Civic FE1 Yeni Honda Civic FE Kasa 2022 ( Öğrenelim, Bildiklerimizi Paylaşalım )

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhabalar.
Ben eski FC5 exe+ ve şuan 2022 FE1 exe+ kullanıcısıyım. Ayrıca da eski özelliklerin bazılarının yeni kasada olmamasından muzdarip olanlardanım :) En çok takıldığım konulardan biri de, aracı kilitlediğimizde veya açtığımızda herhangi bir uyarı sesi çıkmıyor. Işıklar yanıp sönüyor ancak sesli uyarı bulunmuyor. Servise de sordum onlar da bulamadılar ve araştıracaklarını söylediler. Çözümü var mıdır?
Teşekkürler.

Merhaba

Uyarıdan ziyade fc5 de kapatıp giderseniz kendi kilitliyor Fe1 de illa anahtar yada kapı koluna dokunmanız gerekli bende ona takılıyorum ben sormuştum bir yıl önce yok dediler bilginize belki yazılım veya aparat gelmiştir genede araştırmakta fayda var

2018 FC5 EXE ECO
2020 FC5 EXE ECO
2021 FE1 EXE ECO

Ad Soyad
Levent Ç.
Aracınız
Civic FE1 2022
Evet o da büyük eksik bence. WAL özelliği kalkmış. Servisin söylediğine göre Accord ve CRV de de kalkmış WAL. Ama kilitlediğimizde veya açtığımızda hiç sesli uyarı da yok. Aracın yanında durup kapı koluna dokunduğunda ışıkları da faketmek zor. Sesli uyarı olsaydı güzel olurdu. FC5te o da vardı.

Evet o da büyük eksik bence. WAL özelliği kalkmış. Servisin söylediğine göre Accord ve CRV de de kalkmış WAL. Ama kilitlediğimizde veya açtığımızda hiç sesli uyarı da yok. Aracın yanında durup kapı koluna dokunduğunda ışıkları da faketmek zor. Sesli uyarı olsaydı güzel olurdu. FC5te o da vardı.

Aynaların kapanıp açılmasından kilitlendiğini yada kilidin açıldığını anlayabilirsiniz. Eski kasayı kullanmadım ama biraz fikir sahibiyim benimde eski kasada olup yeni kasada olmayan en takıldığım özellik geri gelirken işe yarayan çapraz uyarı sistemi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Adem Taşkapan
Aracınız
Civic FE1 2023
Merhabalar,

FE1 'de elektrikli park frenini otomatik olarak devreye alma ve devre dışı bırakmayı öğrendim, paylaşmak istiyorum. Bilgiyi kamertube isimli youtube kanalından aldım. Araç çalışır vaziyette, park konumuna alınır, fren pedalına basılmaz, el freni düğmesi çekilip uyarı tonu verene kadar beklenir. Uyarı tonunu takiben düğme bırakılıp tekrar çekilir, tekrar ton duyulur. İşlem tamamdır. Artık araç park vitesinde stop edildiğinde elfreni otomatik olarak çekilecektir. Bu özelliği devre dışı bırakmak için de aynı adımlar uygulanır.

Ad Soyad
Sercan S.
Aracınız
Civic FE1 2024
Selamlar,

Şu aralar Honda civic executive+ (182hp) için niyetlendim..Suv bakmıyordum ama dizel c5 aircross shinebold'da fena durmuyor benim için (tek çocuklu aileyiz).Honda civic 2025 için hibrit motorla gelecek diyorlar ve onlarda 2 litre olacağı için civic ülkemizde biter gözüyle bakılıyor.En az 3-4 yıl kullancağımı düşünürsem bu durumda civic almak mantıksız olurmu onu bilemedim (2.el değeri için).Siz ne dersiniz?

Kafama takılan bir diğer şey ise elimdeki parayı 3 ay daha çevirerek fiyatların inmesini beklemek ne kadar doğru olur?

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Selamlar,

Şu aralar Honda civic executive+ (182hp) için niyetlendim..Suv bakmıyordum ama dizel c5 aircross shinebold'da fena durmuyor benim için (tek çocuklu aileyiz).Honda civic 2025 için hibrit motorla gelecek diyorlar ve onlarda 2 litre olacağı için civic ülkemizde biter gözüyle bakılıyor.En az 3-4 yıl kullancağımı düşünürsem bu durumda civic almak mantıksız olurmu onu bilemedim (2.el değeri için).Siz ne dersiniz?

Kafama takılan bir diğer şey ise elimdeki parayı 3 ay daha çevirerek fiyatların inmesini beklemek ne kadar doğru olur?

Toyota deseniz bir ihtimal derdim ama açıkcası Honda inanılmaz derecede pazarlara göre stratejik pozisyon alan bir firma, sırf beygir ile vergileniyor diye singapurda 129hp motor sunuyor, sırf yakıt uygun olsun ve tutuluyor diye Türkiyede LPGli sunuluyor (başka ülkede varmı sanmıyorum) sırf o ülkelerde spor dünyasında tutuluyor diye Japon üretimi RS manuel (pakistan olanı demiyorum) Amerikan pazar üretimi Sİ versiyonu manuel 205hp vs vs.

yani bu adamların kalkıp zaten var olan hazırda bulunan ve tüm emisyon normlarını geçen bir motoru rafa kaldırıp bizim pazardan çekileceğini düşünmüyorum.
dahası 2.0 ehev motor zaten 2 yıldır Avrupadaki tek seçenek type r harici yeni bir motor değil (2025i sadece beygir artışı mevcut yoksa aynı motor,hybrid) ona rağmen ülkemizde 1.5 turbo ile sunuluyor.

Ad Soyad
Sercan S.
Aracınız
Civic FE1 2024
Toyota deseniz bir ihtimal derdim ama açıkcası Honda inanılmaz derecede pazarlara göre stratejik pozisyon alan bir firma, sırf beygir ile vergileniyor diye singapurda 129hp motor sunuyor, sırf yakıt uygun olsun ve tutuluyor diye Türkiyede LPGli sunuluyor (başka ülkede varmı sanmıyorum) sırf o ülkelerde spor dünyasında tutuluyor diye Japon üretimi RS manuel (pakistan olanı demiyorum) Amerikan pazar üretimi Sİ versiyonu manuel 205hp vs vs.

yani bu adamların kalkıp zaten var olan hazırda bulunan ve tüm emisyon normlarını geçen bir motoru rafa kaldırıp bizim pazardan çekileceğini düşünmüyorum.
dahası 2.0 ehev motor zaten 2 yıldır Avrupadaki tek seçenek type r harici yeni bir motor değil (2025i sadece beygir artışı mevcut yoksa aynı motor,hybrid) ona rağmen ülkemizde 1.5 turbo ile sunuluyor.
Yorumunuz için teşekkürler.Düşününce bende hondanın civic'i tr pazarından kolay kolay çıkaracağını düşünmüyorum.En iyisi honda'da çalışan birinden feedback almak olacak gibi.

Ad Soyad
Cihan Tosunoglu
Aracınız
Civic FE1 2024
Merhaba

Fe civic sedan 2024 kullanıyorum. Adaptif hız kontrolü açtığım da hızı sabitleyip gidiyorum ancak öndeki aracı takip etme fonksiyonu da açıldığı için önüme araç geçtiğinde onu algılayıp fren basıyor. Sadece hız sabitlemeyi kullanamaz mıyız ? bir kere daha sormuştum bu soruyu araç takip tuşuna uzun basınca kapanıyor denilmişti ama onu denedim maalesef kapanmıyor. benim istediğim sadece hız sabitleme yapsın öndeki aracın hızına göre ayarlamasın.

bilen varmı acaba ?

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Merhaba

Fe civic sedan 2024 kullanıyorum. Adaptif hız kontrolü açtığım da hızı sabitleyip gidiyorum ancak öndeki aracı takip etme fonksiyonu da açıldığı için önüme araç geçtiğinde onu algılayıp fren basıyor. Sadece hız sabitlemeyi kullanamaz mıyız ? bir kere daha sormuştum bu soruyu araç takip tuşuna uzun basınca kapanıyor denilmişti ama onu denedim maalesef kapanmıyor. benim istediğim sadece hız sabitleme yapsın öndeki aracın hızına göre ayarlamasın.

bilen varmı acaba ?

2024 lerin kıllavuzunu bulamadım ama 2023 olan kılavuz 2022den farklı o sebeble sanırım 2023 ve 2024 ortak

aşağıdaki kılavuzda 546ıncı sayfadaki adımı atmalısınız özetle son derece basit sadece takip mesafe düğmesine 1-2sn basılı tutacaksınız ve cruise control göstergesi belirecek , adaptif cruise control (ACC) aktifken cruise control göstergesi yani bir hız göstergesi yanında ok + bir araç olur, cruise control aktif ve ACC kapalıyken o yanında araç olmaz sadece hız göstergesi ve ok olur hangisinin o sıra aktif olduğunu oradan anlayabilirsiniz

Ad Soyad
önder arzu
Aracınız
Civic FE1 2024
Merhabalar,Foruma katkıda olmak adına lpgli versiyonun yakıt ekonomisi hakkında bilgi paylaşmak istedim.Araç 100kmde kullanım performansına göre yaklaşık 1 ile 1,5litre arası benzinde tüketiyor fakat ;
Lpg ile benzin arasında fiyat farkı %50 olduğunda yani benzin 15TL - lpg 10TL olduğunda lpgli eco versiyonun yakıt ekonomisi %21 . Bugünkü fiyatlarla benzin 18,5TL -lpg 10TL olduğunda ise %44.3 daha az yakıyor.
Hesaplaması şu şekilde;
Aracın 100km de 8 litre yakdığını varsayalım ve eco versiyonu 100kmde 1litre benzin tüketsin
8 litre benzinde 100km gidiyorsa ,1 litre benzinlede 12,5km yol gidiyor.
100-12,5km=87,5km
87,5kmde 7litre benzin=(lpg benzine göre %20 fazla yakar 7+%20)=8.4 litre lpg ye eşit.Toplamda 100km de 1 litre benzin+8,4 litre lpg tüketiyor.15TL benzin+84TL gaz =99TL / Araç lpg olmayıp direk benzinli olsaydı 8litreX15TL=120TL
Fark: (120TL-99TL)/99=%21.2 az yakıyor.
Bugünkü fiyatlarla lpg 10TL ve benzin 18,5 TL olduğunda;100km de 18,5+84TL:102,5 TL Araç direk benzinli olsa 8x18,5TL=148TL

Fark: (148-102,5)/102,5 =%44.3 az yakıyor.

100km de 1,5 litre benzin tüketirse;

8 litre ile 100km gidiyorsa 1,5litre ile 18,75km gider.

81,25km de 6.5 litre benzin= (lpg de %20 fazla yakar 6.5+20%=7.8litre Lpg ye eşit.

Toplamda 100kmde 1.5litre benzin ve 7.8 litre Lpg tüketir. 1.5x18,5TL+7.8x10TL=105,75TL
Direk benzinli olsa 8x18,5=148TL

Fark= (148-105,75)/105,75=%40 daha az yakıyor.
peki her türlü şarttada benzin tüketimi oluyor mu? kimisi sadece performanslı kullanımlarda benzin tüketim oluyor dedi. sakin kullanımlarda sadece LPG tüketiyor dendi... kafam karıştı....

Geri