Civic FC5 Sunroof fitilinden ses gelmesi

Aracınız
Civic FB7 2013
Herkese merhaba. İlk defa bir konu açıyorum. Yanlış yere konuyu açtıysam kusura bakmayın.
Bilindiği üzere sedan civiclerde sunroof iki şekilde açılıyor. Geriye doğru sunroof’u açtığımda normalin dışında hiç ses gelmemesine rağmen yukarıya doğru sunroof kısmen açıldığında fitil sanki bir yere sürtüyor gibi dırrrrrrt gibi bir ses çıkarıyor.
2020 model sedan civic eco elegance aracımı bir bahar ayında yıkadıktan sonra ve henüz 3.000 km’de iken bu sorun ilk olarak başıma gelmişti.
Kış ayında olduğumuz için şu anda pek önemsemiyorum. Daha önceki aracım 2013 model fb7 eco elegance idi. Onda böyle bir sorun hiç yaşamamıştım.
Şu anki aracımı uygun bir zamanda yetkili servise götürmüştüm, ilk etapta pek önemsemediğim için kayıt açtırmaya gerek duymadım. Ayak üstü silikon sprey uygulandı. Geçici bir süreyle ses kesildi. Ancak araç yıkandıktan ve kuruduktan sonra aynı ses yine kulağa gelmeye başladı. İlginç olan şu ki yağmur yağdığında bu ses kesiliyor. Kuruyunca tekrar başlıyor.
Bunu önlemenin kalıcı bir çözümü var mı? Fitilin bu şekilde ses çıkarması ileride başka bir sorun oluşturur mu? Bunu önlemenin yolu sürekli silikon spreyle ara sıra işlem mi yapmak?
Aynı sorunu yaşayan ya da konuyla ilgili bilgisi olan birileri varsa tavsiyelerini esirgemeden söylemesini rica ederim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Dostum selamlar,
Benimde aynı şekilde problemim var. Ben o sese çok takılmadım çünkü ilk defa sunroof'lu aracım oldu ve ben normal sanmıştım. Vd-40 tarzı bir sprey cozer mi sorunu onu düşündürdün

Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam tipik kaucuk kuruması kaynaklı oluyor. Ben şahsen Würth silikon sprey sonrasına vazelin sürüyorum. Eğer problemi kökünden çözmek istiyorsanız sunroof'un içerisinde 4 adet ayak var. Bu 4 ayağı 4 vida tutuyor, alta sunroof değişim videosu bırakıyorum. Servise bu videoyu gösterip konu ile alakalı yardım talep edebilirsiniz. Eliniz yatkınsa kendiniz bile yapabilirsiniz. Bir kişinin yardımıyla çok rahat çözülüyor.

Aracınız
Civic FC5 2020
Sesin geldiği yeri tam tespit ettiyseniz bir şekilde kesilir o ses.fitil oturmamış olabilir yada sunroof yukarı açılınca ön kısımda fitil sıkışıp o sesi çıkarıyor olabilir. Servis fitili söküp tekrar geri taksın bence üretimde olabiliyor. Benim aracın arka kapı fitili oturtulmamıştı bem taktım yerine

Mate 20 pro cihazımdan gönderildi

Aynı sorun 2017 fc5 aracimdada vardı. Geçen hafta 50k bakımı için servise gittiğimde konuyu söyledim. Video çekip dönüş yapılacağını söylediler. Bir hafta sonra telefondan arayıp. Bahse konu sesin sanruf fitilinden geldiğini. Aracın 3 yıllık garantisi dolduğu için değişimi ücretli yapacaklarını söylediler. Bende kendilerine garantinin 6 yıl olduğunu söyledim ancak. Bu tarz sıkıntıların 3 yıllık garanti kapsamı içerisinde olduğunu, uzatılmış 6 yıllık garanti kapsamına girmediğini söylediler

M2003J15SC cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Aynı sorunu bende yaşadım bakımda belirttim. Sorun fitilden dolayı. Değişmesine gerek olmadığını sadece yerinden sökülüp temizlenmesi gerektiğini söylediler. Akşam 6 da aracı aldığım için işinin biraz uzun olduğunu yarın gelmemi söylediler. Vaktim olmadığı için gidemedim. wd-40 ile güzelce temizlenmesi gerek ama komple sökülüp temizlenecek. Yüzeysel yandan temizleyince belli bir süre kesiliyor ses sonra tekrar başlıyor. Yani müsait zamanda servise bildirip randevu alıp gitmeniz gerek 1 gün içinde halloluyor.

Aracınız
Civic FC5 2020
Konuya daha önce yazmıştım ama bende de başladı. Sebebi ön sunroof fitilinin açılırken yada kapanırken kaporta ile temas eden yüzeye sürtünmesi diye düşünüyorum. Zararlı olacağını sanmıyorum ama silikon sprey sıkınca bir süre sonra tekrarlayabilir. Fitilin o bölümüne vazelin sürmeyi düşünüyorum

Geri