Civic FK7 Yağ Değişim Uyarısı

Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Aracım 6000 km üzerinde şuan yağ bakım uyarısı vermekte 610 km ömrü diyor. Araçta öyle sürekli bas, zorla gibi bir durum söz konusu olmadı. Normal mi bu kadar erken bakım gelmesi yada 10.000 olduğunda servis tekrar değişim ister mi bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
1.5 turbolarda bakım uyarısı var. Daha önceden bazı üyelerde belirtmişti. Kendileri silip devam etmişler.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bu bakım uyarılarını sıfırlamak ve ne zaman hangi km'de ve total o kilometreye kadar kaç saatlik sürüşler sonunda yandığını kayıt altına almak iyi olur aslında. Anlamaya çalışılabilir bu sayede ölçümleri bu algoritmanın.

Bu gösterge aslında yağın o anlık durumunu ölçebilen bir cihaz ya da sensör değil ama bir çok veriyi kullanarak aslında doğru şekilde kullanıcıyı yönlendirmeye göre tasarlanmıştır. Yaptığınız kilometre, motorun çalışma süresi, sıcaklık değişimleri ve güç aktarma kontrol modülünden gelen verilere göre bu ikaz lambası gerekli hesaplamaları yapıp yanar.

sesta

0
Aracım 6000 km üzerinde şuan yağ bakım uyarısı vermekte 610 km ömrü diyor. Araçta öyle sürekli bas, zorla gibi bir durum söz konusu olmadı. Normal mi bu kadar erken bakım gelmesi yada 10.000 olduğunda servis tekrar değişim ister mi bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.
Bakım periyodu, 10.000 km ya da 1 yildır. Hangisi once dolarsa .Buna dikkat edin.

Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Bendede aynı problem var 1.5 turbo manuel hatchback aracim 6900 km de yağ ömrü doldu dedi ilk servisini götürdüm yaptırdım yetkili serviste şimdi araç servisten çıkalı 1300 km oldu 5.200 km yazıyor yağ ömründe aracıda sıkmıyorum zorlamıyorum nedenini bilen varsa yazabilir mi arkadaslar ...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Şimdi 6900km doldu siz servise gidip bakım mı yaptırdınız ? Bu bakımdan sonrada yine benzer senaryo başınıza geliyor gibi duruyor. 10-11bin km'de bir gitseniz daha karlı olur sizin için. Bu uyarıyı görmezden gelin ya da resetleyin bunu.
Resetleme konusunda şu video yardımcı olabilir :

Şimdi yağı mutlaka Honda type 2.0 koydurmaya bakın. En azından belli bir kalitede tutmuş olursunuz yağı kafanız rahat olur. Bunu yetkili servisten talep edin ve ekstra ücret ödemeyi göze alın. Honda Type 2.0 yağın da kutusunu isteyin mutlaka dolumdan sonra.

Bu bakım hatırlatıcısının parametreleri aracın devrine, ne kadar sık soğuk start aldığına, 5km'den az kullanışlara, hava sıcaklığına, motor suyu sıcaklığına, kilometreye, aracın çalışma süresine göre hesaplanır. Siz zorlamıyor olabilirsiniz (rpm parametresi etken) ancak diğer etkiler bakımı öne aldırıyor demek ki...

Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Çok teşekkürler açıklayıcı bir yazı olmuş :)
Yağı ozellikle bakımda Honda Type 2.0 koydurttum ondan yana bir sorunum yok ve dediğiniz gibi yapicam resetleyip devam edicem çünkü dün yağa baktım daha rengi kararmamis kararma belirtisi dahi yok :)

Geri