Yokuş inerken devir yukselmesi

Aracınız
Arkadaşlar bu devir artmasi durumunu bir suredir gozlemliyorum ve sunlari farkettim

araç bazı durumları izleyip kendisi kararlar alıyor

yokuş inerken ve çıkarken araç içersindeki sensörler vasıtası ile bunu farkediyor ve sizin davranışlarınıza bakıyor, ornegin yokuş iniyorsanız ve sürekli frene basıyorsanız vites d konumunda olsa bile devir yükseltip motor freni yapmaya başlıyor. Eğer siz bu arada bir iki saniye gaza basarsanız bu davranışından vazgeçip normal devrine dönüyor, siz hiç frene basmaz iseniz devrini yukseltmeyip olması gereken devirde gidiyor.

Benzer şekilde yokuş çıkarken de fazla gaza basmasanız bile devir artırıp gücü artırmaya çalışıyor.

Ben bunları gözlemledim, siz de dikkat ederseniz benzer durumu farkedebilirsiniz

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam araçta yakıt tasarrufu için yapılmış bir sistem o.
Gazdan ayağınızı çektiğinizde yokuş aşağı devir yükseldiğinde dikkat ederseniz anlık yakıt tüketiminiz sıfıra düşüyordur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Arkadaşlar bu devir artmasi durumunu bir suredir gozlemliyorum ve sunlari farkettim

araç bazı durumları izleyip kendisi kararlar alıyor

yokuş inerken ve çıkarken araç içersindeki sensörler vasıtası ile bunu farkediyor ve sizin davranışlarınıza bakıyor, ornegin yokuş iniyorsanız ve sürekli frene basıyorsanız vites d konumunda olsa bile devir yükseltip motor freni yapmaya başlıyor. Eğer siz bu arada bir iki saniye gaza basarsanız bu davranışından vazgeçip normal devrine dönüyor, siz hiç frene basmaz iseniz devrini yukseltmeyip olması gereken devirde gidiyor.

Benzer şekilde yokuş çıkarken de fazla gaza basmasanız bile devir artırıp gücü artırmaya çalışıyor.

Ben bunları gözlemledim, siz de dikkat ederseniz benzer durumu farkedebilirsiniz

Tamamina katiliyorum :) son soz :)

Aracınız
Hocam araçta yakıt tasarrufu için yapılmış bir sistem o.
Gazdan ayağınızı çektiğinizde yokuş aşağı devir yükseldiğinde dikkat ederseniz anlık yakıt tüketiminiz sıfıra düşüyordur.

Yakıt tüketimi ile alakası yok, siz gazdan ayağınızı çekerseniz ve aracın ataleti kendino yürütmeye yetiyorsa zaten gazi otomatik keser, devir düşük de olsa yüksek de olsa

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Yakıt tüketimi ile alakası yok, siz gazdan ayağınızı çekerseniz ve aracın ataleti kendino yürütmeye yetiyorsa zaten gazi otomatik keser, devir düşük de olsa yüksek de olsa

Araç eğer vites büyütürse ivme alması için motora yakıt gönderir araç
Ancak yokuş aşağı kendi kendine yoldan aldığı güç ile ilerlerse motora yakıt göndermez bu da aracın yakıt tasarrufunu sağlar

Aracınız
Araç eğer vites büyütürse ivme alması için motora yakıt gönderir araç
Ancak yokuş aşağı kendi kendine yoldan aldığı güç ile ilerlerse motora yakıt göndermez bu da aracın yakıt tasarrufunu sağlar

Aynı şeyden bahsediyoruz, ama soyledigim araç bunu yakıt tüketimini azaltmak için yapmıyor, hangi durumlarda yaptığını yukarıda anlattım,
Araç rölanti devrinin altına düşmedikçe kendi kendine motora yakıt göndermez,

Dragon

0
Aracınız
Fd6'da yokus inerken hiç birşeye basmayinca devir arttıkça artıyor 4 binlerde anca atıyor vitesi. Eğer artınca gaza az dokununca direk kendi de atıyor ama hiç bişeye dokunmazsam arttıkça artıyor devir ben de anlam veremedim çok da bağırıyor arac.

2008 FD6 Otomatik Lpg

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Ff6da yokus inerken hic birseye basmayinca devir arttikca artiyor 4 binlerde anca atiyor vitesi. Eger artinca gaza az dokununca direk kendi de atiyor ama hic biseye dokunmazsam arttikca artiyor devir ben de anlam veremedim cok da bagiriyor arac

2008 FD6 Otomatik Lpg
Gayet normal

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Ff6da yokus inerken hic birseye basmayinca devir arttikca artiyor 4 binlerde anca atiyor vitesi. Eger artinca gaza az dokununca direk kendi de atiyor ama hic biseye dokunmazsam arttikca artiyor devir ben de anlam veremedim cok da bagiriyor arac

2008 FD6 Otomatik Lpg
Eğim algılama sensörü işini yapıyor. Normal

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri