Yatırım İçin İkinci Araba Alınır mı?

Aracınız
Civic FC5 2018
Araca yatirim yapacaksaniz bu otv indirimi...vs gibi zamanlarda sonradan fiyatinin kesin artacagi ongorulen zamanlarda olabilirdi.fakat suan arac fiyatlari artsa da yetkili servis kasko ,sigorta ve mtv 5-6 bin tl civarini buluyor.heleki memlekette kazara boya degisen olursa elinizden öper yatirim maalesef??
Bu arada soylediklerim fikir olup Yatirim Tavsiyesi Degildir?

Aracınız
Arabaların fiuatlatının yükselmesi sizi kar ettim gibi düşündürmesin. 2017 Ocak ayında fd6'mı 59000 liraya almıştım. O zaman 30bin kmdeydi. Şimdi 77bin kmde, fiyatı 2 katına çıktı. Kar mı ettim? sanmıyorum. Tl olarak para fazla gibi görünsede döviz bazlı olarak eksideyim.

Arabadan, evden yatırım aracı olmaz.

Şöyle düşünün 100bin lira kredi çektiniz. Misal geri ödemesi 140bin lira. Siz aldığınız arabayı satarken bütün ödediğiniz kredi faizini geri almış olacaksınız. Yani elinizde fazladan 40bin lira olacak olmasına ama o gün geldiğinde zaten geleceğin 140bin lirası eskinin 100bin lirasına denk olacak. Türk lirası bazında fazla paranız olsada, değer bazında değişiklik olmayacak. Üstüne bunu dövize vurduğunuzda aslında o gün şartlarına göre 80bin liranız olacak.

Umarım anlatabilmişimdir.

Unutmadan, kısa vadeli alsat yaparım diyorsanız o başka.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FD6 2010
Birkaç sene sonrası için altın, en az 5 sene sonrası için arsa. Araç üzerinden kar, sürekli al sat ile olabiliyor, aksi halde (kasko+sigorta+mtv+yıllık rutin bakım masrafları)/12= her ay araç fiyatının bu kadar yükslemesi lazımki zarar etmeyesiniz. Bana göre en kolauı altına yatırmak, 2 artar 1 düşer hep.

Aracınız
Krediyle olmaz o iş . Döviz alın , arabayı çekme belgeli kapalı bir garajda yatırmanız lazım en az 2 yıl ondan sonraki satma aşamasında ki masraflar değmez. Para sizden fazla çalışmalı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Halihazırda Honda Jazz 2008 otomatik elit 150binde aracım var. Elimizdeki biriken bir miktarı kredi çekip tamamlayarak siz olsanız Honda civic 2017 kasa alır mısınız. Yaklaşık 100bintl kredi çekilecek.

Tamamen yatırım amaçlı ve ikinci araç ihtiyacımız yok şu an. Arabalar değerlenmeye devam ettiği için böyle bir yöntem mantıklı mı. Yoksa sizce eve mi yatırım yapmak daha mantıklı.
Kısa süreli kâr sağlamaz.
Arabaların sıfır modellerinin zam zamanlarını beklemeniz gerekir. Ki aldığınız arabanın hala üretimi devam ediyorsa. Devamı olmayan arabaların genellikle zordur olanlara göre elden çıkarması.
Alacağınız aracı iyi analiz edip ikinci eli iyi tutulan bir modelden belirleyip liste fiyatının en alt sınırında alırsanız 2 ay 3 ay gibi bir süre sonra evet kâr edebilirsiniz.
Bildiğim insanlar var bu şekilde al sat yapan. Her satıştan 3 bin ila 10 bin arası kâr ediyorlar.
Ama püf nokta aldığınız araç sorunsuz olmalı ve artan fiyata göre sıralama yaptığınızda en üstte yer almalı. Ona göre

SM-G935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Ben yatırım olduğunu düşünmüyorum çünkü herşeyin fiyatı artıyor.Aldığınız aracı sattığınızda,aynı aracı daha uygun fiyata alabiliyor musunuz mesela,şu piyasada aynı gün bile bulamazsınız.Bu kâr da sayılmıyor malesef.Bu olay paranızı TL de tutmayarak enflasyon karşısında erimesine engel olmaktır.Yatırım ise size enflasyonun üzerinde bir getiri sağlar.Mesela kanal projesi güzergahından,projeden önce arsa almışsınızdır 1 passat parasına şuan o arsa size 10 passat alıyordur.(passatın fiyatı siz arsayı aldıktan sonra 3 e katladığı halde). Malesef ki bu piyasa insanları çok yanıltıyor,kâr yapılıyor gibi görünüyor ama olay sadece enflasyon

Aracınız
Honda Jazz
Bu arkadaş inşallah yatırım için araba almıştır.Çok doğru bir yoldaymış;)

kredi çekip aldık hocam arabayı burada konu açtıktan hemen sonra :)
2013 elegance aracımı 135bin tl ye almıştım. Şu anda 300bini geçti fiyatı.

Dolar o zaman kaçtı bilmiyorum ama paramı dolarda tutsaydım sanırım daha az kazanç olurdu.

Geri