Arka tekerlekler ve arka çamurluklar arasında ki mesafe farklı?

Aracınız
Selam, otopark ta gözüm takıldı, nerdeyse 3 sene olacak ama , arka tekerleklerle arka çamurluklar arasına parmaklarımi sokmaya çalıştığım da, sağ taraf daha sıkışık iken sol tarafta daha geniş olduğunu farkettim ...

Bu durum normal mı??? Kaza vs... Den mi kaynaklı olabilir?

Ekli dosyalar

• IMG_20200823_185704.jpg
    IMG_20200823_185704.jpg
    176.1 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG_20200823_185651.jpg
    IMG_20200823_185651.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 123

gunesec

Özel Üye
Selam, otopark ta gözüm takıldı, nerdeyse 3 sene olacak ama , arka tekerleklerle arka çamurluklar arasına parmaklarımi sokmaya çalıştığım da, sağ taraf daha sıkışık iken sol tarafta daha geniş olduğunu farkettim ...

Bu durum normal mı??? Kaza vs... Den mi kaynaklı olabilir?
Selam hocam,
Ben şunu anlayamadım, aynı tekerine sağı solu mu, arka sağ ve arka sol teker mi farklı? Daha geniş açıdan biraz daha detaylı foto atar mısınız?
Tekeri komple görelim.

Aracınız
Sıfır aldığım 2016 fb7 kasada aynı şekilde.
Tam arkadan bakıldığında sağ taraf basık. Bakım zamanı söyledim kontrol edildi birşey çıkmadı. Ayrıca sol taraf bagajda stepne var. Yani sol olsa anlarımda sağ taraf basık. Düz zeminde yandan çaklı gibi valla. Savurma çekme vs.. yok ip gibi gidiyor araç. Unutmuştum bile başlığı görünce dikkatimi çekti, böyle binin gitsin.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@m2hamid hocam nerlerdesin, şu konuya bir el atıver. :)
Kendi aracımda hafif bu tarz durum vardı. Amortisör bölgelerinden torna işlemi ile halletmiştim. Kaza vs. yoktu.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid hocam nerlerdesin, şu konuya bir el atıver. :)
Kendi aracımda hafif bu tarz durum vardı. Amortisör bölgelerinden torna işlemi ile halletmiştim. Kaza vs. yoktu.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...
Yettim hocam :D
Öncelikle @spider35 aracınızda arka bölgeden lokalde herhangi bir kaza boya varmı?
Ayrıca bu tespitin yapıldığı zeminin %100 eğimsiz olması önemli, en ufak eğim olduğunda bile araç çok hafif derecede belirlenen bölgeye doğru eğimli durabiliyor.
Benzerini ön için eskiden oturduğum sitede kendi aracımı parkettiğimde farkediyordum ama hafifi eğimden dolayı araç hafif yatık durduğu için bu durum oluşuyormuş, düz zeminde aracı inceleyince emin oldum.
Birde @h.k_ahmet hocamın belirttiği amortisör kule bölgelerinde yaşa bağlı ve darbenin daha fazla geldiği kısımlarda şaside daha fazla mm.ik deformasyonda oluşabilir.
Benim eski FD6mda da sol arka sağ arkaya göre daha çökük duruyordu. Bence benzinlik gibi dümdüz olduğundan emin olduğunuz bir yüzeyde metre ile cm olarak değerleri ölçün, normalde FB7lerde arka akslara binen yüklerin eşit olması lazım ama LPG tankı ile bu durum ne kadar bozuluyor araştırmak faydalı olabilir.
Her halikarda aracın gidişinde bir sorun yoksa FB7 açısından bence odaklanmanızı gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum, FB7lerin arka yayları FD6 ve FC5lerden yüke daha dirençli bir yapıya sahip, bunu avantajı da uzun vadede çökme sorunu pek görünmeyecek gibi diyebilirim.

Geri