Z Rot ve Kayış Hakkında Yardım

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Arka balataları değiştirince, aklıma z rotlara ve ön takıma baktırma geldi. Ustama bir bakar mısın dedim. Bana yapılması gerekenleri ve parçaları sıraladı:

Tüm bunlar için yaklaşık 1200-TL parça, 250-TL işçilik olur dedi. İstersen sen kendin al getir dedi. 4 maddedeki parçalar n11 de 720-tl ediyor, ben yaklaşık 480-tl ye mal edebiliyorum.
Şimdi parçaları n11'den araştırdım, bulabildiklerim doğru mudur yardımcı olursanız sevinirim. Eğer doğruysa parçaları kendim yaklaşık %30-35 daha uyguna alıp sadece işçilik parası ödemek istiyorum.

Aracınız
Civic FC5 2020
Direksiyona gelen bir titreşim yada tıkırtı yok hocam. Ben alt takım kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Araç 6 yıldır bende sadece sağ ön rot kolunu değiştim. Onun harici alt takım ve ön düzen ile ilgili birşey yaptırmadım. Aracı lifte kaldirdik salıncak burçları çatlamış neredeyse kopacak gibi. Belki bunun etkisi de olabilir mi
Olabilir hocam bir şey diyemem

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bende ses halen devam ediyor, direksiyon kutusunda sanırım sorun. Onu da yaptırmayı düşünüyorum ama bunun için fiber ekleme vs mi yapıyorlarmış sanırım sanayide, servise cumartesi sorduğumda öyle dediler.
Bu sesin de tam çözümü yok sanırım, çıkma vs bulsak düzelir mi acaba?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende ses halen devam ediyor, direksiyon kutusunda sanırım sorun. Onu da yaptırmayı düşünüyorum ama bunun için fiber ekleme vs mi yapıyorlarmış sanırım sanayide, servise cumartesi sorduğumda öyle dediler.
Bu sesin de tam çözümü yok sanırım, çıkma vs bulsak düzelir mi acaba?
Çıkma da alsanız çıkma parçada benzer sorunun tekrardan ne kadar zamanda oluşacağı muamma (hatta garip farklı sorunlarda ortaya çıkabiliyor), eğer rutin kullanımda direksiyon dönüşünde bir takılma veya dengesiz sertleşme gibi bir sorun yoksa revizyonla iç mekanizmanın güzelce yenilenmesinin daha mantıklı olduğu düşüncesindeyim. İyi yapılmış bir revizyonla en azından 30-40bin km.de süre zarfında ses sorunu ile karşılaşmamanız lazım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba. Bozuk yola girdigimde sağ ön tarafta lak luk sesler geliyor. Sol tarafta bu ses yok. Sanırım Z rot yada salıncak burçları. Arkadaşlar link paylaşmış ama ürün mevcut değil diyor. ETS markayı pek tavsiye etmiyorlar. Orjinale yakın hangi marka alınabilir.
Hocam özellikle bozuk yolsa ve sağ tarafsa direksiyon kutusu olma ihtimali de çok yüksek.
Ama şimdiye kadar hiç değişmemişse salıncak burçları ve Z rotları da değiştirmenizi kesinlikle öneririm, özellikle o küçücük z rotların ne kadar garip seslere neden olabileceğini tahmin edemezsiniz.
Marka olarakta tavsiyem öncelik olarak kesinlikle 555. Orjinalle nerdeyse birebir dayanıklılıkta ama fiyatı şu koşullarda oldukça yükselmiştir.
Muadil olarak Teknorot olabilir.
Z rotları 555 markasının bulabilirsiniz düşüncesindeyim ama salıncak burçları presle çakılan türden olduğu için orjinalinde fiyatını sormanızı öneririm. Orjinali gerçekten oldukça uzun ömürlü ve salıncağı söküp takmak yorucu olduğu için orjinalle işi garantilemek bana en mantıklısı geliyor.

Son düzenleme:

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Teknorot orta seviye olarak memnun kalabileceğiniz bir marka hocam. Salıncak burçları da o haldeyse onların da etkisi olabilir elbette...
Teşekkür ederim hocam
Hocam özellikle bozuk yolsa ve sağ tarafsa direksiyon kutusu olma ihtimali de çok yüksek.
Ama şimdiye kadar hiç değişmemişse salıncak burçları ve Z rotları da değiştirmenizi kesinlikle öneririm, özellikle o küçücük z rotların ne kadar garip seslere neden olabileceğini tahmin edemezsiniz.
Marka olarakta tavsiyem öncelik olarak kesinlikle 555. Orjinalle nerdeyse birebir dayanıklılıkta ama fiyatı şu koşullarda oldukça yükselmiştir.
Muadil olarak 2.kalite Blueprint, o da olmazsa Teknorot olabilir.
Z rotları 555 markasının bulabilirsiniz düşüncesindeyim ama salıncak burçları presle çakılan türden olduğu için orjinalinde fiyatını sormanızı öneririm. Orjinali gerçekten oldukça uzun ömürlü ve salıncağı söküp takmak yorucu olduğu için orjinalle işi garantilemek bana en mantıklısı geliyor.
Teşekkür ederim hocam. Umarım direksiyon kutusu değildir. Korkulu rüyamız :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkür ederim hocam
Teşekkür ederim hocam. Umarım direksiyon kutusu değildir. Korkulu rüyamız :)
Hocam direksiyon kutusundan bence hiç korkmayın, bende korkmuştum ama boşuna çıkmıştı.
2019da Ankara'da Kılıç Kardeşlerde revizyon yaptırmıştım, direksiyon kutusu söküldükten sonra rotların durumlarını iyi görmediklerini söyleyince parçacılardan parçaları temin edip komple rot başı- rot kolu ve z rotları da orada değiştirtmiştim.
Süre olarakta aracı öğlen bırakıp akşam 5 gibi almıştım, aracın gidişi çok pürüzsüz hale gelmişti, direksiyon çok daha kolay topluyor ve daha tatlı yumuşak hareket ediyordu.
Kısacası aracınızdaki parça ciddi arızalı değilse tamiri çok zaman almıyor, tavsiyem alt takım için kaliteli parçalar ile direksiyon kutusu ile bağlantılı parçaları yenileyince sürüş kalitesi cidden çok yükseliyor.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Hocam direksiyon kutusundan bence hiç korkmayın, bende korkmuştum ama boşuna çıkmıştı.
2019da Ankara'da Kılıç Kardeşlerde revizyon yaptırmıştım, direksiyon kutusu söküldükten sonra rotların durumlarını iyi görmediklerini söyleyince parçacılardan parçaları temin edip komple rot başı- rot kolu ve z rotları da orada değiştirtmiştim.
Süre olarakta aracı öğlen bırakıp akşam 5 gibi almıştım, aracın gidişi çok pürüzsüz hale gelmişti, direksiyon çok daha kolay topluyor ve daha tatlı yumuşak hareket ediyordu.
Kısacası aracınızdaki parça ciddi arızalı değilse tamiri çok zaman almıyor, tavsiyem alt takım için kaliteli parçalar ile direksiyon kutusu ile bağlantılı parçaları yenileyince sürüş kalitesi cidden çok yükseliyor.
İyi bir direksiyon kutucu usta bulmak lazım o zaman. Ben de araştırayım Kayseri'de. Bende de bozuk yollarda, sağ taraftan geliyor. Z rotları geçen yıl teknorot ile değiştirmiştim. Çok masraf çıkarmaz umarım.

İyi bir direksiyon kutucu usta bulmak lazım o zaman. Ben de araştırayım Kayseri'de. Bende de bozuk yollarda, sağ taraftan geliyor. Z rotları geçen yıl teknorot ile değiştirmiştim. Çok masraf çıkarmaz umarım.

hocam kayseride bu sorunları temiz ve uzun süreli şekilde çözecek usta buldunuz mu

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
hocam kayseride bu sorunları temiz ve uzun süreli şekilde çözecek usta buldunuz mu

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

En son ramazan ayı içerisinde Hayrettin Usta var şuan 3s otomotivde idi, onun aracılığı ile birkaç yere sordurdum 1.500-TL diyorlar, uzun süre kullanılacağı garantisi vermişler ama daha bir aksiyon almadım.

Geri