50k da istenen buji degisimini yaptirmamak

Aracınız
Civic FC5 2016
Merhabalar
Fc5 icin buji degisimini 60k ya oteletme sansim olur mu? Böyle birsey talep etsem servis yaklaşımları nasil oluyor? Yada komple yaptirmasam ne olur o sekilde kullanan varsa yorumlarınıza ihtiyacim var. Malum bayram arefesi fiyatlar gerçekten cok zorluyor.

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhabalar
Fc5 icin buji degisimini 60k ya oteletme sansim olur mu? Böyle birsey talep etsem servis yaklaşımları nasil oluyor? Yada komple yaptirmasam ne olur o sekilde kullanan varsa yorumlarınıza ihtiyacim var. Malum bayram arefesi fiyatlar gerçekten cok zorluyor.

Merhaba,

serviste ne kadar fiyat istiyolar bilmiyorum ama performansınızda farkettirir bujiler.

Aşağıdaki videoda 3:20 den sonrasına bakarsanız. Araç sahibi yaklaşık 40 bin km yapmış ve çıkan bujilerin durumunu gösteriyor.

Ayrıca videoda yeni bujilerle hareketi göstermemiş ama video açıklamasında ve video adında ciddi derecede fark ettiğini söylüyor.

Tercih sizin tabi ki.

Aracınız
Civic FC5 2016
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim. Eco fc5 icin 50k da bir olan buji degisimi, benzinli icin 120k olarak belirlenmiş. Iridyum bujilerin de ömrünün fazla oldugunu biliyorum eski aracimda 80k kadar kullandim sorunsuz. Videodaki arac turbo benzinli sanirim ve onun bakim periyotlarini bilmiyorum ayni mi. Yani bu değişim bana biraz ticari geliyor o nedenle kullanici tecrübesi sordum fakat +50k km yapmis fazla kisi yok forumda bildiğim kadariyla.
Merhaba,

serviste ne kadar fiyat istiyolar bilmiyorum ama performansınızda farkettirir bujiler.

Aşağıdaki videoda 3:20 den sonrasına bakarsanız. Araç sahibi yaklaşık 40 bin km yapmış ve çıkan bujilerin durumunu gösteriyor.

Ayrıca videoda yeni bujilerle hareketi göstermemiş ama video açıklamasında ve video adında ciddi derecede fark ettiğini söylüyor.

Tercih sizin tabi ki.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim. Eco fc5 icin 50k da bir olan buji degisimi, benzinli icin 120k olarak belirlenmiş. Iridyum bujilerin de ömrünün fazla oldugunu biliyorum eski aracimda 80k kadar kullandim sorunsuz. Videodaki arac turbo benzinli sanirim ve onun bakim periyotlarini bilmiyorum ayni mi. Yani bu değişim bana biraz ticari geliyor o nedenle kullanici tecrübesi sordum fakat +50k km yapmis fazla kisi yok forumda bildiğim kadariyla.

aynen videodaki araç turbo model onda da 120 bin kmde bir değişim gösteriliyor.

LPG'de motor çalışma sıcaklığı daha yüksek olduğu için olabilir 50 bin yazmaları.

Dediğim gibi burda fiyatta önemli. 200-300 birşeyse garantiyi riske atmaya değmez bence.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
50k çok az değil mi ? Fb7 de 100-120k deniyor. 70binde değişip pek fark görmeyenler var. Benim araç da eco ve henüz değişmedim 97bin km’dir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1.5 Turbo ise buji değişiminin 50binde olması faydalı ancak R16B motorlarda Iridyum NGK bujilerin ömrü 100bin km. civarıdır.
2018 sonrası nedenini anlamadığım bir şekilde Honda Türkiye 100bin km. olan buji ömrünü 50bin km. olarak güncelledi ve FB7lerinde 50binde bujilerini değiştirmesini istiyor.
Açıkçası bu hamleyi maddi kazanç amaçlı olarak düşünüyorum, 2012den beri yüzlerce km. sorunsuz kullanılan bujiler bir anda 50binde ömürlerimi dolmaya başladı?
Pek olası değil :unsure::cautious:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
1.5 Turbo ise buji değişiminin 50binde olması faydalı ancak R16B motorlarda Iridyum NGK bujilerin ömrü 100bin km. civarıdır.
2018 sonrası nedenini anlamadığım bir şekilde Honda Türkiye 100bin km. olan buji ömrünü 50bin km. olarak güncelledi ve FB7lerinde 50binde bujilerini değiştirmesini istiyor.
Açıkçası bu hamleyi maddi kazanç amaçlı olarak düşünüyorum, 2012den beri yüzlerce km. sorunsuz kullanılan bujiler bir anda 50binde ömürlerimi dolmaya başladı?
Pek olası değil :unsure::cautious:
Hocam amerikada bu civic si ile 186bin mil gidip de değiştirmemiş insan var . Adam foruma yazmış sorun yok ama ömrü dolmuştur diye değiştiriyorum diye? Benzinde kullanımda ömürleri epey uzun bu iridyum bujilerin.

Aracınız
Civic FB7 2013
Fb7 kitapçığında değişimin 120000 km'de olması gerektiği yazıyor. 130000 km'deyim hala değiştirmedim çünkü ne yakıt tüketimi ne de performansta bir problem var. Bu aralar değiştirecepim fakat bu şekilde 150000'e kadar gider diye düşünüyorum. Servisleri de Allah'a havale ediyorum başka sözüm yok

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Honda fabrikasında çalışan bir akrabam iridyum buji için " bizim millette buji için çok yanlış bir düşünce var, bujinin ömrü km ile değil, çalıştığı saat ile olculmeli aslında. Sürekli şehir içi gidip 10.000 km yapan bir aracın bujisi, uzunyol 100.000 km yapmış bir araçtan daha bitik durumda olabilir" demişti.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Honda fabrikasında çalışan bir akrabam iridyum buji için " bizim millette buji için çok yanlış bir düşünce var, bujinin ömrü km ile değil, çalıştığı saat ile olculmeli aslında. Sürekli şehir içi gidip 10.000 km yapan bir aracın bujisi, uzunyol 100.000 km yapmış bir araçtan daha bitik durumda olabilir" demişti.
Evet, çok haklı. (y) Öyle bakmak lazım. Biz bu yüzden"zorlu koşullar" olarak nitelendiriliyoruz bakımlarda.

Geri