Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Arkadaşlar emin olun servislerde çalışan ustalar konuyla alakalı bizden daha az fikir sahibidir. Çünkü o arkadaşlar aracın üretim aşamasında görev almıyor ve teknik olarak herhangi bir bilgiye sahip değil. Ayrıca servislerde genelde iyi ustalar durmazlar, belli kıvama gelen usta gider kendi yerini açar. Kısacası o ustalar araçlar hakkında eğitim alıyor ve o eğitime göre bakım,onarım vs işlerini hallediyorlar. Bunun sonucunda da sorulan soruya bilmiyorum demek yerine kendi kendilerine yorum yaparak insanlara farklı ve çelişkili cevaplar veriyorlar. Bana göre bu iş tecrübe edilerek öğrenilecek bir iştir ve kullanım tarzıyla da çok alakalıdır. Benzinde etki eder, lpg de etki etmez diyenlere de anlam veremiyorum? Mantıken hiçbir tutar yanını göremedim bu söylemin.
Aynı durum satış temsilcileri için de geçerlidir. Adam araç satıp primini artırmanın derdinde ve sizi ikna edebilmek için her şeyi söylüyor. Örneğin: Bir bayi diyor ki fabrikasyon lpg'li araçla benzinli araçların motorları arasında 20 küsür parça farklı, diğeri diyor ki yok abi bir fark yok. İkinci bayinin elinde benzinli araç var ve lpg takarak satmak istiyor... Başka bir bayinin satış temsilcisi ise bu araç şehiriçinde km'de 25 kuruşun üstünde yakmaz yakarsa deponu doldururum diyor. Adama tam diyeceğim ki: "Arkadaş honda teknik verilerde şehiriçi yakıt tüketimi olarak 9,2 l/100km değerini vermiş. Genelde bilinir ki tüm araçlar gerçek hayatta bu verilerden fazla yakar diyelim ki bire bir teknik verileri tutturduk: 1litre benzine karşılık olarak yaklaşık 1,1-1,2 litre lpg tüketileceği gibi teknik bir gerçek varken bu araç 9,2*1,15=10,58 litre lpg/100km tüketir. Bulunduğumuz ilde lpg litre fiyatı 2,9 tl ve 10,58*2,9= 30,68 kuruş yapar. Senin dediğin 25 kuruşu yakması için (0,25*100=25 tl 25tl/2,9= 8,62 lt lpg/100km 8,62/1,15=7,5 litre/100km benzin) şehiriçinde 7,5 litre/100km benzin yakması gerekir. Sen nasıl olur da aracın teknik veriden fazla yakmayacağını ve hatta daha az yakacağını iddia ediyorsun? Madem araç şehiriçi 7,5 litre tüketecek ölçüde ekonomik Honda gerizekalı mı da sitesinde 9,2 diye değer verdi? ..." aklımda geçirdim ve sustum. Çünkü biliyordum ki o arkadaş yalan-doğru, bilgili-bilgisiz aracı satabilmek için her şeyi söyleyecek ve benim anlattıklarıma alakasız cevaplar vererek amaçsız ve sonuçsuz bir tartışmaya gidecek. Sonuç olarak kendimce bilinçli tüketici olarak o arkadaşın verdiği bilgileri dikkate almadan kendi mantığım ve sizlerin tecrübeleri ile aracımı aldım. Fakat bu konulardan habersiz birileri de araç alıyordu ve bu arkadaşın sözlerine inanarak aracı almış olabilirler.

Çok uzattım ve saptırdım konuyu farkındayım ama sonuç olarak kendimiz bilinçli olup sorgulamacı yaklaşmalıyız her şeye. Bir konuda bilgimiz olmayabilir ama öğrenmemek, araştırmamak için hiç bir sebep yok. En iyi öğrenme de tecrübe ile edinilendir bence. Dolayısıyla boşverin servislerin dediklerini kendiniz kendi şartlarınızda tecrübe edin ve karar verin eco mod işine. Forumun en büyük katkısı da bence tecrübelerin bir araya gelip ciddi manada faydalı bilgi sunması.

Bravo doğru tespit. Arkadaşlar bende sıkıntı var ya da araçta o zaman. Benim araç allah var Erzurum’da yaşıyorum şehir içi 30-32 kuruş yakıyor Trabzon’a gittim 25 kuruş yaktı. O bir depoyla 350 km yapan arkadaş helal olsun

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Aracı satın aldığım bayiden çıktıktan sonra lpg yi fulledim.Araba 10km deydi.

Dün akşam 465 km de lpg bitti. Depoyu tekrar doldurdum 34,5lt gaz aldı.

Tahmini bu depoyla yapılan 455 km nin 15 km si benzinle gitmiştir araç ilk çalıştığı zaman.

34.5 lt gazla 440 km

Ortalama tüketim 7,8lt/100km

Güzergah %90 çevre yolu sakin kullanım.

Önceki aracımla kıyaslar isem (Astra H 2012 manuel 5 ileri) :

Yakıt tankı yine aynı hacimde olduğu için direk kıyaslayabilirim.
Onda da genel de bir depoyla 400 km den fazla yol yapardım.

Eski aracım 110km hızda yaklaşık 3400 devir çeviryordu, cvt şanzıman 2000 devirle gidiyor.
Bu nedenle uzun yolda daha tasarruflu, şehir içine girince otomatik olduğu için daha fazla yakacağını tahmin ediyorum.

2 araçta 1.6 atmosferik olmasına rağmen civic bana alt devirlerde biraz daha canlı geldi.

Lpg de yol bilgisayarının ortalama yakıt tüketimini göstermemesi çok kötü.
Ne kadar tasarruflu gittiğinizi göremiyorsunuz.
Hatalı da olsa yol bilgisayarı insana bir fikir veriyordu.
Eski aracımda yaklaşık %15 bir fark oluyordu.
Umarım bu işe bir çözüm bulunur.

Fenci

0
257.9 km yol 57.67 tl gaz. Kmde 22 kuruş. Sanırım yakıt tüketimim trafik ve yol durumuna göre 21 ile 25 kuruş arasında değişecek. Uzun yol deneyimini merak ediyorum.

Aracınız
arkadaşlar merhaba bu ay 2018 bir civic aldım adana tekbaşlardan. Göçük problemlerine karşı rüyalarıma girmeye başlayacak yakında göçük olur mu diye. 2018 aracı olupta
göçük yaşayan çok sayıda kişi var mı ?

kayhanbozkus

0
Yönetici
[MENTION=13680]cıvık[/MENTION] 2017 eylul ayinda aldigim aracimda gram sorun yoktu 10000 de arac gecen gun baktigimda sag c sutunda bir adet gocugum var fakat bu kendiliginden olmus gibi gelmedi bana sanki biri "lan bunlar gocuyomus bi bakalim dogru mu" demis gibi. İnsanimiz anlayissiz sanki benimle kazanmis parayi. Aracini iyi muhafaza etmen gerekiyor.

HUAWEI MT7-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Oguz6

0
Aracınız
Kayhanbozkus aracı korumak lazım gerçekten geçenler de bende komsumu yakalamisdim eliyle kontrol ederken ne yapıyorsun dediğimde göçme varmış demisdi hatta geçenlerde siteye de yazmışdim senin araçtaki göçük de böyle olabilir

ufis

0
Aracınız
Aynen katılıyorum geçen benimde aynı şey geldi başıma bizim komsu bunlar 2016 serisinde var seninki 2017 son ayında cıkmış dedi bi anda baş parmagıyla bi bastırmak istedi bende ne yapıyorsun diyince içinde köpük varmış ben ondan bastırdım dedi olmayan şeyleri oldurmaya çalışıyorlar oraya bastırmak nedir anlam da veremedim allahtan bişi olmadı.. test etmiş oldum ama içim gitti

Geri