İyiki bu foruma üye olup tecrübe edilmiş yazıları takip ediyorum. Benim aracım 2012 FB7 otomatik benzinli, 9 yılı devirdi ama üzerindeki orjinal 45A Mutlu akü hala bitmedi. Artık son zamanları olsa gerek, ilk marşta her seferinde silecek bir defa otomatik olarak çalışıyor. Bu yorumları takip etmesem direk olarak gider yine Mutlu akü alırdım. Diğer markalarda çok farklı değil belki ama Mutlu aküden yeteri kadar olumsuz geri bildirim okudum bu forumda.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
İyiki bu foruma üye olup tecrübe edilmiş yazıları takip ediyorum. Benim aracım 2012 FB7 otomatik benzinli, 9 yılı devirdi ama üzerindeki orjinal 45A Mutlu akü hala bitmedi. Artık son zamanları olsa gerek, ilk marşta her seferinde silecek bir defa otomatik olarak çalışıyor. Bu yorumları takip etmesem direk olarak gider yine Mutlu akü alırdım. Diğer markalarda çok farklı değil belki ama Mutlu aküden yeteri kadar olumsuz geri bildirim okudum bu forumda.

9 yıl mı?!! maşallah.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

9 yıl mı?!! maşallah.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

9 yıl 1 ay oldu, ve marş hiç ikilemedi desem yeridir. Ben de hayret ediyorum gerçekten. Hatta araç 46bin km’de. Az kullanıma bağlı olarak akü daha erken biter derler ama benim öyle olmadı. Pandemi yüzünden de geçen yıl normalin üzerinde yattı hemde. Artık her an bitebilir diye bekliyorum ama.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013

Bence sonunu beklemeyin düşük voltaj ampullerden elektronik kartlara sensörlere tüm elektrik aksamı etkiliyor. Silecek zaten kendini yeniden başlatıyorsa artık değişim zamanı gelmiş 1 2 ay için elektronik aksamı riske atmayın ayrıca her geçen gün ürünlere zam geliyor belki kar bile edersiniz erken değişim ile.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
9 yıl 1 ay oldu, ve marş hiç ikilemedi desem yeridir. Ben de hayret ediyorum gerçekten. Hatta araç 46bin km’de. Az kullanıma bağlı olarak akü daha erken biter derler ama benim öyle olmadı. Pandemi yüzünden de geçen yıl normalin üzerinde yattı hemde. Artık her an bitebilir diye bekliyorum ama.

Orjinal akü gerçekten çok kaliteliydi, ben erken değiştirdiğime pişmanım, işin garibi Mutlu akü hiçbir geliştirme yapmayıp aynı kaliteyi korusa bile yeterdi.
Size tavsiyem aküyü akücülerin test makinasında bir kontrol ettirin, gerekirse bir şarj ettirseniz iyi olacaktır, düşük voltaj aracın elektronik sistemine uzun vadede sorun çıkarabilir.

@bLind, @m2hamid, bilgilendirme için teşekkürler. Bu konuyu bilmiyordum. Zaten ekonomik ömrünü bile çoktan doldurdu. Hiç olmadık bir yer ve zamanda yolda kalma stresi yerine aküyü değiştirmek mantıklı görünüyor. Önce markaya karar verip üretim tarihinin nasıl belirlendiğini internetten araştırıp değiştireyim bari.

Aracınız
Eskiden akülerin bakımlarını yapıp 15 20 yıl kullanılırmış 80-90 lı yıllarda. FB7 lerin orijinal aküleri gerçekten sağlam ve uzun ömürlü düşük amper olmasına rağmen.
Benimki 3 yaşında iken gitti ama benim hatamdan dolayı olmuştu 15 20 gün yatırıyordum normalde hafta da bir çalıştırıp 10 15 km sürmek sağlıklı olanı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bende bugün yolda kalarak aküyü mecburi degistirdim üzerinden çıkan fabrikasyon mutlu akuymus 10 yılı geçmiş tek aküyle bir kaç fiyat aldım ivedik sanayiden 55 amper mutlu aku aldım 740 tl ye taksitle piyasada zam gelmeyen hiç birşey kalmamış

SM-A750F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bende bugün yolda kalarak aküyü mecburi degistirdim üzerinden çıkan fabrikasyon mutlu akuymus 10 yılı geçmiş tek aküyle bir kaç fiyat aldım ivedik sanayiden 55 amper mutlu aku aldım 740 tl ye taksitle piyasada zam gelmeyen hiç birşey kalmamış

SM-A750F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Baya pahalanmış 15 gün önce 610 liraya 6 taksit ile aldım aynı aküyü

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
1985 yılında krem renk reno tx aracımız vardı ve yıllarca kullandı babam.
Öyle 3-5 senede bir akü felan değişmezdik. Akü bitti mi oto elektrikciye gidip sabahtan şarja bırakırdık ve yedek akü vererek bizi gönderirdi usta. Akşam üstü geri giderdik ve usta aküye üst delikten bakıp kaynamaya başlamış abi tamadır derdi ve bir siftah parası atıp alır kullanırdık.
Yani ikidebir yeni akü alınmazdı ve 4-5 senede bir böyle şarj edile edile 10 yılı rahat devirirdi.
Şimdiki gibi kısa sürede kullan at değildi.
Dağın taşın yolun toprak olduğu, araçların hep reno olduğu, herşeyin ucuza halledildiği zaman yok maalesef.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri