Arka tekerlekler ve arka çamurluklar arasında ki mesafe farklı?

Aracınız
Selam, otopark ta gözüm takıldı, nerdeyse 3 sene olacak ama , arka tekerleklerle arka çamurluklar arasına parmaklarımi sokmaya çalıştığım da, sağ taraf daha sıkışık iken sol tarafta daha geniş olduğunu farkettim ...

Bu durum normal mı??? Kaza vs... Den mi kaynaklı olabilir?

Ekli dosyalar

• IMG_20200823_185704.jpg
    IMG_20200823_185704.jpg
    176.1 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG_20200823_185651.jpg
    IMG_20200823_185651.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 123

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyu geçen hafta aracı yıkadıktan sonra hatırladım ve meraktan düz olduğuna emin olduğum bir yüzeye aracı park ettim :)
Arka tekerin tepe noktası ile çamurluk arasındaki mesafeyi o an bulabildiğim bir malzeme ile karşılaştırdım ve sağ-sol açıklıklar nerdeyse birebir örtüştü diyebilirim.
Aracı arkadan gözlemlediğimde de herhangi bir yatıklık gözüme çarpmadı.

Ek olarak konu ile alakasız ancak paylaşmak istediğim bir bilgiyi yazmak istiyorum :)
LPG takılmış ve nerdeyse sıfır km.deki Corolla Vision otomatik ile LPGsiz yeni Corolla'yı yanyana görünce arka yükseklikleri arasındaki fark dikkatimi çekti, LPGli Corolla'nın arka teker-çamurluk arası mesafe LPGsiz versiyondan 1-1,5 cm civarında daha az gibi duruyordu.
Yeni Corolla'da sahiplerinin farklı forumlarda araç hareket ettikçe benzin ibresi düşmesi hususundaki şikayetlerini duyunca çok garipsemiştim (aynı husus FB7de de bir süre mevcuttu :) ), şimdi de bu hususa ek olarak Corolla'nın arka süspansiyonununda zamanla FD6lardaki gibi çökük bir görüntüye sahip olacağını düşünüyorum (tabi Corolla sahipleri böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordur ?).
Toyota Honda gibi daha spor tarzda araç yapımına yöneldikçe Honda'nın karşılaştığı sorunlarla karşılaşacak gibi duruyor. :unsure:

Son düzenleme:
Aracınız
Benim bugüne kadar sahip olduğum bütün araçlarımın sol taraf sağ tarafa göre daha çökük oluyor.

Çokta kilolu(90km) sayılmam oysa :)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bu konuyu geçen hafta aracı yıkadıktan sonra hatırladım ve meraktan düz olduğuna emin olduğum bir yüzeye aracı park ettim :)
Arka tekerin tepe noktası ile çamurluk arasındaki mesafeyi o an bulabildiğim bir malzeme ile karşılaştırdım ve sağ-sol açıklıklar nerdeyse birebir örtüştü diyebilirim.
Aracı arkadan gözlemlediğimde de herhangi bir yatıklık gözüme çarpmadı.

Ek olarak konu ile alakasız ancak paylaşmak istediğim bir bilgiyi yazmak istiyorum :)
LPG takılmış ve nerdeyse sıfır km.deki Corolla Vision otomatik ile LPGsiz yeni Corolla'yı yanyana görünce arka yükseklikleri arasındaki fark dikkatimi çekti, LPGli Corolla'nın arka teker-çamurluk arası mesafe LPGsiz versiyondan 1-1,5 cm civarında daha az gibi duruyordu.
Yeni Corolla'da sahiplerinin farklı forumlarda araç hareket ettikçe benzin ibresi düşmesi hususundaki şikayetlerini duyunca çok garipsemiştim (aynı husus FB7de de bir süre mevcuttu :) ), şimdi de bu hususa ek olarak Corolla'nın arka süspansiyonununda zamanla FD6lardaki gibi çökük bir görüntüye sahip olacağını düşünüyorum (tabi Corolla sahipleri böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordur ?).
Toyota Honda gibi daha spor tarzda araç yapımı yöneldikçe Honda'nın karşılaştığı sorunlarla karşılaşacak gibi duruyor. :unsure:
valla hem fd6 da hemde suan kullandıgım fc5 de 1 taraf cok hafif yatık. orjinal yayları söküp spor yay taktım hala aynı görselde anlaşılmıyor ama metre yalan söylemiyor :D benzin düşme işi fb7 den sonra fc5 de de var sonradan takılan lpg lilerde mevcut bilginin tekerlerden ecuya gitmesinden kaynaklı. çözümü ya modül takılacak her marşda sistemi resetleyen yada modül parasıyla benzin deposu dolu kullanılacak :D benim yaptıgım gibi

Aracınız
valla hem fd6 da hemde suan kullandıgım fc5 de 1 taraf cok hafif yatık. orjinal yayları söküp spor yay taktım hala aynı görselde anlaşılmıyor ama metre yalan söylemiyor :D benzin düşme işi fb7 den sonra fc5 de de var sonradan takılan lpg lilerde mevcut bilginin tekerlerden ecuya gitmesinden kaynaklı. çözümü ya modül takılacak her marşda sistemi resetleyen yada modül parasıyla benzin deposu dolu kullanılacak :D benim yaptıgım gibi
Hocam bende aynısını yapıyorum. Yarım depodan az fazla benzin tutuyorum ve kullandıkça 2 çizgiye kadar inip sonra birden çıkmaya başlayıp gerçek yerine geliyor.
Hatta yarımın az altında da aynısını yapıyor ve toparlıyor. Ama çeyrek ise toparlaamıyor. Kaç kere denedim, tam dolu olmasına gerek yok.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hakan can

Özel Üye
Aracınız
Civic FD6 2008
valla hem fd6 da hemde suan kullandıgım fc5 de 1 taraf cok hafif yatık. orjinal yayları söküp spor yay taktım hala aynı görselde anlaşılmıyor ama metre yalan söylemiyor :D benzin düşme işi fb7 den sonra fc5 de de var sonradan takılan lpg lilerde mevcut bilginin tekerlerden ecuya gitmesinden kaynaklı. çözümü ya modül takılacak her marşda sistemi resetleyen yada modül parasıyla benzin deposu dolu kullanılacak :D benim yaptıgım gibi1

Benim bugüne kadar sahip olduğum bütün araçlarımın sol taraf sağ tarafa göre daha çökük oluyor.

Çokta kilolu(90km) sayılmam oysa :)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Benim fd6 aracimda ayni problem var haleda onun ile uğraşiyorum.
Ilk önce ön orjinal helezyon yaylari degiştirdim. Degistirme sebebim basık olduğunu farkketimm Yan sanayi taktim 1 yıl kullandim sonra aracin sola yatık olduğunu fark edip söktuğum orjinalleri taktım sökülen yan sanayi yayin eģilmiş olduğu gözle belli oluyordu taktiğim orjinal ile biraz düzeldi. Lakin busefer yine sola yatık oldu sağ, sola arasında 1 parmak mesafe var. Tekrar başka orjinal buldum onu taķtim. Ilkinde güzeldi şimdi yine sola yatık duruyo. Ne yapacağimi şaşirdim.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
3 YIL FD6 ....3 YIL FB7....3 Yıldır FC5 kullanmakta olan biri olarak benim de bütün araçlarımın arka tekerlek ile çamurluk mesafeleri eşit değildi...Sol arka teker/çamurluk boşluğu ile sağ arka tekerlek/çamurluk boşluğu aynı değildi....Ek not.. Aldığım tüm araçlar tramersiz hasarsız ve garanti kapsamında idi...Yani Civiclerde sanırım bu sorun Kronik...

Benim düşünceme göre Benzin deposu içinde benzin var ağırlık yapıyor ve arka bagaj içinde simit tüp ağırlık yapıyor,ayrıca sürücü sürekli sola oturuyor ağırlık yapıyor,otomatik şanzuman solda diye hatırlıyorum ağırlık yapıyor,,,,, dolayısıyla seyir halinde bu denge bozukluğuna sebep olabilir,,,,,seyir halinde araç dengeye girsin diye düşünülmüş olabilir,,,,Japonlar bunu düşünmüştür

Çok takmamak gerekli, boşverin sürün güzel güzel ..Sonra da satın gitsin.. Saygılar

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:

Hakan can

Özel Üye
Aracınız
Civic FD6 2008
Otomatik Şanzuman ağir olduğu için mi sola yatik duruyor dersiniz.ön tarafı manuele göre. Ağir cünku yani bakiyosun yaylar eşit ayni takiyosun yolda giderken hep sola yükleniyor zemine göre

Geri