Yakıt problemi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam benim arac fc5 kışın bazen 280 de bazen 240 da bazen de 200 de filan bitiyor hava sıcaklığına göre değişiyor tüketim. Her gun ise gidip gelirken kisa mesafe kullaniyorum yaklasik 1 km her marsta benzinde giderim. Yaklasik ayda 50-60 kmsi benzinde gidiyor cok soguk olursa sadece benzinde işe gittigim oluyor. 34-35 litre gaz şehir içinde benzini düşüp 250 ile 170 arasinda gidiyor dersek 14litre ile 20 litre arasinda lpg tuketiyor benim arac. Bir suredir benzinde kullaniyorum(400km filan) 12-12.5 litre benzin tuketiyor gozukuyordu saf sehir ici, 40 km merkeze doktora gidip geldim 9 litreye dustu ayni sekil yazin kullandigimda 300 km de bitiyordu 34-35 litre lpg (11.6litre 100kmde) suan hava soguk oldugu icin daha fazla yakacaktir yaklasik %30 fazla yakiyor benzine göre lpg. Fazla tüketiyor diyen olacaktır ben aracı saf şehiriçinde kasislerle dur kalklı ortalama hız 13-20 arasında kullanıyorum buna göre kıyas yapabilirsiniz.
Tüketim konusunda başkalarını baz almanız da canınızı sıkabilir, bazı arkadaşlar atıyorum ankarada çevreyolunu kullanıp 82km hızla işe gidip geliyor şehiriçi aracım 7-8-9litre lpg yakıyor diyor, bazıları da dur kalklı yoğun trafikte kullanıyor 15 litre tüketiyor diyor hangisi şehir içi şimdi? Şehir içi tüketim demek bulunduğun şehrin sınırlarından çıkmadan araç kullanmak değil malesef bunun farkında değiller, şehir içi yollarında en fazla hız 50 km dir çoğunlukla 30km dir azami hız, yani dur kalk ile ortalama hızı 30 un üzerine çıkamaz insanın. Bunun üzerindeki hızlar karma tüketim diye geçer şehir içi değil.
Kullanıcının ortalama hızı 20km nin üzerinde ise yoğun trafiği olan bir şehirde yaşamıyordur ortalama hızı 35-40 ın üzerindeyse adam çevreyolu gibi rahat yerde yaşıyordur şehiriçi olarak hiç itibar etmemenizi tavsiye ederim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam merhabalar öncelikle, son paragrafta yazdığınız değerler üzerinden bir kaç yorum yapmak istiyorum ben de:

Öncelikle ben İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyorum çocukluğumdan beri. Türkiye'de trafik İstanbul ve diğerleri olarak nitelendirilebilir. Araç alıyorken misal 2. else ben İstanbul'da kullanılmamış bir araç almaya özen gösteririm özellikle. İstanbul'da bir aracın çalışma saati diğer illeri katlar. Ancak en yoğun trafiğin olduğu yer İstanbul olmasına rağmen bir depoda ben ortalama hızı 20km civarlarında görmedim. Benim 5km yolu 4 saatte de gittiğim oldu, 1km yolu 45dk'da, 2km yolu 1 saatte de vs. ve bunlar otoban - E5 gibi 3-4 şeritli yollar. Şehiriçi çok fazla ışığın olduğu bir yerde yaşıyorum + kasis vs. ve bunların hepsine rağmen ben ortalama hız olarak 1 depo'da 20km veya 25km'yi görmedim. Çünkü illa ki yol açılıyor, illa ki ibre yükseliyor. İstanbul'un da semtlerine göre bu değerler değişiyor illa ki ancak İstanbul dışındaki şehirler bence yollar bozuk değilse ya da yokuş vs. değilse kırsal bir alan gibi, sıkıntı olmamalı yakıttan dolayı. İstanbul'da olup da 50km ortalamayı gören vardır şehiriçi olarak ancak benim şirket aracım ve şahsi aracıma göre 1000km ortalama genelde 32-34km/s. 33-38km/s ortalamada benim araç kışın 10.5lt lpg yakıyordu. Yazın ise daha az.

Geçen sene Nisan ayına ait bir resim ekliyorum ortalama hız 33km/s gidilen yol 6670km ve göstergedeki yakıt değeri ortalama 8.5lt/100km benzin. Lpg yine 10.5lt denebilir.

Ekli dosyalar

• 1635513202513.jpeg
    1635513202513.jpeg
    127.5 KB · Görüntüleme: 58

ywzckr

0
Hocam merhabalar öncelikle, son paragrafta yazdığınız değerler üzerinden bir kaç yorum yapmak istiyorum ben de:

Öncelikle ben İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyorum çocukluğumdan beri. Türkiye'de trafik İstanbul ve diğerleri olarak nitelendirilebilir. Araç alıyorken misal 2. else ben İstanbul'da kullanılmamış bir araç almaya özen gösteririm özellikle. İstanbul'da bir aracın çalışma saati diğer illeri katlar. Ancak en yoğun trafiğin olduğu yer İstanbul olmasına rağmen bir depoda ben ortalama hızı 20km civarlarında görmedim. Benim 5km yolu 4 saatte de gittiğim oldu, 1km yolu 45dk'da, 2km yolu 1 saatte de vs. ve bunlar otoban - E5 gibi 3-4 şeritli yollar. Şehiriçi çok fazla ışığın olduğu bir yerde yaşıyorum + kasis vs. ve bunların hepsine rağmen ben ortalama hız olarak 1 depo'da 20km veya 25km'yi görmedim. Çünkü illa ki yol açılıyor, illa ki ibre yükseliyor. İstanbul'un da semtlerine göre bu değerler değişiyor illa ki ancak İstanbul dışındaki şehirler bence yollar bozuk değilse ya da yokuş vs. değilse kırsal bir alan gibi, sıkıntı olmamalı yakıttan dolayı. İstanbul'da olup da 50km ortalamayı gören vardır şehiriçi olarak ancak benim şirket aracım ve şahsi aracıma göre 1000km ortalama genelde 32-34km/s. 33-38km/s ortalamada benim araç kışın 10.5lt lpg yakıyordu. Yazın ise daha az.

Geçen sene Nisan ayına ait bir resim ekliyorum ortalama hız 33km/s gidilen yol 6670km ve göstergedeki yakıt değeri ortalama 8.5lt/100km benzin. Lpg yine 10.5lt denebilir.

Hocam tüketim kıyası için istanbul u insanlar gözünde büyütüyor bence çünkü istanbul deyince aklına iş çıkışı vb. taksim beşiktaş levent kadıköy gibi yoğun yerlerde trafikte sıkışmak olarak düşünüyor. Ama sizin kullanımınızı baz alalım karayollarında bölünmüş 3-4 şerit gidiş dönüş olan bütün yollar şehirlerarası seyehat niteliğindeki otoyollar siz bu yolları kullanarak 22:00-06:00 arasında ortalama hızınız 60 bile çıkabilir. İstanbulun her yerinde oturan aynı hız ile seyehat etmez. Sizin elde ettiğiniz 36 ortalama hız karma tüketim şehir içi tüketimi değil, siz herhangi bir ilde bölünmüş karayolları dışında 50km üzeri levha gördünüz mü? Hayır göremezsiniz çünkü şehirin iç yollarında yayaların güvenliği düşünülerek 50km üzerine izin verilmemiştir ve çoğu tali yollarda 30 km ile sınırlandırılmıştır.
Şehir içi yollar 50 ile sınırlandırılmışken siz trafik rahatlıyor 70-80 e çıkabiliyorum dediğiniz yol bölünmüş karayoludur eğer siz trafik ve bölünmüş karayolu kullanıyorsanız buna karma tüketim denir. İstanbulu insanlar niye baz alıyor derseniz şehrin kaldırabileceği insan sayısı 5-7 milyonken 15 milyondan fazla insan bulunmasından kaynaklı yoksa istanbulda birçok şehrin şehirlerarası yollarından daha güzel yolları var. Ve istanbulda seyahat eden biri diğer şehirlerde yaşayanlar gibi 10-15 km yol yapmıyor işe gitmek için kimisi 60km kimisi 30 km yapılan yolda uzuyor eğer yol uzarsa tüketimde azalacaktır tabiki. İstanbulda 9 ay ankarada 6 yıl yaşamış biri olarak istanbul bana göre bir il değil yaşayanlara da saygı duyarım.
Şehir içi tüketim ise bölünmüş karayolları(şehirler arası yolları) kullanmadan yapılan tüketim biçimidir.
Yoksa istanbulda yaşayıp gece vardiyasında çalışan biri o2-3-4-7 yollarını(otoyolları) kullanıp, ankarada çevreyolu yada eskişehir yolu vb. kullanıp, izmirde çevre yolu kullanıp işe gidenler gelip arabam şehir içinde 35 litre lpg ile 400 km yol yapıyor deyince bir başkası benim araç sorunlu demekte haklı olur. Veya Aynı Şehir içinde kalacak şekilde ve sadece bölünmüş yolları kullanmak da şehir içi tüketim olmuş olur. Birçok kullanıcı aracını karma tüketimle kıyaslıyor malesef.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam tüketim kıyası için istanbul u insanlar gözünde büyütüyor bence çünkü istanbul deyince aklına iş çıkışı vb. taksim beşiktaş levent kadıköy gibi yoğun yerlerde trafikte sıkışmak olarak düşünüyor. Ama sizin kullanımınızı baz alalım karayollarında bölünmüş 3-4 şerit gidiş dönüş olan bütün yollar şehirlerarası seyehat niteliğindeki otoyollar siz bu yolları kullanarak 22:00-06:00 arasında ortalama hızınız 60 bile çıkabilir. İstanbulun her yerinde oturan aynı hız ile seyehat etmez. Sizin elde ettiğiniz 36 ortalama hız karma tüketim şehir içi tüketimi değil, siz herhangi bir ilde bölünmüş karayolları dışında 50km üzeri levha gördünüz mü? Hayır göremezsiniz çünkü şehirin iç yollarında yayaların güvenliği düşünülerek 50km üzerine izin verilmemiştir ve çoğu tali yollarda 30 km ile sınırlandırılmıştır.
Şehir içi yollar 50 ile sınırlandırılmışken siz trafik rahatlıyor 70-80 e çıkabiliyorum dediğiniz yol bölünmüş karayoludur eğer siz trafik ve bölünmüş karayolu kullanıyorsanız buna karma tüketim denir. İstanbulu insanlar niye baz alıyor derseniz şehrin kaldırabileceği insan sayısı 5-7 milyonken 15 milyondan fazla insan bulunmasından kaynaklı yoksa istanbulda birçok şehrin şehirlerarası yollarından daha güzel yolları var. Ve istanbulda seyahat eden biri diğer şehirlerde yaşayanlar gibi 10-15 km yol yapmıyor işe gitmek için kimisi 60km kimisi 30 km yapılan yolda uzuyor eğer yol uzarsa tüketimde azalacaktır tabiki. İstanbulda 9 ay ankarada 6 yıl yaşamış biri olarak istanbul bana göre bir il değil yaşayanlara da saygı duyarım.
Şehir içi tüketim ise bölünmüş karayolları(şehirler arası yolları) kullanmadan yapılan tüketim biçimidir.
Yoksa istanbulda yaşayıp gece vardiyasında çalışan biri o2-3-4-7 yollarını(otoyolları) kullanıp, ankarada çevreyolu yada eskişehir yolu vb. kullanıp, izmirde çevre yolu kullanıp işe gidenler gelip arabam şehir içinde 35 litre lpg ile 400 km yol yapıyor deyince bir başkası benim araç sorunlu demekte haklı olur. Veya Aynı Şehir içinde kalacak şekilde ve sadece bölünmüş yolları kullanmak da şehir içi tüketim olmuş olur. Birçok kullanıcı aracını karma tüketimle kıyaslıyor malesef.

33km/s ortalama hız tüketim verisi karma olarak nitelendirilebilir elbette ancak sokak aralarında ya da anacaddelerde dolaşarak bir yere gidemez kimse. İstanbulun heryeri böyle. İstanbulda yaşıyor ve çalışıyorsanız her yol trafik ve her yol şehiriçi sayılır çünkü çoğu ilin nüfusundan fazla araç var. Resmi rakamlar 15milyon insan olabilir ancak oldukça fazla yabancı ve turist var. Bunun yanında önemli bir geçiş alanı çoğu yolcu için ve şehirlerarası yollar da yoğun genelde. Onlara bağlanan yollar da keza öyle.

Bana göre de İstanbul yaşanılır bir şehir değil hayat törpüsünden başka bir şey değil. Trafikteki herkesin ömründen günde saatler boşa gidiyor, kısmetse önümüzdeki ay Ankara’ya taşınıyoruz olmazsa yurtdışı.

ywzckr

0
33km/s ortalama hız tüketim verisi karma olarak nitelendirilebilir elbette ancak sokak aralarında ya da anacaddelerde dolaşarak bir yere gidemez kimse. İstanbulun heryeri böyle. İstanbulda yaşıyor ve çalışıyorsanız her yol trafik ve her yol şehiriçi sayılır çünkü çoğu ilin nüfusundan fazla araç var. Resmi rakamlar 15milyon insan olabilir ancak oldukça fazla yabancı ve turist var. Bunun yanında önemli bir geçiş alanı çoğu yolcu için ve şehirlerarası yollar da yoğun genelde. Onlara bağlanan yollar da keza öyle.

Bana göre de İstanbul yaşanılır bir şehir değil hayat törpüsünden başka bir şey değil. Trafikteki herkesin ömründen günde saatler boşa gidiyor, kısmetse önümüzdeki ay Ankara’ya taşınıyoruz olmazsa yurtdışı.

Hocam mümkünse yurtdışı seçeneğinizi kullanın benim hanımın ailesinin yarısı almanyada yaşam koşulları burayla kıyaslanamayacak düzeyde, biz gidemediğimiz için şuan hukuk da okumaya başladım 3. Diploma olucak hala ekonomik olarak biraz daha yükselmek için çabalamaktan ileri gidemiyoruz imkan varsa gidin derim.

gunesec

Özel Üye

İmkan varsa direk giderdim hocam, hiç düşünmezdim. Hakkınızda hayırlısı olsun, Ankaraya gelirseniz yardımcı oluruz elimiz yettiğince. Aklınızda olsun.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben de Bulgaristan vatandaşıyım hocam oğlumu da yaptım, vizesiz gidebiliyorum Avrupa’ya gidiyorum da gezip dönüyoruz ?. Çoğu akrabam ve arkadaşım yurtdışında. Güçlü bir isteğim var aslında yerleşmeye de şu ieltz ve toeffl sınavlarına hazırlanıp girmedim. Güvenli limanlardan yelken açmanın vakti geldi ben de farkındayım. Kaldı ki liman alev aldı …

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben de Bulgaristan vatandaşıyım hocam oğlumu da yaptım, vizesiz gidebiliyorum Avrupa’ya gidiyorum da gezip dönüyoruz ?. Çoğu akrabam ve arkadaşım yurtdışında. Güçlü bir isteğim var aslında yerleşmeye de şu ieltz ve toeffl sınavlarına hazırlanıp girmedim. Güvenli limanlardan yelken açmanın vakti geldi ben de farkındayım. Kaldı ki liman alev aldı …
Hocam bence toefl sınavını düşündüğünden çok daha rahat geçersiniz.
İmkanınız varsa hiç düşünmeyin.

Ustura

0
Ben de Bulgaristan vatandaşıyım hocam oğlumu da yaptım, vizesiz gidebiliyorum Avrupa’ya gidiyorum da gezip dönüyoruz . Çoğu akrabam ve arkadaşım yurtdışında. Güçlü bir isteğim var aslında yerleşmeye de şu ieltz ve toeffl sınavlarına hazırlanıp girmedim. Güvenli limanlardan yelken açmanın vakti geldi ben de farkındayım. Kaldı ki liman alev aldı …
Turkiye de kazanip yurt disi tatil/gezi yapmak zor artik.

Konuya gelecek olursak, yakit tuketimi, kullanici-trafik-hava sicakligi-aldiginiz yakitin kalitesi vb. Faktorlere bagli cok degisir.

Ortalama 80km ile sabit gidebileceginiz bir yola cikip benzinde kullanin. Bunu da gunesli, cok soguk olmayan bi zaman yapin. Burada elde ettiginiz ortalama tuketimi katolog degeri ile kiyaslayin. Ayni seyi lpg ile de yapabilirsiniz ama lpg, benzine gore biraz fazla tuketir. Eger ki gun ortasi sicaklikta yapacak yol yoksa gece cevre yoluna cikin. Muhtemelen 3-4 gibi, sabit 80km/h hizla gidebilirsiniz.

Bu sekilde bir kiyaslama yapabilirsiniz araciniz normal mi yoksa fazla mi yakiyor diye.

Mi Note 10 Lite cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic ES7 2006
Merhaba benim 2011 model otomatik civic arabam var 35 litre gaz ile şehir içinde 260 km yol yapıyor bana biraz fazla gibi geldi acaba otomatikler şehir içi yakıt tüketili hakkında bilgisi olan bana yardımcı olabilir mi
hocam bende de vtec2 var . şehir içi çok dur kalk yapıyorum benimde aynı yakıyor şu an .

Ad Soyad
Onur nayman
Aracınız
Civic FD6 2008
Benim eski fd 6 da otomatik benzinliydi. Ortalama hızım 30 civarındayken 10 litrenin altına inemedim. Otomatikler manuelden 2 2 buçuk litre fazla yakıyor.

RMX2170 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Benimde 2008 FD6 war ş.i. 150 TL ilk benzinle 100 km yapıyorum benim motor yeni yapıldı onun yapar. Biraz 1000 km den sonra biraz daha düşer dediler doğrumudur

Geri