Son heceden kelime türetme

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Foruma üye olduğumdan beridir takip ediyorum bu başlığı, hatta zaman zaman dayanamayıp ben de türetip ekliyorum ama kelime türeten üyeler çoğu zaman aynı hataya düşüyor, son hece yerine harflere bakıp, akla gelen ilk kelime yazılıveriliyor. Oysa bu oyunda esas olan hecedir. Son yazılan bir iki kelimeyi ve oradan türetilen diğer kelimeleri örnek alırsak:
Setre kelimesi Set-re şeklinde hecelenir; sonrasında türetilen Rektifiye kelimesinin ilk hecesi ise "Rek"tir. Yani Rek-ti-fi-ye şeklinde olmalı
Rektifiye'nin son hecesi ise "ye"dir. Yani Yelken kelimesi yerine misal "yele" kelimesi daha uygundur zira yelken, "yel-ken" şeklinde hecelenir.
Yelken kelimesinden sonra "kene" kelimesi de türetilemez, çünkü yelken'in son hecesini aldığımızda "ken" hecesi ile başlayan bir kelime üretmek gerekir; misal "ken-dir" gibi. Zira kene kelimesi ke-ne şeklinde hecelenir.

Kurallara uygun oynandığında çok daha eğlenceli ve zihin açıcı olacaktır bence bu oyun. :)

civicaner'in yazdığı "kene"nin doğru olduğunu varsayarak devam ediyorum:

Ne-SİL

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
SİL-Gi
@OnurHas hocam oldu mu?
Ankaşılan hece hece yazıcaz artık.
Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Devam...

DON-DUR-MA

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Artık seni görünce edebiyat hocam aklıma geliyor. Yandık...

:LOL:
Mesleğin getirdiği bir takıntı açıkçası, yıllardır öğrencilerle uğraşmaktan ciddi bir takıntı halini aldı bu durum. Kaç gündür müdahale etmeyeyim diyorum ama artık bugün bir yandan sınav kağıtlarını okuyup bir yandan forumu takip ederken dayanamadım, müdahale ettim :D

Geri