Civic ES7 80 km hizda zıplama

Aracınız
Civic ES7 2006
Merhaba arkadaşlar.
Dalgalı bir asfalt düşünün ya da Arka arkaya hafif çukurlar .böyle bir yolda gidince araç bir zıplamaya başlıyor sanki yoldan çıkıcam frene basınca araç duramayacak sanki uçacak.bu sorunu neden yapar

Aracı aldığımda yaylar basılmıştı ben ısıtarak geri açtırdım.Bu yüzden yapma ihtimali var mı. Birde ustanın biri ön sol amortisörün değişmesi gerekiyor demişti ondan olabilir mi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
İşlemli yaylar ve darbe sönümleme özelliğini kaybetmiş amortisörler aracın yoldaki darbelere göre anormal tepkiler vermesine neden olabilir.
Bence öncelikle amortisörleri kontrol ettirip ne kadar işlev görüp göremediklerini tespit ettirin, gerekirse amortisörleri değiştirin.
Amortisör değişimi ile tepkiler normalleşmezse yayları yenilemeyi düşünebilirsiniz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Soğuk preslenip kullanılmış yayları, tekrar ısıtılarak eski haline getirmek ciddi bir Işıl işlem kontrollü mühendislik ister aslında. Bunun kontrolünü yapmak çok zor ve testlere tabi tutulmalı. Testi de siz yapmışsınız ve anlaşılan o ki yaylar kısmen işlevini yitirmiş. Kaza yapmadan yayları değiştirin, amortösörleri de keza öyle... Bu risklerle araç sürmeyin. Bu sadece böyle engebeli yollarda değil aracınızın virajlı yollarda da frenlemeyle birlikte yol hakimiyetini kaybetme riski oluşturacak bir durum.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic ES7 2006
İşlemli yaylar ve darbe sönümleme özelliğini kaybetmiş amortisörler aracın yoldaki darbelere göre anormal tepkiler vermesine neden olabilir.
Bence öncelikle amortisörleri kontrol ettirip ne kadar işlev görüp göremediklerini tespit ettirin, gerekirse amortisörleri değiştirin.
Amortisör değişimi ile tepkiler normalleşmezse yayları yenilemeyi düşünebilirsiniz.
Peki amortisör markası olarak ne önerirsiniz.monroe ve kyb var iyi kaliteli olarak bildiğim.

Aracınız
Civic ES7 2006
Soğuk preslenip kullanılmış yayları, tekrar ısıtılarak eski haline getirmek ciddi bir Işıl işlem kontrollü mühendislik ister aslında. Bunun kontrolünü yapmak çok zor ve testlere tabi tutulmalı. Testi de siz yapmışsınız ve anlaşılan o ki yaylar kısmen işlevini yitirmiş. Kaza yapmadan yayları değiştirin, amortösörleri de keza öyle... Bu risklerle araç sürmeyin. Bu sadece böyle engebeli yollarda değil aracınızın virajlı yollarda da frenlemeyle birlikte yol hakimiyetini kaybetme riski oluşturacak bir durum.
Teşekkür ederim en yakın zamanda yaptırmayı düşünüyorum.

Aracınız
Civic ES7 2006
Arkadaşlar ben hem ön helezon yaylarını hemde ön iki amortisörü değiştirmeye karar verdim.amortisor kulelerine kadar baktırıp değiştirticem.

Yalnız amortisör markası olarak ne marka tercih edeyim. Bir de en önemlisi orjinal helezon yaylarının tanesine 875 lira fiyat çekti servis. Çıkma da bulamadım. Yan Sanayi bildiğiniz marka var mı orjinal kadar kaliteli olan şu an benim için helezon yayı bulmak sıkıntı oldu.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bulabilirseniz yan sanayiler içinde bence en ideali KYB’dir düşüncesindeyim.
Kısa araştırmamda helezon için şu ilanları buldum,

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/helezon-yayi-on-honda-civic-0106-sedan-hb-kyb-ra2836-P467945994

Amortisör içinde şöyle ilanlar mevcut,

Bu parçalardan ve parça kodlarından yola çıkarak satıcınızda görüşün ve şasi kodu ile teyit ederek hareket etmeye çalışın.

Aracınız
Civic ES7 2006
Bulabilirseniz yan sanayiler içinde bence en ideali KYB’dir düşüncesindeyim.
Kısa araştırmamda helezon için şu ilanları buldum,

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/helezon-yayi-on-honda-civic-0106-sedan-hb-kyb-ra2836-P467945994

Amortisör içinde şöyle ilanlar mevcut,

Bu parçalardan ve parça kodlarından yola çıkarak satıcınızda görüşün ve şasi kodu ile teyit ederek hareket etmeye çalışın.
Sağolasın Hocam çok teşekkür ederim. Bu arada ben bir çift çıkma buldum adama sordum bu model için mi diye evet dedi ama kendimi garantiye almak istiyorum doğru mu değil mi nasıl anlarım veya resimden anlaşılır mı ki.

Aracınız
Orijinali showa marka ama türkiyede yok. Yurtdışından getirmek nasıl yapılıyo bilmiyorum ama maliyetli ve meşakkatli değilse getirtilebilir. Yoksa, genelde kyb tercih ediliyor.

Geri