Yokuş inerken devir yukselmesi

Arkadaşlar konularda aradım bulamadım. Birşey dikkatimi çekti, aracım elegance cvt sanzumanli, rampa inerken özellikle uzun yokuşlu yollarda ayağımı gazdan çektiğimde araç bazen devir yükseltip 4000 devir civarina gelip bekliyor daha sonra devri düşürüyor, bazende düşük devirde tutup aynı yokuşu iniyor mantığı nedir çözemedim. Hız sabitleme ile yol alırken rampa çıkışta devrin yükseldiğini yüksek devirde çıkmaya çalıştığını farkediyorum ama inerken neden yapıyor umarım anlatabilmişimdir. Bir fikri olan var mı?
CVT çalışma mantığı nedir?

HUAWEI RIO-L01 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Hızınız sabitlediğiniz hızdan 6-7 km/s yukarı çıkarsa vites küçültüp motoru kompresyona sokar yani motor freni yapar.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızınız sabitlediğiniz hızdan 6-7 km/s yukarı çıkarsa vites küçültüp motoru kompresyona sokar yani motor freni yapar.

Degerli yorumunuz icin tesekkur ederim, motor fireni aklima geldi ancak surekli ayni guzergahi kullaniyorum hiz sabitlemedigim zamanda ayni seyi yapti defalarca ancak yapmadigida oluyo farkli bi sıkıntı yoktur umarim sanzumanla alakali.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaslar konularda aradim bulamadim bisey dikkatimi cekti, aracım elegance cvt sanzuman li ,rampa inerken ozellikle uzun yokuslu yollarda ayagimi gazdan cektigimde arac bazen devir yukseltip 4000 devir civarina gelip bekliyo daha sonra devri dusuruyo, bazende dusuk devirde tutup ayni yokusu iniyo mantigi nedir cozemedim. Hiz sabitleme ile yol alirken rampa cikista devrin yukseldigini yuksek devirde cikmaya calistigini farkediyorum ama inerken neden yapiyor umarim anlatabilmisimdir.Bi fikri olan varmi cvt calisma mantigi nedir.

Bence bir mantığı yoktur, o aralar da sapıtıp kararsız çalışıyor olabilir.

Aracınız
Hız sabitleyici aktif değilken aracın anlık hızına göre davranıyordur. Farz-ı misal araç 150km/s hız üzerine çıktığında yine motor freni yapmak isteyebilir yokuş inerken.

Hız sabitleyici aktif değilken aracın anlık hızına göre davranıyordur. Farz-ı misal araç 150km/s hız üzerine çıktığında yine motor freni yapmak isteyebilir yokuş inerken.

Evet olabilir Bahadir Bey haklisiniz.Peki vites uzerindeki L konumu tam olarak ne ise yarar dik yokuslarda bunu kullanabilirsiniz dedi servis ama yeterli aciklamada bulunmadi karli zeminde rampa inerken faydasi varmidir kullanmak gerekirmi sizce?

Karli havada kullanirsaniz L modunun nimet oldugunu anlarsiniz.ama karli hava disinda islevi yok L modunun.Normal havalarda yokus inerken S modunu denemenizi tavsiye ederim dusuk vites yuksek devirle hizinizi azaltiyor yada artmasini engelliyor.

SM-A320F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Karli havada kullanirsaniz L modunun nimet oldugunu anlarsiniz.ama karli hava disinda islevi yok L modunun.Normal havalarda yokus inerken S modunu denemenizi tavsiye ederim dusuk vites yuksek devirle hizinizi azaltiyor yada artmasini engelliyor.

SM-A320F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Cok tesekkur ediyorum deneyecegim Cihat Bey saolun

Aracınız
Evet olabilir Bahadir Bey haklisiniz.Peki vites uzerindeki L konumu tam olarak ne ise yarar dik yokuslarda bunu kullanabilirsiniz dedi servis ama yeterli aciklamada bulunmadi karli zeminde rampa inerken faydasi varmidir kullanmak gerekirmi sizce?

Low modu dik yokuş için sadece araç sürekli patinaja düşüp hareket edemiyorsa kullanılır, yoksa gerekli değildir. Ancak özellikle yolun kaygan olduğu durumlarda L moduda kullanım sürüş güvenliği sağlar. Şöyle bahsedeyim D ve L arasındaki temel fark aracın torkunun biraz törpülenerek aracın yola tutunması amacıyla kullanılır. Yani aracın patinaja düşmesi kısmen engellenir. Özellikle buzlu zeminde ilk hareket esnasında çok işe yarar. Düz vitesli araçlarda 2. viteste kalkış gibi düşünebilirsiniz.

zero

0
Araca yeni yeni alıştığım zamanlarda dikkatimi çekti bu konu. Daha önce hep manuel vitesli araç kullandım. "Bu arabada yavaşlamak için motor freni kullanamıyorum, bu çok saçma" diyordum ki... Sağ şeritten önüme direksiyon kıran bir araç sebebiyle ilk acil frenimi yaptım. D modunda 80-90 km hız, devir standart yerinde iken birden bire motor bağırmaya, devir arttırmaya başladı. Yani aracımızda motor frenini devreye otomatik devreye sokan bir sistem var ki bu iyi bir şey..,
Sonra denemeler yaptığımda Vites N konumunda yani boştayken, yokuş aşağı arabayı saldığınızda ve frene bastığınızda (hatta basmasanız bile) motor devir arttırıyor.
Motor frenine daha fazla ihtiyaç duyduğunuz yollarda S modu çok güven veriyor. Motoru sürekli kompresyonda tutuyor. L modu da öyle ama arkadaşların dediği gibi; çok düşük hızda ve buzlu-kaygan zeminlerde.

Geri