2500 devir civari gelen zirilti / gergi degisti olmadi

Aracınız
Civic FB7 2014
Merhabalar,

Aracimda on taraftan gelen bir zirilti sesi mevcuttu. Forumdan aldigim tavsiyeler dogrultusunda orjinali ile beraber degistirttim 10 gun olmamistir.
Hem gergi kutugu hem de v kayisi degisti.

Sorun suan tekrar olmakta ve bu iyice rahatsiz etmeye basladi seyir halinde iken.
Baska nelerden olabilir? Asagiya videoyu koyuyorum, 2500 devir sonrasi geliyor ses, devir yukselince gidiyor.

Aracınız
Civic FB7 2014
buna ek olarak ozellikle R'den D'ye alirken bi sesli tak tak diye ses yaparak geciyor vites. kronik sorunlar sayfasinda sag ust motor kulagi olarka belirtilmis.
  1. Bu sorun ile yukarida belirttigim sorun baglantili olabilir mi?
  2. Sag ust motor kulaginin OEM numarasi nedir? orjinalini arastirmam icin lazim da.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Biride kaputu açıp motorun içinde ses arasa daha rahat olur. Lpg aparatlarından serbest olanlar sabitlenmeli. Ses bana hava emişten geliyor hissi verdi. Gevşek hava filtresi veya bağlantı yerleri stetekop ile dinlenebilir. İşin güzel tarafı durur halde iken ses yapması teşhisi kolaylaştırır.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2014
Geçmiş olsun. Biride kaputu açıp motorun içinde ses arasa daha rahat olur. Lpg aparatlarından serbest olanlar sabitlenmeli. Ses bana hava emişten geliyor hissi verdi. Gevşek hava filtresi veya bağlantı yerleri stetekop ile dinlenebilir. İşin güzel tarafı durur halde iken ses yapması teşhisi kolaylaştırır.

hocam daha once buna benzer bir sesi yaptigi icin gergi kutugu ve v kayisi degistirttim ancak sorun araba ilk calistirildiginda (soguk iken) mevcut.

ustaya gidene kadar araba isiniyor, orda tikir tikir calisiyor en ufak bi ses duymuyoruz uyuz oluyorum :D artik mecbur birakicam arabayi baska care kalmadi.
Ustaya da attim bu videoyu, egsozdan geliyor olabilir dedi. gidip bi baktiricam artik.

motor kulagi ile bu baglantili olabilir mi peki?

@m2hamid hocam da bir yorum yapar simdi :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
hocam daha once buna benzer bir sesi yaptigi icin gergi kutugu ve v kayisi degistirttim ancak sorun araba ilk calistirildiginda (soguk iken) mevcut.

ustaya gidene kadar araba isiniyor, orda tikir tikir calisiyor en ufak bi ses duymuyoruz uyuz oluyorum :D artik mecbur birakicam arabayi baska care kalmadi.
Ustaya da attim bu videoyu, egsozdan geliyor olabilir dedi. gidip bi baktiricam artik.

motor kulagi ile bu baglantili olabilir mi peki?

@m2hamid hocam da bir yorum yapar simdi :)
> Motor kulağı sıkıntılı ise ilk marşta sarsıntılı çalışmaya sebep olur. Kasislerde küt küt vurma yapar. Motor ısındığında geçmeside önemli bir bulgu.
> Elbette benim araç Fb7 değil. @m2hamid hocam bu konuda daha tecrübelidir. :)

Aracınız
Civic FB7 2014
> Motor kulağı sıkıntılı ise ilk marşta sarsıntılı çalışmaya sebep olur. Kasislerde küt küt vurma yapar. Motor ısındığında geçmeside önemli bir bulgu.
> Elbette benim araç Fb7 değil. @m2hamid hocam bu konuda daha tecrübelidir. :)

soguk iken ilk calistiginda dizel arac gibi calisiyor zaten, cok sasirmistim hatta.
Sucluyu buluyor gibiyiz =) Kasislerde vurma olayini pek farketmedim ama.

bu motor kulagi sesi de yapar mi videodaki sesi? yoksa sadece R ve D arasi gecislerde tak tak diye mi attirir?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
soguk iken ilk calistiginda dizel arac gibi calisiyor zaten, cok sasirmistim hatta.
Sucluyu buluyor gibiyiz =) Kasislerde vurma olayini pek farketmedim ama.

bu motor kulagi sesi de yapar mi videodaki sesi? yoksa sadece R ve D arasi gecislerde tak tak diye mi attirir?
Gürültülü çalışma varsa subap ayarı bozuk olabilir mi? diye düşünürdüm.
Otomatik ile çok tecrübem yok. Motor kulağı genelde 3 adet olur. Bir taneside şanzımanı tutar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@TheAngarali06 videoyu izleyince aklıma direk subap ayarı çok bozuk bir motor geliyor ama motor kulağı ihtimali de var.
Bu ses geldiğinde araç benzinde oluyor değilmi?

Aşağıdaki sorular üzerinden gidelim,
1. En son subap ayarı ne zaman yapıldı?
2. Hava filtresi ile motor arasındaki hortumu kontrol ettirdiniz?
3. Soğuk çalışmada motor kısmında anormal bir titreyen parça gördünüz mü?
4. Motor kulağını hiç kontrol ettirdiniz mi? Gelen titreşim sesi buna benzer mi?

Aracınız
Civic FB7 2014
@TheAngarali06 videoyu izleyince aklıma direk subap ayarı çok bozuk bir motor geliyor ama motor kulağı ihtimali de var.
Bu ses geldiğinde araç benzinde oluyor değilmi?

Aşağıdaki sorular üzerinden gidelim,
1. En son subap ayarı ne zaman yapıldı?
2. Hava filtresi ile motor arasındaki hortumu kontrol ettirdiniz?
3. Soğuk çalışmada motor kısmında anormal bir titreyen parça gördünüz mü?
4. Motor kulağını hiç kontrol ettirdiniz mi? Gelen titreşim sesi buna benzer mi?
Hocam selam. Arabayi alali 1 ay filan oldu.
  1. Subap ayari ben hic yaptirmadim.
  2. Hortumlari kontrol etmedim, edecegim en kisa surede.
  3. Titreyen parcalara da bugun bakacagim.
  4. Motor kulagina daha once bakmamistim hic, gelen titresim sesi boyle evet.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam selam. Arabayi alali 1 ay filan oldu.
  1. Subap ayari ben hic yaptirmadim.
  2. Hortumlari kontrol etmedim, edecegim en kisa surede.
  3. Titreyen parcalara da bugun bakacagim.
  4. Motor kulagina daha once bakmamistim hic, gelen titresim sesi boyle evet.
O zaman bu hususları sırasıyla değerlendirin, motor kulağını değiştirmeye karar verirseniz mutlaka servisten orjinal kulakla değiştirin, serviste motor kulağı için %30 indirim devam ediyormu sorun.
Ama öncesinde daha az maliyetli olan subap ayarını da eğer hiç yapılmamışsa tavsiye ederim. Subap ayarı piyasa 150 lira civarına (conta hariç) yapılıyordu.

Geri