaliteli olduğuna hem fikirim. Benim favorim Bosch. :)
Önemli olan ürünleri orijinal ve güncel üretim tarihli olması aslında.
Biraz kurcaladım da internet üzerinde ki hiçbir satıcı en azından 0w20 viskozite Honda uyumlu yağlar için tam anlamıyla güven veremedi.
Bayram sonrası ben yine servisi arayacağım randevu için.. Polen ve BRC Gaz filtresi gibi ıvır zıvır şeyleri değiştirmeyeceğim..
Hava filtresi içinde en son 500 küsür lira istiyorlardı... 1600 kilometre kullanılmış hava filtresini değiştirmekte anlamsız kalacak.
Motor yağı , yağ filtresi değişimi motor sıhhati için yeterli gelecektir.
2024 Haziranı ölmezde sağ kalırsak , arabayı da satmaz isek komple genel bakım yaptırırım.
Bence de filreleri değiştirmeyin zaten orijinal ve Mann filtrelerin değişim zamanı 20.000 KM ya da 2 yıl gerçi ben her yıl değiştiriyorum çünkü 10.000 KM fazlasını yapıyorum ama sizin için hiç gerek yok bence. Yağ ve ve yağ filtresini değiştirseniz yeter. Yetkili satıcılara baktım ama Castrol 0-20 bulamadım ama 5-30 var. İsterseniz BP'den bakın.

Aracınız
Civic FB7 2013
AKSU Madeni Yağ firması Motul ün Ankaradaki yetkili satıcılarından biri olarak görünüyor. alışveriş yapan var mıdır aramızda, güvenilir midir?

Geri