SERVİSTE SADECE CVT BAKIMI YAPTIRMAK

Herkese merhaba. 10 bin bakımı yaklaştıkça servis fiyatlarını ve piyasa fiyatlarını araştırıyorum. Servis fiyatları ile piyasa fiyatları arasında iki kat bazen iki kattan qazla fark var. CVT dayanıklı olduğu kadar masraf çıkardığı zaman can yakan bir şanzıman. Honda civiclerin kullandığı 1.6 atmosferik motor uzun yıllardır kullanılmış ve zamanla gerekli revizyonları yapılarak tüm sorunları giderilmiş bir motor. Bu yüzden motor bakımını dışarıda yaptırıp CVT bakımını 2 yılda bir serviste yaptırırsam sadece CVT' yi garanti altında tutabilir miyim? Sizce mantıklı bir adım olur mu?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@tenekedentayyare Muhtemelen uzatılmış 3 yıl garantiyi iptal etmeye çalışırlar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
2 yılda bir yağ değişimi yapmayı planlıyorsanız yılda 20bin km.den fazla yapmıyorsunuz galiba, bu durumda çok mantıklı değil.
Onun yerine polen filtresi gibi sarf malzemeleri Mann-Bosch gibi kaliteli yan sanayi markalardan temin ederek ücreti dengelemeye çalışın, ayrıca motor yağını kendiniz alıp servise götürün ve getirdiğiniz yağı kullanmalarını isteyin. İstediğinizi servis kağıdına not düşerek yapacaklardır. Servisin 300 tl üstü istediği yağı 180 lira civarına e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz.

2018e kadar Ankara Honda Bora yağın 0w20 olması şartıyla dışardan getirilmesine izin veriyordu, o koşullarda bakım maliyetini makul ölçülere rahatça getirebiliyordum.
Tabi bunlar geçmişte kaldı artık :(

Aradaki fark 3 yılda 2000 lirayı geçmez.

sıfırı 120-140 bin arasında olan bir araç için göze alınmaması gereken bir risk bence.
Doğru söylüyorsunuz, dışarıda yaptırınca sanki bedava yapılacak gibi algılanabiliyor. Ancak kaba bi hesap yaptım dışarı ile servis arasında kabaca 5700 lira fark var.
20190313_202226.jpeg

SM-G935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

2 yılda bir yağ değişimi yapmayı planlıyorsanız yılda 20bin km.den fazla yapmıyorsunuz galiba, bu durumda çok mantıklı değil.
Onun yerine polen filtresi gibi sarf malzemeleri Mann-Bosch gibi kaliteli yan sanayi markalardan temin ederek ücreti dengelemeye çalışın, ayrıca motor yağını kendiniz alıp servise götürün ve getirdiğiniz yağı kullanmalarını isteyin. İstediğinizi servis kağıdına not düşerek yapacaklardır. Servisin 300 tl üstü istediği yağı 180 lira civarına e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz.

2018e kadar Ankara Honda Bora yağın 0w20 olması şartıyla dışardan getirilmesine izin veriyordu, o koşullarda bakım maliyetini makul ölçülere rahatça getirebiliyordum.
Tabi bunlar geçmişte kaldı artık :(

Evet az kullanıyorum ama devamlı şehir içi trafikte kullanıyorum, bu yüzden cvt nin kolay yıpranacağını düşünüyorum. Forumda yada grupların birisinde okumuştum servis dışarıdan herhangi bir malzeme kabul etmiyormuş. Eğer servis dışarıdan aldığım yağı ve filtreleri kabul ederse güzel olur. Bir kaç sayfada bakım kiti 350 liraydı, 350 + 250 bakım işçiliği + 150 diğer malzemelere alsalar alsalar 750 liraya bakım yaptırmış oluruz. Balıkesir Şen honda servisi izmir deki servisler 1200 lira istersen 750 800 liraya bakım yapıyorlardı. Bu farkada anlam veremiyorum.

Aracınız
Civic FC5 2019
nerde o eski hondalar.hiç risk almayın bence kendi aracımda 2016 model (30,000km)akü, şanzıman yağ basınç sensörü, arka kapı içi döşemesi garantiden değiştirdim.

Türkiye üretiminin sonlanmasına istihdam açısından üzülüyorum ancak Japonya üretimi hondalar eskisi hondaları aratmayacağını kanaatindeyim.

Aracınız
Civic FC5 2019
motor arıza lambası yandı araç 3000 deviri geçmedi,arka kapı döşemesi sarktı.

Geri