Yatırım İçin İkinci Araba Alınır mı?

Ad Soyad
Yunus Emre
Aracınız
Civic FE1 2021
Halihazırda Honda Jazz 2008 otomatik elit 150binde aracım var. Elimizdeki biriken bir miktarı kredi çekip tamamlayarak siz olsanız Honda civic 2017 kasa alır mısınız. Yaklaşık 100bintl kredi çekilecek.

Tamamen yatırım amaçlı ve ikinci araç ihtiyacımız yok şu an. Arabalar değerlenmeye devam ettiği için böyle bir yöntem mantıklı mı. Yoksa sizce eve mi yatırım yapmak daha mantıklı.

Şuanki piyasada yatırım için uzun vadede iyi olmayabilir çünkü şuan piyasa tek otomobil değil ev, arsa, gıda, giyim vb. Herşey piyasalarla orantılı artış gösteriyor sen şimdi 200 bin liray bir araç alsan 1 ay sonra aldığın aracın piyasası 300 bin olsa iyi para kağıt üzerinde ama 1 ay sonra ben satıp ev yada arsa alıcam dersen alacağın ev 1 ay önce 300 se 400 olacaktır ve otomobiller kısa süreli yatırımlar için bana göre daha uygundur uzun vadede herşey olabilir yeni kasası çıkar çol tutulur sendeki kasanın fiyatları etkilenebilir tam terside olabilir tabi örneğin i30 son kasayı çıkardı tutulmadı bir önceki kasa efsane olarak kaldı ve fiyatları şuan gayet yüksek 2012-2016 arası olması gerek vede otomobilde güzel fiyat artışında günümüzde donanımında etkisi var eskiden donanım pek önemsenmezdi ama artık insanlar kullanmıcak bile olsa donanımlı araçlara öncelik gösteriyor mesela ben kullandığım çoğu araçta cam tavan ve sunroof vardı 10 senedir araç kullanıyorsam toplasan 30 kere açmamışımdır maksat görüntü ama tavandaki bi cam parçasından bile fiyatlar 20-30 bin oynuyor yeni nesil araçlard dahada fazla oynar

Eve gelirsek yarın öbür gün başımı sokacak bir yerim olsun diyosan ev daha mantıklı ama ev ihtiyacın yoksa evler kısa vadede iyi para bırakmaz uzun vadede bırakır ve burdada evin muhiti çok önemli benim sana tavsiyem imkanın varsa dükkan al 10 metrekare olsun iyi yerde olsun bi çay ocağına bi çiğköfteciye kiraya versen yeter dükkan boş kalmaz hiçbir zaman

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yatırım için ikinci el araba ? :)
2 ay evvel aldığım aracın piyasası 400.000 liralara çıktı. Üzülsek mi ? Sevinsek mi ?
Bunun idrakını yapabilen yarınları görmek dileği ile..

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2020
Cevaplar için teşekkürler bir fikir oldu kafa

Cevaplar için teşekkürler bir fikir oldu kafamda
Ben olsam alırdım. Şöyle izah edeyim , araç piyasasındaki krizin en az 6 ay daha devam edeceğini öngörüyorum ve kriz devam ettiği sürece otomobilden daha karlı Bir yatırım aracı şu an yok. 100 bin lira kredi çekip 170 bin TL'ye bir araç alsanız Mart Nisan gibi gibi çok rahat 220-230 bin liraya satabilirsiniz. Aracı satınca da gider krediyi toptan öder kapatırsınız, kâr yanınıza kalır. Mayıs başında 180 bin TL'ye aldığımız Seat Leon dizel otomatik araç şu an 340000 veriyorlar.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bence çok orta ve uzun vade için çok mantıklı değil. Araç fiyatları döviz kurunu takip ediyor. Dolar bazlı fiyatlarda abartılı durumlar kısa vadeli yani geçici durumlar. Otomobil genel itibarıyla eskiyen bir şey ve değer kaybeder normalde

Geri