|===Civic RS Motor Yağı Seçimi===|

• Konuyu başlatan Silinen üye 20336
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yan sanayi ürün alıp araca takıldığından bahsettiniz.servisin taktığı yağ filtresi üreticisi purflux , filtre üzerine kocaman HONDA yazınca filtre 200 tl ama filtreyi dışardan alırsanız 60-70 tl. 200 verince orjinal,70 tl verince yan sanayi oluyor. Demek istediğim şu; fabrikanın taktığı,servise bunları takacaksın dediği filtreler parçalar o araçlar için en iyisi ve kalitelisidir anlamına gelmez. Fabrika özelliklerini belirtir ihale üzeri parçaları milyon tane alır takar. Bu demek değildir ki fabrikanın,servisin taktığının dışındaki filtreler yağlar kalitesizdir yada araca zarar verir. Orjinal diye tabir ettiklerinizden çok daha kaliteli filtreler ve yağlar mevcut. İnsanlar da servislerde sırf ‘orjinal’ adı altında müşteriye çakılan ürünlerden çok daha kaliteli ürünleri araçlarında kullanıyor yada araştırıyor hem de daha uygun fiyata.

06 HONDA 2234
Ben servisten mi al demişim, iyi oku. Servisten alın yazdığım varsa alıntı yap. Üreticinin şartlarını taşıyan HAVA filtresinden bahsetmişim ben, sen YAĞ filtresi diyorsun. HAVA filtresi fiyatlarınıda yaz madem, görelim bir.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben servisten mi al demişim, iyi oku. Servisten alın yazdığım varsa alıntı yap. Üreticinin şartlarını taşıyan HAVA filtresinden bahsetmişim ben, sen YAĞ filtresi diyorsun. HAVA filtresi fiyatlarınıda yaz madem, görelim bir.

Hava filtresi de 110 tl ,ayrıca sadece yağ filtresinde de bahsetmiyorum filtrelerden ve yağlardan da bahsediyorum. Genel olarak araçta kullanılan sarf malzemeleri hatta tüm parçalardan bahsediyorum. Agresifleşmeye gerek yok.

06 HONDA 2234

Hava filtresi de 110 tl ,ayrıca sadece yağ filtresinde de bahsetmiyorum filtrelerden ve yağlardan da bahsediyorum. Genel olarak araçta kullanılan sarf malzemeleri hatta tüm parçalardan bahsediyorum. Agresifleşmeye gerek yok.

06 HONDA 2234
110 lira iyimiş. Bende kullanabilirim bu filtreyi. Nereden temin edebilirim?

Bir önceki mesajımda alıntıladım. 70 lira yağ filtresi yazmışsınız. Ben başka bir filtre bahside okumadım fiyat olarak.

Marmara oto marketten temin edebilirsiniz yada farklı oto marketlerden

06 HONDA 2234
Yetkili servisten temin edeceğim parçayla aynı kalitede mi bu ürün. Bakın şimdi yetkili servis dedim çünkü bahsettiğiniz ürünü bununla karşılaştırmsk gerek değil mi? Birde en kaliteliyi aramıyorum bakın, üreticinin onay verdiği ve sizin dediğiniz gibi ihaleyle temin edilen parçayla aynı kalitede mi?

Neyse konu amacından sapmasın, konuyu okuyanlar anlayacaklarını doğru anlar sonuçta.

Yetkili servisten temin edeceğim parçayla aynı kalitede mi bu ürün. Bakın şimdi yetkili servis dedim çünkü bahsettiğiniz ürünü bununla karşılaştırmsk gerek değil mi? Birde en kaliteliyi aramıyorum bakın, üreticinin onay verdiği ve sizin dediğiniz gibi ihaleyle temin edilen parçayla aynı kalitede mi?

Servisin yada fabrikanın kullandığı ürünler de alışveriş sitelerinde bile mevcut. Aracınızın ne olduğuna dikkat etmedim fc5 olarak düşündüğüm için bu linki attım.Filtre üreticilerinin kendi sitelerinden de filtrelerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca honda purflux ile yada hangi firmadan ne alıyorsa yaptığı anlaşmalar gereği, ben aracıma bunu taktım ama siz bunun yerine şunu da kullanabilirsiniz demez gibime geliyor. Diğer arkadaşlar da yağların özelliklerine bakarak en iyi olanı seçmeye çalışıyorlardı, siz de filtreler ile ilgili bir konu açarak kendi edindiğiniz bilgileri yada bilgisi olan arkadaşların yardımıyla tek başlık altında toplayabilirsiniz.

06 HONDA 2234

bacadir68

Bu konu başlığı altında motor yağını tartışıyoruz.
Hiç bir mesajda bakımda kalitesiz hava ve yağ filitresi kullanılmasıyla ilgili bir bildirim de okumadım.
Siz konuyu bu kısma taşıdınız.

Ayrıca; Bu tür teknik detaylar içeren konularda yetkili servis ne diyorsa onu yapın düşünmenize gerek yok v.b. yorumlar yapmak diğer kişilerin tartışmaya verdiği emeklerine karşı gösterilmiş olumsuz bir tavır oluyor:(

Sadece bu konu özelinde değil ama bu kadar teknik değerlendirme ve istişare yapılmış konularda herkesin düşünme yeteneğini yok sayarcasına yorumlar yapmak kırıcı oluyor. Konuya pozitif katkısı da maalesef olmuyor.

Kimse kimsenin kendisini ilgilendiren her hangi bir konuda ne yapacağına karışamaz tercihler tercihi yapana aittir. Ancak konumuz bu değil.

Civic 1.5T motor için kullanılabilecek motor yağı seçeneklerinin oluşturulması için katkıda bulunmaya devam edelim bence...

Bilgilerin paylaşılarak daha çok insana faydalı olması ve istişarelerle daha iyi sonuçlara ulaşılması için kullanılması gereken ortamlardan burası.

Mobil cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Evet, filtre konusunda arkadaşa katılıyorum yağ ve hava filtre değişimlerinizi aksatmayın ve olabildiğince orjinal ürün kullanın. Ancak orjinal ürün temini için tek adres servisler değildir ve ürün kalitesi servislerle aynı olup fiyatı 3'te biri olan satıcılarda mevcuttur. Ben Porsche'ye yedek parça üreten bir firmaya fason üretim yapan firmada çalışmıştım. Turbo flange'ları mal edişimiz 8-9€'du adamlara üretirken de onların markasını basıp gönderiyorduk. Bizim parça başına net karımız ise 3€ iken Porsche bu turbo flange'ı kim bilir kaç yüz euro'ya satıyordu. Buradan da yola çıkarsanız aslında fason olarak tabir ettiğiniz ürünleri test etmeden orjinalin'den daha kaliteli demek bazen yanılmamıza sebep olabilir. Hava ve polen filtresine ben asla 100-200tl vermem, 25tl'ye poleni değişirim, yağ filtresi de 30-35tl'dir genelde orjinalleri, hava da max 75tl orjinal. Sık değişirim ama pahalıyla değişmem mantığındayım.

Servislere de asla güvenmeyin, ne yağ değişimi ne de filtre değişimi konusunda güvenmeyin. Hatta konu var güncel adama castrol 0w20 yağ koymuşlar ve lamba yakmış. Pompaya muhtemelen yağ ince geldi ve iyi pompalayamadı yüksek devirli kullanımda ve yağ yokmuş gibi hissetti lamba yaktı o konuda. Ben de serviste filtrelerimin değiştirilmeden yollandığım ama paramın alındığı bir olay yaşadım. Servisler ve firmaların hepsi kar odaklıdır. Bu ülkede hak hukuk pek olmadığı için kimseye öyle tam anlamıyla güvenmeyin.

@RS23 Viskozite yağın akmaya karşı olan direncini göstermektedir. Düşük değer daha akışkan iken değer yükseldikçe akışkanlık az demektir. Düşük sıcaklıkta akmaya karşı direnci küçük değer (yani düşük viskozite) daha iyidir. Anca yüksek sıcaklıkta düşük viskozite değerine sahip yağlar koruma olarak zayıf kalır ve yüksek sıcaklıkta yüksek viskozite istenir. Akışkanlığı yüksek yani viskozitesi düşük yağlara biz ince, yüksek olanlara da kalın diyoruz. Honda'nın 0w20 yağına göre 300v 0w40 2 kat civarında daha kalındır.

Son düzenleme:
> Otomobil RS - 10.000 bakımı yapılacak.

£} Servisle(Balıkesir Şen Plaza) görüştüm; Bakım fiyatı 1100 TL ve yağı kendin alırsan fiyat 800 TL’ye düşüyor.

>> 0w-20 Type2 motor yağı kullanılması gerektiği ancak Honda 0w-20 Type2 motor yağı bulunamadığı zaman 0w-30, 5w-30 ve 10w-30 viskozite değerlerine sahip yağların da kullanılabileceği otomobilin kullanma kitapçığında belirtilmiş.

>>>Servisin kullandığı yağ 0w-20 Honda logolu imiş.

•————————————————————•
0w-20 ekonomi ve egzoz salınımı odaklı bir yağ.
Her ekonomi ve egzoz salınımı öncelikli yağ gibi HTHS, TBN ve 40 ile 100 ve 150 santigrat derecedeki akışkanlık özellikleri koruyuculuk hususunda performanslı(sıcak koşullarda) kullanımlarda yetersiz görünüyor.

Performanslı sürüşlerde koruyuculuğu yeterli yani HTHS oranı yüksek olan yağ kullanımında da soğuk hava(ilk çalıştırma) koruması yetersiz oluyor.

Şimdi geliyoruz çelişkiye;
Hem 1-2-5 km’lik kısa sürüşler yapan hem de arada performans sınırlarını zorlayan bir sürücü hangi viskozite, TBN, HTHS ve hangi marka/model motor yağlarını seçebilir?

İstişaremiz neticesinde seçeceğim motor yağını satın alıp yada servisteki yağın kullanılmasına karar verip ondan sonra servise gitmeyi düşünüyorum.

Bilgi ve yorumlarınızı esirgemeyiniz...

Mobil cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sizce nasıl bu yağ ? Ara ara devir ceviririm benzin modunda fakat bilmedigim markayida almak istemedim. Yağ konusunu hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim.IMG_20190514_115808.jpegIMG_20190514_115754.jpeg

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri