Z Rot ve Kayış Hakkında Yardım

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Arka balataları değiştirince, aklıma z rotlara ve ön takıma baktırma geldi. Ustama bir bakar mısın dedim. Bana yapılması gerekenleri ve parçaları sıraladı:

Tüm bunlar için yaklaşık 1200-TL parça, 250-TL işçilik olur dedi. İstersen sen kendin al getir dedi. 4 maddedeki parçalar n11 de 720-tl ediyor, ben yaklaşık 480-tl ye mal edebiliyorum.
Şimdi parçaları n11'den araştırdım, bulabildiklerim doğru mudur yardımcı olursanız sevinirim. Eğer doğruysa parçaları kendim yaklaşık %30-35 daha uyguna alıp sadece işçilik parası ödemek istiyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Diğerleri hakkında @m2hamid hocam daha iyi bilir ancak şarj dinamasu dediği bildiğimiz alternatör, yani onun kayışı. Görevi konusunda internetten bilgi edinebilirsin ancak genel olarak motor ile alternatör arasındaki bağlantı ve güç aktarımı bu kayışla oluyor diyeblirim.

Bu bakımlar muhtemelen benim araca da gerekli, en son baktırdığımda idare eder demişti usta. Ama ön amortisörümden ses geliyor gibi tümseklerden hızlı geçerken farkediyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arka balataları değiştirince, aklıma z rotlara ve ön takıma baktırma geldi. Ustama bir bakar mısın dedim. Bana yapılması gerekenleri ve parçaları sıraladı:

Tüm bunlar için yaklaşık 1200-TL parça, 250-TL işçilik olur dedi. İstersen sen kendin al getir dedi. 4 maddedeki parçalar n11 de 720-tl ediyor, ben yaklaşık 480-tl ye mal edebiliyorum.
Şimdi parçaları n11'den araştırdım, bulabildiklerim doğru mudur yardımcı olursanız sevinirim. Eğer doğruysa parçaları kendim yaklaşık %30-35 daha uyguna alıp sadece işçilik parası ödemek istiyorum.
Öncelikle şu konuya bir gözatın,

Sorularınıza gelince,

Bence linkteki konudan aracınızda istediğiniz parçaların orjinal kodlarını bulduktan sonra bu parça kodlarına göre ilerleyin,

Tabla yani salıncak burçları için şapkalı olmayanı dediğiniz gibi büyük olanıdır, tavsiyem burçları orjinal almanız, orjinal çok maliyetli geliyorsa BLUEPRINT veya 555'in burçları kalitelilerdir. Kendim lazım olursa diye BLUEPRINT'in satılan burcunun linkini kaydetmiştim, bir kontrol edin.

Z rotlar içinde salıncak burcu için söylediklerim aynen geçerli,
Ankara'da kendim değişim yaptırdığımda 555i o anda bulamadığım için TEKNOROT markanınkini kullandım (tanesi 35 liraydı), Teknorot fiyatına göre iyi bir ürün ama çok uzun ömürlü olacağını sanmıyorum, linkini koyduğum yerdekiler o zaman 85 liraya 555in z rotunu birkaç gün içinde temin edebileceklerini söylemişlerdi, linkte parça kodları ve fiyatları mevcut, ama bana kalırsa telefonla görüşerek fiyat bilgisi alın, n11den de(y) satışları var diye hatırlıyorum. Uygun fiyatlı arıyorsanız Teknorotta kısa vadeli iyi bir çözümdür diyebilirim.

Amortisör körüğünü bende verdiğiniz linkten almıştım ve şu aşamada bir sorunla karşılaşmadım.(y)

Kayış olarakta bahsettiğiniz V kayışıdır, verilen kod doğru, illa BANDO almak zorunda değilsiniz, Continental'inde kayışları kalitelidir, tavsiyem bulabildiğiniz en yeni üretim kayışı almaya çalışın, satıcılar kabul etmese de bekleyen kayışı normalden daha hızlı sertleşmeye başlıyor.

Son olarak bütün işler için 250 tl işçilik için bence uygun söylemiş çünkü amortisör körüklerini değiştirmek için amortisörlerin komple sökülmesi gerekiyor, salıncak burçlarını değiştirmek içinde yine salıncakların sökülüp hidrolik presle eski burcu çıkarıp yenisi takması gerekecektir. Z rotların değişimi salıncak çıkarıldığında nispeten arada çıkabilecek bir iş ancak toplamda iş zaman alacaktır.

Son düzenleme:
Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Ustam genelde garanticidir, kötü parça kullanıp başını ağrıtmak istemez. Verdiğiniz bilgilere göre belirttiğiniz linklerden parçalara bakacağım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
merhaba arkadaşlar kış lastiklerini taktirirken fark ettim. burcu yemiş salıncak komple mi değişiyor yoksa burc değişince yeterli mi?

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Salıncakta herhangi bir eğrilme veya hasar yok ise tornacılar yeni burç çakar. Aracınıza uygun burç ise Honda özel servislerinde bulunur. En ucuz yöntem budur.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba. Bozuk yola girdigimde sağ ön tarafta lak luk sesler geliyor. Sol tarafta bu ses yok. Sanırım Z rot yada salıncak burçları. Arkadaşlar link paylaşmış ama ürün mevcut değil diyor. ETS markayı pek tavsiye etmiyorlar. Orjinale yakın hangi marka alınabilir.

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar merhaba. Bozuk yola girdigimde sağ ön tarafta lak luk sesler geliyor. Sol tarafta bu ses yok. Sanırım Z rot yada salıncak burçları. Arkadaşlar link paylaşmış ama ürün mevcut değil diyor. ETS markayı pek tavsiye etmiyorlar. Orjinale yakın hangi marka alınabilir.
Sağ ön benimde aynı bildiğim kadarıyla direksiyon kutusu ve kule gergileri olma ihtimali çok yüksek

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sağ ön benimde aynı bildiğim kadarıyla direksiyon kutusu ve kule gergileri olma ihtimali çok yüksek

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Direksiyona gelen bir titreşim yada tıkırtı yok hocam. Ben alt takım kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Araç 6 yıldır bende sadece sağ ön rot kolunu değiştim. Onun harici alt takım ve ön düzen ile ilgili birşey yaptırmadım. Aracı lifte kaldirdik salıncak burçları çatlamış neredeyse kopacak gibi. Belki bunun etkisi de olabilir mi

Son düzenleme:
Geri