|===Civic RS Motor Yağı Seçimi===|

• Konuyu başlatan Silinen üye 20336
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S

Silinen üye 20336

Guest
İsmail Bey;

Bu süreçte benim için en iyisi bir sürü şey öğrenmek oldu.

Bununla birlikte motorun sağlığı için daha doğru aksiyonlar alabilme potansiyelim arttı.
Bu potansiyel diğer insanlara da fayda sağlayacak inşaALLAH...

Bilgilerinizi esirgemediğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
İyi ki varsınız...

Mobil cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Rica ederim, herkes gibi ben de bir şeyler öğrenmekteyim. Ulaştığım bilgileri sizlerle paylaşarak yardımcı olmak benim için de iyi bir motivasyon kaynağı olmakta. Sağlıklı sürüşler dilerim.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Başlık düzenlenerek sabitlendi, iyi forumlar.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Honda'nın ve benim yorumları harmanlarsak:

1. Honda'ya göre RS için kullanmanız gereken yağ 0w20 Honda Engine oil Type 2.0. (Data sheet'i ekliyorum pdf olarak)
2. En çok tercih edilmesi gereken yağ A3 standartını taşıyan yüksek HTHS değerli yani iyi bir film tabakası bırakan yağlardır. Bu yağların hedefi en iyi koruma yani performansı sağlamaktır.
3. En çok tercih edilmesi gereken yağ A5 standartını taşıyan ekonomi odaklı yağlardır. Bu yağlarda ana hedef ekonomikliktir koruma değil.

Honda'nın 0w20 type 2 yağı da temelde emisyon değerlerini düşürme adına kullanılan ya da pazarlanılan bir yağdır. Bildiğiniz gibi özellikle Avrupa'da emisyon oldukça önemli bir parametredir. Yağın viskozitesi: 34,2 mm²/s (@40°) & 8,20 mm²/s (@100°C). Yani yağ oldukça incedir gerçekten gördüğüm en ince yağlardan biri. Viskozite bizim için düşük sıcaklıkta akışkan olduğu için hemen yağladığı için çok soğuk havalarda ilk çalıştırmada gerçekten faydalı ancak bu fayda yüksek sıcaklıklarda düşük korumaya sebep olmakta. 0w20 yağını sakin kullanan, ekonomik sürüş tarzını benimsemiş, aracı limitlerine kadar (redline) zorlamayan kullanıcılar rahatlıkla kullanabilirler gerçekten ekonomik bir yağ. Ancak devirli ve spor sürüş tarzını sevenler gerçekten uzak dursun.

Yüksek devirli kullanımlarda da 0w20 2.0'ın yağ analizlerinde demir, krom hatta yakıt bile yağın içinde istenilen aralıkların üstüne çıkmakta. Bu sebeple bu yağı sıcak havalarda uzun ve devirli kullanımlarda kullanılmaması gerektiğini düşünmekteyim. Ancak bu yağı kullanmazsanız da bazı servisler olası bir motor arızasında size garantiden faydalanamazsınız diyebilirler. O nedenle önerim garantiyi falan pek takmayan aracını uzun süre kullanacak, iyi motor koruma isteyenlere:

Alabileceğiniz bazı yağlar: Acea A3 için : Mobil 1 0w40 New Life ,Motul Xmax 0w40,, Liqui moly synthoil 0w40. Bunlar temelde performanslı kullanım + yüksek koruma isteyen kullanıcılara hitap etmekte.
A5 için seçenekler: Mobil 1 0w30 Fuel Economy, Shell ultra 0w30 A5, Motul 8100 Eco nergy 5w30, ,Motul 5w30 eco lite, Liqui Moly top tec 4300 5w30, Total Quartz 9000 Future Nfc 5w30 .
Acea A1 ya da c5 için: Shell Ultra SN+ 0w20, Motul eco - lite 0w20, Mobil 1 0w20 fuel economy.

Bunlar benim önerdiklerim. Bunlara ekleme yapılabilir. Önceki mesajlarda bahsedilen 300V vs de düşünülebilir.

Ekli dosyalar

• rs.PNG
    rs.PNG
    293.9 KB · Görüntüleme: 85
  • datas.pdf
    186.5 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

cag

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Hocam dizel araç için 0w30 öneriyorlar, arkadaşın belirttigi hususlarda kışın hem kısa mesafe hem performanslı kullanımlar için dizel yağ önerir misiniz

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yakında bakıma gideceğim bende bu yağa benzer bir yağ önerisi istiyorum dizel için en iyi yağ hangisidir

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
Bahsi geçen yağların piyasa fiyatlarını inceledim. Bulduğum minimum fiyatlar şöyle;
Liqui Moly Synthoil Longtime 0w-30 5lt = 245 TL > LT’si 49 TL ancak 5lt olarak alınabiliyor yani 245 TL ödemek gerek. 1 LT artacak.
Mobil 1 (FS-Nev life) 0w-40 4lt = 190 TL > LT’si 47,5 TL
Motul 300V 0w-40 Trophy 2lt = 165 TL > LT’si 82,5 TL 4 LT için 330 TL ödenecek.

Bu 3 yağdan ben Mobil 1’e ısınamadım sebebi ise %100 sentetik ibaresi kullanmıyor. Full Sentetik ifadesi kullanıyor. Bu ifadenin yazdığı yağların %30’a kadar mineral yağ karışımı olduğunu belirten yazılar okudum internette. Ayrıca bir kaç tane de video izledim ve Liqui Moly’yi daha güçlü ve güvenilir buldum.

Liqui Moly Synthoil Longtime 0w-30 da 5 lt satılıyor. 245 TL vermem gerekecek. Artan 1 lt yağ da pek bir işime yaramayacak.

Bundan önceki aracımla 5 yılda 65.000 km yapmışım. Yıllık ortalama yaptığım km ~13.000
Bu yıl da RS ile ~10.000 km yapmışım. Bakıma neredeyse yıldan gidecektim. Gelecek yıl kaç km yaparım onu bilmiyorum. Yine bu kadar yapacağımı yani yılda 2 kez bakıma gitmeyeceğim varsaydım.

-Servisin yağı kendin getirince faturadan düştüğü rakam da 300 TL
30 TL fazla verip aklıma en çok yatan 300V serisini almaya karar verdim.
Bunların içinden de olmuşken sıcak soğuk aralığı en geniş olan 0w-40’ı seçmek istedim.
Nasip olursa yarın sipariş vereceğim.
Motul 300V 0w-40 Trophy 2+2 lt 330 TL

Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Bu arada siparişi hala vermiş değilim İsmail Hocam. Ekleyeceğiniz bir şey varsa ve eklerseniz memnun olurum:)

Aracınız
Merhaba servisin onerdigi 0-20 yerine 0-40 yag koymanin dogru olmadigini dusunuyorum. Sonucta yag kalinligi ciddi miktarda artiyor motor sesi ve yakit tuketimi artacaktir. Aracin devirlenmesi zorlasacaktir. Ayrica Rs kitapciginda 0-40 icin izin veriyormu kontrol etmek lazim.

Redmi Note 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Nereler okudum neler. Ya arkadaşlar üretici ne önerdiyse onu kullanmak durumundasınız. Çok fazla düşünmenize gerek yok. Bir marka belirlersin istenilen değerleri sağlıyor mu sağlamıyor mu? Bu kadar basit.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@RS23 , Hocam her yağ değişiminde sistemde yine eski yağın %20'si kalacaktır bu nedenle sürekli kullanılacak yağların seçimi tam performans için iyi olacaktır. Seçtiğiniz yağ kendini kanıtlamış bir üründür tüm dünyada ancak genel kullanım amacı yüksek performanslı kullanımlardır bildiğiniz gibi. %100 sentetik Motul'ü özel kılan bir durum performans ve ömür olarak iyi ancak Mobil 1'in de ürünleri normal kullacılar için iyi vaatler sunmakta. Mobil 1'in mesela Honda HTO-06 onaylı 5w30 PDS yağı var bizim ülkemizde olmayan oldukça özeldir. Seçiminiz Antalya vb yerlerde 40+ derece havada ve performanslı veya trafik farketmeksizin, kafanızı rahat ettirecek özel bir yağ. Sizin düşüncelerinize kullanım tarzınıza kalmış seçiminiz.

@cag Servisin önerdiği 0w30 yağ ideal dizellere. RS gibi yüksek devir çeviren bir motor yapısı yok. Dışarıdan alırken 0w30 low saps ve gerekli onaylara sahip motul - mobil 1 - Liqui Moly vb yağları kullanabilirsiniz.

@bacadir68 HTHS ve motor aşınma durumuyla ilgili tablo ektedir. Honda'nın yağın HTHS değeri 2.4 civarlarındadır. Bu yağın yerine 0w20 olarak Mobil 1 0w20 Advanced Fuel economy kullanmaları daha sağlıklı olacaktır. Dediğiniz gibi çok kasacak bir durum yok konuya bakanlar korkmasın. Üstte öneriler içerisine eklemeyi unutmuşum 0w20 yağ olarak öneriyi.
Özellikle burada bu konuda belirttiğim kullanım şartları genelde motorun zarar görebileceği ya da aşınabileceği senaryolarda en iyi korumayı sağlamak üzerinedir. Yağdan dolayı, özellikle bu konuda önerilen yağlardan dolayı motora zarar gelmez aksine daha iyi koruma nasıl olur diye bir uğraş ve öneri içerisindeyim.

Ekli dosyalar

• hthswear.JPG
    hthswear.JPG
    47.3 KB · Görüntüleme: 65
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri