FB7 C SÜTUNU BOYA DÖKÜLMESİ

Tarık

0
Aracınız
Herkese merhaba dostlar, hondaların boyalarının ne kadar hassas,dayanıksız neredeyse böcek çarpmasıyla kalkan su bazlı bir boya yapısına sahip olduğunu, çoğumuz tecrübe ettik sanırım.
Fakat birazdan fotoğraflarda görüceğiniz 0 olarak satın aldığım aracımdaki boya kalkmalarına bir türlü anlam ve mana veremedim. Siz değerli arkadaşların tecrübesine sunup,
ne yapmam gerektiği hakkında desteklerinizi bekliyorum. Teşekkürler. Aracın 2 C sütununda dökülme var ve diğer sütunda tavana doğru ilerleyen bir dökülme var.Araç 2014 model 0 alındı(Trafiğe 2015'de çıktı). Sadece Ankara'da kullanıldı. Görülen bölgeye hiç bir kimyasal(boya koruma,cila vb) uygulanmadı. Değişen ve boyada yok.(bildiğim kadarıyla 0 aldım çünkü)

253029253030253031253032

Son düzenleme:
Bugun araci yikamaya verdim, adama suyu yakin tutma bunlarin boyasi hassas dedim. Adam biliyoruz abi merak etme dedi.. Sonuc: sag dikiz aynasi ve arka camin ordaki sütunda boya atmis :(
Simdi ben ne deyim? Bir daha yikamaciya arac verirsem iki olsun..
Fotolari ekliyorum, buralara ne yapabilirim bir fikir verir misiniz? Kaskom var mini onarimdan boyatabilirim aslinda ama baska ne yapabilirim, ozellikle arka taraftaki buyur gider diye korkuyorum.20190930_140202.jpg20190930_140151.jpg

Bugun araci yikamaya verdim, adama suyu yakin tutma bunlarin boyasi hassas dedim. Adam biliyoruz abi merak etme dedi.. Sonuc: sag dikiz aynasi ve arka camin ordaki sütunda boya atmis :(
Simdi ben ne deyim? Bir daha yikamaciya arac verirsem iki olsun..
Fotolari ekliyorum, buralara ne yapabilirim bir fikir verir misiniz? Kaskom var mini onarimdan boyatabilirim aslinda ama baska ne yapabilirim, ozellikle arka taraftaki buyur gider diye korkuyorum.Ekli dosyayı görüntüle 254494Ekli dosyayı görüntüle 254495
C sütünu için bence rotüş yeterli olacaktır, o bölgedeki daha geniş çaplı boya alıcılarda akla başka şeyler getirebilir.
Yan ayna içinde bayağı yakın tutmuş belli ki, astarı değilde sadece boyayı attırmış ama.
Yan ayna boyaması çok sıkıntılı değil, 50-100 tl birşeye boyanıyor, mini onarımdan boyatabiliyorsanız boyatın bence.

Rütuş yapacam sanirim,ufak dokunuslarla,ustaya sordum,dagilmasini onleriz rutus yapalim dedi.. Gec farkettim orda farketsem saglam bir firca kayardim ama neysse.. cana gelmesin

Şimdi servise gitsem desem "bu boktan boyayi atan fabrika,5 senede boya bu hale geliyorsa kusurludur" diyecekler ki hocam kem kum tazyikli su tutmuşsunuz garantiye girmez cart curt sinirlerimi tavana ziplatacaklar..hondaya yazsak keza ayni. Musteri memnuniyeti bizim ulkede hic bir arac markasinda ön planda degil, hakli olsak bile.. Bu hafta bir kaportaci yolu gorundu bize.

Benim araçta da C sütunu ve kaputtaki taş izlerini boya koduna göre aldığım boya ile kürdan ucuyla dolduruyorum küçük küçük hafif bombeli kalıyor boya sadece o can sıkıcı ona da katlanıyoruz artık yapacak bişe yok. Daha sonra üzerine pasta yapılınca düz şeklini alır mı bilmiyorum tecrübeli arkadaşlar yazarsa bilginmiş oluruz.

@vanheru Sizin yan aynanın aynı şekilde bir zamanlar benim de başıma geldi çok sonra farkettim hatta forumda da paylaşmıştım mini onarımdan halledilir demişti arkadaşlar. Şu anlık öyle duruyor bir işlem yaptırmadım.Screenshot_20190930_152303_com.tapatalk.civictrcom.jpegScreenshot_20190930_152256_com.tapatalk.civictrcom.jpeg

Boya koduna gore boyacidan boya yaptirdiniz sanirim. Ben de oyle dusunuyorum ,ince uclu mini firca ile c sutunundaki atmayi rutuslayacagim. Ayna icin mini onarima basvursam bir suru is bir suru zaman kaybi,simdilik dursun bakalim.onceligim c sutunundaki atmanin yayilmasini onlemek..

Boyayi sprey kutusuna bastirip etrafini bantlayip sprey seklinde atsam rutusu becerebilir miyim sizce? Var mi bunu deneyen hic acaba?

Boya koduna gore boyacidan boya yaptirdiniz sanirim. Ben de oyle dusunuyorum ,ince uclu mini firca ile c sutunundaki atmayi rutuslayacagim. Ayna icin mini onarima basvursam bir suru is bir suru zaman kaybi,simdilik dursun bakalim.onceligim c sutunundaki atmanin yayilmasini onlemek..

Boyayi sprey kutusuna bastirip etrafini bantlayip sprey seklinde atsam rutusu becerebilir miyim sizce? Var mi bunu deneyen hic acaba?
Servise bakıma gittiğim zaman denk gelmişti ordan rica etmiştim vermişlerdi, halen duruyor bu tip durumlarda kullanıyorum yayılmasını ve paslanmayı önlemek amaçlı. Ama tabi boya koduna göre boyacıda da yaptırabilirsiniz nette filan da bir sürü yapan yerler var. Maskeleyerek sprey boya ile yapmayı şahsen denemedim ama bilgisi olan veya yapan arkadaşlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isteriz tabi.

@efsane190789
Hocam rötuş yapacağını bölgenin etragını mavi maskeleme bandıyla güzelce kapatın. Sadece rötuşluk yer açıkta kalsın. Orayı kulak pamuğu, kürdan ya da ince suluboya fırçasıyla doldurun. Kuruyunca yüzeyden taşan kısmı ince zımpara atın. Pürüzsüz olunca üzerine hafif vernik.Böyle bir uygulama görmüştüm aradım ama bulamadım. Büyük bölgeler değil. Nereyi rotuşlayacaksanız sadece o kadar kısım açık kalsın.

Geri