Yakıt sorunu okumadan geçmeyin

ywzckr

0
Arkadaşlar merhabalar aracım cıvıc 2018 exe dizel otomatik 1.5 ay önce aldım 1600 km de ilk aldığım da 6,2 lerde seyreden yakıt tüketimi azalacağına habire arttı ve şu an 7,5 i buldu durmadan artıyor dahada artmasından korkuyorum uzun yola gidince 7,1 gördüm en iyi bunun sebebi ney olabilir yardımcı olabilir misiniz ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam kullanim sartlari degiskenlik gosterir, ama sehir icinde 7 litre istanbul icin normal bence kataloga bakilinca sehir ici kabul edilen bolgeler istanbul gibi bolgeler degil cunku hiz limitleri sehir icinin 30-50 arasidir yurt disinda buna gore hesaplamislardir. İstanbul trafiginde insanin 15 km hizi anca olur. Benim aracta bile 5km gel git yaptigim yerde 25 km ortalama hizim oluyor.
Astra dizel var arkadasimda o da 7-7.5 yakiyor sehir icinde uzun yolda 3.8-4 lt. Havalar sogumaya basladi tuketim herkesin artiyor seninde artar.
Gostergeyi sifirlayin araba torku yuksek kolay hizlaniyor diye basmayi birakin dusuk devirlerde vites atmasina neden olun sanzumanin, o zaman ne zevki kalir diyorsaniz tuketime katlanmaniz gerekir. Hem basayim hem az yaksin oyle arac yoktur. Basamiyorum dediginizi okudum ama ben 50 km altindada araci devirli kullanabilirim araci yavas yavas hizlandirmak da mumkun oyle az yakiyor zaten insanlar mesela 50 km hizla 1500 devirdede gidebilirsiniz ile 2. Viteste 3000 devirde kullanabilirsiniz. Kullanimiz cok etken yavaş bile olsaniz. Kalkista gaza yukleniyorsaniz daha fazla yakar araç. Yokusluysa daha fazla yakar.
Shellden alin yakiti euro dizel yerine arada normal dizel alabilirsiniz.
Gittiginiz mesafe 5-10 km ve trafikliyse bu saglikli bir olcum degil. 1600 km desiniz uzun yol deneyiminiz cok az benim arabam 4 aylik 10000 e dayandim. Sizin yaptiginiz yolun 2.5 kati yol yapiyorum lpg li ile. Benimde tuketimim %25-30 civarlarinda artti ayni kullanimla hem kis geldi hemde artik istasyonlar kaliteli lpg sunmuyorlar. Ayrica Dizel araclar 5-10 km gel gite cok gelmez uzun mesafe katetmeniz gerekir.
Burada alacagin yorumlar pek saglikli olmaz, cunku herkes kendi kullanma sitiline sahip ve yapilan yol trafik hep farkli. Uzun yolda lpgli depo 450 km yapar diyen cok insan var forumda ben 180 km de depo bitirdim cunku arabayi daga tirmandirdim uzun yolda ortalama hizim da 60 di. Normal sartlarda uzun yolda 420km filan yapiyorum. İzin gununde depoyu fulleyip gostergeyi sifirlayip 100 km sehir disi trafiksiz yolda 110 a hizi sabitleyip git gel yapip 200km sonra tekrar depoyu fulleyip bakabilirsin. 2-3 saatin gider en fazla 10 litre yakit tuketeceksin. Aracın çok yeni ilk bakıma kadar tüketimin azalacaktır ama kullanımın agresifse çok düşüş olmaz. İlk bakimdan sonra ancak net fazla yada az yakiyor diyebilirsin, bir de digerlerinin tuketimine bakarak benimki az ya da çok yakiyor deme ne ayni guzergahtasiniz ne de ayni insan kullaniyor araci o yuzden kiyas yapmak cok dogru olmaz. Sen biraz daha kullan benim tavsiyem zamanla anlarsin aracin nasil yakip yakmadigini.

Hocam kullanim sartlari degiskenlik gosterir, ama sehir icinde 7 litre istanbul icin normal bence kataloga bakilinca sehir ici kabul edilen bolgeler istanbul gibi bolgeler degil cunku hiz limitleri sehir icinin 30-50 arasidir yurt disinda buna gore hesaplamislardir. stanbul trafiginde insanin 15 km hizi anca olur. Benim aracta bile 5km gel git yaptigim yerde 25 km ortalama hizim oluyor.
Astra dizel var arkadasimda o da 7-7.5 yakiyor sehir icinde uzun yolda 3.8-4 lt. Havalar sogumaya basladi tuketim herkesin artiyor seninde artar.
Gostergeyi sifirlayin araba torku yuksek kolay hizlaniyor diye basmayi birakin dusuk devirlerde vites atmasina neden olun sanzumanin, o zaman ne zevki kalir diyorsaniz tuketime katlanmaniz gerekir. Hem basayim hem az yaksin oyle arac yoktur. Basamiyorum dediginizi okudum ama ben 50 km altindada araci devirli kullanabilirim araci yavas yavas hizlandirmak da mumkun oyle az yakiyor zaten insanlar mesela 50 km hizla 1500 devirdede gidebilirsiniz ile 2. Viteste 3000 devirde kullanabilirsiniz. Kullanimiz cok etken yavaþ bile olsaniz. Kalkista gaza yukleniyorsaniz daha fazla yakar araç. Yokusluysa daha fazla yakar.
Shellden alin yakiti euro dizel yerine arada normal dizel alabilirsiniz.
Gittiginiz mesafe 5-10 km ve trafikliyse bu saglikli bir olcum degil. 1600 km desiniz uzun yol deneyiminiz cok az benim arabam 4 aylik 10000 e dayandim. Sizin yaptiginiz yolun 2.5 kati yol yapiyorum lpg li ile. Benimde tuketimim %25-30 civarlarinda artti ayni kullanimla hem kis geldi hemde artik istasyonlar kaliteli lpg sunmuyorlar. Ayrica Dizel araclar 5-10 km gel gite cok gelmez uzun mesafe katetmeniz gerekir.
Burada alacagin yorumlar pek saglikli olmaz, cunku herkes kendi kullanma sitiline sahip ve yapilan yol trafik hep farkli. Uzun yolda lpgli depo 450 km yapar diyen cok insan var forumda ben 180 km de depo bitirdim cunku arabayi daga tirmandirdim uzun yolda ortalama hizim da 60 di. Normal sartlarda uzun yolda 420km filan yapiyorum. zin gununde depoyu fulleyip gostergeyi sifirlayip 100 km sehir disi trafiksiz yolda 110 a hizi sabitleyip git gel yapip 200km sonra tekrar depoyu fulleyip bakabilirsin. 2-3 saatin gider en fazla 10 litre yakit tuketeceksin. Aracn çok yeni ilk bakma kadar tüketimin azalacaktr ama kullanmn agresifse çok düþüþ olmaz. lk bakimdan sonra ancak net fazla yada az yakiyor diyebilirsin, bir de digerlerinin tuketimine bakarak benimki az ya da çok yakiyor deme ne ayni guzergahtasiniz ne de ayni insan kullaniyor araci o yuzden kiyas yapmak cok dogru olmaz. Sen biraz daha kullan benim tavsiyem zamanla anlarsin aracin nasil yakip yakmadigini.

Sağol kardeşim ilgin ve hassasiyetin için çok teşekkür ediyorum dediklerini unutmayacağım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Vallahi bende bilsem rs al�rd�m

iPhone cihaz�ndan CivicTR mobile app kullan�larak g�nderildi.
Ben de eco exe yi satip rs aldim yakitim ikiye katlandi neredeyse. Basmazsan cok icmiyor ama altinda 182beygirlik canavar olunca basmayacaksam niye aldim bunu diye hakli dusuncelere sıkça kapilip ortalamami 10lt altina hic dusuremiyorum! demedi demeyin :D

MHA-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ali Er

0
Uzun yolda 5'leri g�rd�m ben de ama istanbul �ehir i�i 5.4 ile kullanmak pek m�mk�n olmad�. Yani temde veya e5'te sabit h�zlarda m�mk�n olabilir gibi ama d���k h�zlarda �ok m�mk�n de�il gibi. Nas�l bir g�zergahta elde ediyorsunuz acaba? Bir de ara� h�zlan�rken econ a��k yava� bile olsa al�k t�ketim a�a��daki barda en son noktalara gidiyor. Sizde de �yle oluyor mu?
Aynen

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Srkn55

0
Aracınız
Civic FC5 2018
yol bilgisayarı ne konumda duruyor her kontak bastığında sıfırlıyormu yoksa bende sabit duruyor 7,3 lerde ist trafiğide yok bu civic lerde ww gibi anlık yakıt göstergesi yok herhalde bende anlamıyorum eski arabam leon du detaylı göruluyordu bundan birşey anlamadım aç kapat hep 7,4 lerde bende yanlış bilebilirm

Bende de 2018 exe dizel manuel var. Mersin şehir içi sakin kullankm 4.1 yakıyor normal kullandığımda 4.3 civarı uzun yolda mersin-maraş arası 5.0 yaktı. Mersin ankara arası 5.3 yaktı ki bunlar hep sabit hız değerleri. Sanırım 3.4 uzun yol verisini yakalamk için 90km/h sabit gitmek gerekiyor. Uzun yolda neden daha fazla yakar diye biraz araştırdım ama ulaştığım sonuç sadece rüzgar alması oldu. Sanırım araç çok rüzgar aldığı için değerler böyle. Aerodinamiği biraz düşük sanırım

2018 dizel manuel executive kullanıyorum 15bin km oldu araç. kışın etkisiyle istanbulda çok trafik olmayan güzergahımda yakıtım 5.5 litreden 6.7 litreye çıktı. kışın etkisinin bu kadar olmasını bklemiyordum.

Aracınız
Civic FC5 2018
2018 dizel manuel executive kullanıyorum 15bin km oldu araç. kışın etkisiyle istanbulda çok trafik olmayan güzergahımda yakıtım 5.5 litreden 6.7 litreye çıktı. kışın etkisinin bu kadar olmasını bklemiyordum.
Hocam konu dışı ama bir soru soracağım. Aracınızın 10000 bakımını ne kadara yaptırdınız?

SM-G950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri