Satılık Siyah 30.000 km 2012 Elegance

Ynt: Satılık Siyah 30.000 km 2012 Elegance

[quote author=fevkalbeser12 link=topic=631.msg10232#msg10232 date=1407485013]
O yılan hikayesi şehir efsanesi. O İtalyadaki Milano şehrindeki Visconti ailesinin sembolü ve o şehrinin korucuyu simgesi. Yılan Türk veya müslüman çocuk hikayesi Neil Amstrongun ayda ezan sesi duyması gibi:)
[/quote]

Hocam şehir efsane olsa gazetede haberi çıkmazdı diye düşünüyorum çünkü bu bilgiyi otomobil markalarının amblemleri ne anlama geliyor haberinden okumuştum ben :)

[quote author=Attila Khan link=topic=631.msg10234#msg10234 date=1407486603]
Hocam şehir efsane olsa gazetede haberi çıkmazdı diye düşünüyorum çünkü bu bilgiyi otomobil markalarının amblemleri ne anlama geliyor haberinden okumuştum ben :)
[/quote]
Gazetede yazan herşey doğru mu ki?:)

[quote author=fevkalbeser12 link=topic=631.msg10235#msg10235 date=1407487585]
Gazetede yazan herşey doğru mu ki?:)
[/quote]

hürriyet gazetesindeydi haber tanınmamis bir gazete olsa bende ciddiye almazdim ama :)

[quote author=Attila Khan link=topic=631.msg10236#msg10236 date=1407487675]
hürriyet gazetesindeydi haber tanınmamis bir gazete olsa bende ciddiye almazdim ama :)
[/quote]
Haç: Milano şehrinin Şehir Amblemi'dir.
Yılan: Orta Çağ'da Milano'da yaşayan Visconti Ailesi'nin Aile Arması'dır.
Yılan'ın Ağzındaki Figür: Visconti Ailesi'nin düşmanlarını simgelemekte ve müslümanlarla uzaktan yakından ilgisi bulunmamakta.

Ayrıca Genel Başlığı altında bulunan "Kısaca Alfa Romeo Tarihi"ndeki Amblem ile ilgili olan açıklama;

Amblem
İki parçalı Alfa Romeo Marka Amblemi nerede ise kuruluştan beri hiç değiştirilmemiş bir şekilde kullanılmakta. Sol tarafta beyaz zemin üzerinde kırmızı bir haç, sağ tarafta ise ejderha başına sahip ve bir çocuğu yutan bir yılan bulunmakta. Sol tarafta bulunan şekil Milano şehrini temsil etmekte ve bulunan haç İsa?yı, kırmızı renk burjuva sınıfı, beyaz renk ise köylüleri simgelemekte idi. 12. yy sonuna doğru şehrin resmi amblemi olmuştu. Sağ taraf ise, o zamanın en güçlü ailelerinden biri olan Visconti ailesi tarafından daha sonradan eklenmiş oldu. O zaman için ailenin en ileri geleni olan Christohos Grunert 13. yy sonuna doğru bir şehir yazıcısına, 1111 yılında meydana geldiği sanılan bir olayı tasvir etmesini istemişti. Buna göre başka bir Visconti olan Ottone bir savaş sırasında Roma?nı surları önünde bir prensi öldürmüş ve onun armasında olan bir çocuğu yutan yılanın olduğu armayı kendine almıştır. Ve bundan sonra Matteo Visconto vesilesi ile bu armanın Milano şehri armasında da kullanılmasına başlanmış oldu

Başka bir şey yazmanıza gerek yok.

iyide Alfa Romeo'nun resmi web sitesinde bu figürün anlamı orjinal dilde şöyle anlatılıyor:

" the right-hand portion shows the Visconti serpent / dragon devouring an enemy." Tercümesi ise şu: "Amblemin sağ tarafı Viskonti yılani / ejderhası tarafindan yenilen düşmanı göstermektedir. "

" The First Crusade was relatively successful and upon returning, a defeated Saracen was placed in the serpent's mouth as a symbol of victory. "

Bu sözlerin anlamı ise şöyle:
Göreceli olarak basarılı olan 1. Haçlı ordusunun dönüşü üzerine, yenilmis bir Müslüman "Saracen" ( İngilizce de daha cok müslümanları tasvir etmekte kullanılır, ama 1. Haçli Seferi, Malazgirt'te basarılı olduktan sonra Iznik'i bir kaç yil içinde başkent yapma şerefine erişmiş Selçuklu Devletine karşı düzenlendiginden "Saracen" Türk/Müslüman anlamina kavusuyor. Zaferin simgesi olarak bir yılanın ağzına yerleştirilmiştir". Amblemin sol tarafındaki kırmızı haç ise, Haçlı seferine çıkanlara, baspsikopos tarafından ilahi yardımın Hristiyan ordusuyla beraber olması için verilmiş flamanın bir figürüdür. "

[quote author=Attila Khan link=topic=631.msg10239#msg10239 date=1407489477]
iyide Alfa Romeo'nun resmi web sitesinde bu figürün anlamı orjinal dilde şöyle anlatılıyor:

" the right-hand portion shows the Visconti serpent / dragon devouring an enemy." Tercümesi ise şu: "Amblemin sağ tarafı Viskonti yılani / ejderhası tarafindan yenilen düşmanı göstermektedir. "

" The First Crusade was relatively successful and upon returning, a defeated Saracen was placed in the serpent's mouth as a symbol of victory. "

Bu sözlerin anlamı ise şöyle:
Göreceli olarak basarılı olan 1. Haçlı ordusunun dönüşü üzerine, yenilmis bir Müslüman "Saracen" ( İngilizce de daha cok müslümanları tasvir etmekte kullanılır, ama 1. Haçli Seferi, Malazgirt'te basarılı olduktan sonra Iznik'i bir kaç yil içinde başkent yapma şerefine erişmiş Selçuklu Devletine karşı düzenlendiginden "Saracen" Türk/Müslüman anlamina kavusuyor. Zaferin simgesi olarak bir yılanın ağzına yerleştirilmiştir". Amblemin sol tarafındaki kırmızı haç ise, Haçlı seferine çıkanlara, baspsikopos tarafından ilahi yardımın Hristiyan ordusuyla beraber olması için verilmiş flamanın bir figürüdür. "
[/quote]
Ben telefondan giriyorum bana bu bilginin linkini gönderebilir misin?

1- Bu resimdeki çocuk değildir...
2- Bu resimdeki zamanın tasvirelerine göre arap olmaktan çok uzak bir figurdur ( hatta bazı kaynaklarda saçlar sarı olarak gösterilir )..
3- Bu resimdeki kişiyi yılan yutmuyor, aksine yılanın içinden çıkan güçlü bir kişiyi, kurtuluşu temsil ediyor.. Ki önceden okuduğum bazı kaynaklarda, Visconti ailesinin 1900 lü yıllarda çizilen sembolünün bu hikayeyi tasvir edildiği anlatılıyordu..

Hatta buyrunuz, buna benzer bir yorum ;

" Markanın ünlü ambleminin köklenleri 1910 yılına kadar dayanıyor. Romano Cattaneo adındaki bir ressama markanın amblemini tasarlama görevi verilir. Tasarımcı Giusseppe Merosi'nin yardımıyla işe koyulan Cattaneo, Milano şehrinin armasını (Kırmızı haç; bu arma I. haçlı seferi sırasında ordunun başında bulunan Olleggio Visconti tarafından kutsal ordunun askerlerinin anısı anmak için Milano şehrine verilmiştir), ronesans devrinin ünlü ailesi Visconti'nin armasıyla (mavi fon üzerinde kullanılan yılan şeklinin 6.yy'da İtalya'da uğur getirdiğine inanılıyordu. Mattoe Visconti 1925 yılında Milano şehrinin başına geçtiğinde ailesinin bir armasının olmasının ister ve mavi fon üzerine yılan olan bu armayı kullanır. daha sonra mattero atalarının geçmişte yaşadıkları bir yeri canavardan kurtarmasından esinlenerek, yılan başlı canavar figürünü yılanın yerine geçirir. "

Yılan ve ağzındaki "arap/türk çocuk!" ile ilgili bir çok hikayeyi internetten bulabilirsiniz.. Ama bu verilen resimdeki tasvir kesinlikle "bu hikayeye" uymuyor...

[quote author=Attila Khan link=topic=631.msg10242#msg10242 date=1407493154]
tabiki http://www.alfaromeo.com/com/home
[/quote]
Ya ben telefondan giriyorum bulamadım epey bakındım ama göremedim az önce üstekki gibi bi kaynak daha buldum.

[quote author=fevkalbeser12 link=topic=631.msg10246#msg10246 date=1407500577]
Ya ben telefondan giriyorum bulamadım epey bakındım ama göremedim az önce üstekki gibi bi kaynak daha buldum.
[/quote]

evet zaten doğru olsa bile firma bunu açıklamaz bence yoksa Türk müşterilerini kaybedebilir :)

Geri