Civic FB7 40.000 Bakımlarımızı burada paylaşalım

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar kolay gelsin. Aranıza yeni katıldım. Öncelikle aracım Honda Civic 2015 model manüel elgance eco fabrika çıkışlı lpli modeldir. Aracım şu an 42000 km de. Bir önceki bakımı serviste 32.700 km de yapıldı. 40.000 bakımı için servisi aradığımda 1835 TL gibi bir fiyat verdiler. Yapılacak bakım ayrıntıları ise motor yağı, yağ, hava, polen ve lpg filtresi değişimi (760 TL hepsi kampanya varmış), şanzuman yağı (200 TL), yakıt filtresi (675 TL), Sübap ayarı (200 TL) TL istediler. Şimdi öncelikli sorum bu yapılacakların hepsinin yapılması bu km deki bir araç için elzem mi? Yakıt filtresi ve sübap ayarı nedir hiç bilmiyorum. Bu fiyat çok yüksek gibi geldi ve artık dışarıda bakım yaptırmayı düşünüyorum. Muhtemelen gideceğim yer elindeki malzemeleri kullanacak o nedenle içim rahat değil. Mümkünse malzemeleri kendim alıp işçilik vermeyi düşünüyorum. Sizce bu parçalardan hangilerini almalıyım ve filtre olsun motor veya şanzuman yağı olsun hangi marka almamı önerirsiniz. Araçlardan çok anlayan birisi değilim forumda bir çok sayfayı okudum ama kimi araçlar otomatik olduğu için hata yapma riskim var. Bana ayrıntılı olarak yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar, öncelikle aracınız lpg'li olsun olmasın yakıt filtresini değiştirmeyin. Yıldan dolayı sanırım değişim yapmak istiyorlar ancak gereksiz bir değişim olacaktır. Araç lpg'li ise zaten hiç gerek yok. Ben 100bin'e gelmekteyim ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Şanzıman yağını mutlaka servisin kendi yağı olan Honda Dw-1 ile değiştirtin. Orjinal şanzıman yağı hariç bir yağ kulanmayın. Subap ayarı 200tl iyi sayılır ben de 200'e yaptırmıştım. Eğer lpg'li ise araç 40bin kısmen erken olsa da gürültülü, şakırdamalı bir çalışma, performans düşüklüğü ve yakıtta yükselme varsa gerekli görülebilir. Kontrol edilir, ona göre yapılır. Bence yaptırın. Motor yağını ne koyduklarını sorun. Honda ise iyi, PO 0w20 ise kendiniz götürün yağı motul 0w20 eco lite alıp. Filtreleri de bence kendiniz alıp götürün ya da poleni kendiniz alıp takın en azından. Oradan da ciddi bir masraftan kaçınmış olursunuz.

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar, öncelikle aracınız lpg'li olsun olmasın yakıt filtresini değiştirmeyin. Yıldan dolayı sanırım değişim yapmak istiyorlar ancak gereksiz bir değişim olacaktır. Araç lpg'li ise zaten hiç gerek yok. Ben 100bin'e gelmekteyim ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Şanzıman yağını mutlaka servisin kendi yağı olan Honda Dw-1 ile değiştirtin. Orjinal şanzıman yağı hariç bir yağ kulanmayın. Subap ayarı 200tl iyi sayılır ben de 200'e yaptırmıştım. Eğer lpg'li ise araç 40bin kısmen erken olsa da gürültülü, şakırdamalı bir çalışma, performans düşüklüğü ve yakıtta yükselme varsa gerekli görülebilir. Kontrol edilir, ona göre yapılır. Bence yaptırın. Motor yağını ne koyduklarını sorun. Honda ise iyi, PO 0w20 ise kendiniz götürün yağı motul 0w20 eco lite alıp. Filtreleri de bence kendiniz alıp götürün ya da poleni kendiniz alıp takın en azından. Oradan da ciddi bir masraftan kaçınmış olursunuz.
Şanzuman yağını honda mtf manuel şanzuman yağı demişlerdi. DW-1 otomatik araçlar için mi acaba bir de kaç kitre gidiyor acaba. Forumda 1.4 litre yazıyordu. Dün servsi aradım 3 litre gidiyor dedi. Ayrıca motor yağını ne kullandıklarını iki ayrı servise sordum bi servis shall ve castrol dedi, diğer servis total dedi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Şanzuman yağını honda mtf manuel şanzuman yağı demişlerdi. DW-1 otomatik araçlar için mi acaba bir de kaç kitre gidiyor acaba. Forumda 1.4 litre yazıyordu. Dün servsi aradım 3 litre gidiyor dedi. Ayrıca motor yağını ne kullandıklarını iki ayrı servise sordum bi servis shall ve castrol dedi, diğer servis total dedi.
Manuel için dediğiniz gibi Honda MTF (y) 1,5 lt civarı gidiyor.
Honda ATF DW-1 otomatikler için.

Aracınız
Civic FB7 2015
Dün Honda Kamerde 2015 model aracımın bakımını + şanzıman yağı değişimi ile 1200₺ ye yaptırdım. Fiyatlar çok uçmuş.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhaba arkadaslar aracı yenı aldım 2015 model civic 40 bin km de
Genel bakım yaptıracagım serviste aracın garantisi devam etmektedir..
Yağ değişimi hava filtresi değişimi vs vs servis hangi bakımları yapıyor? Koyduğu yağ nedir, hangisini tercih etmeliyim?
Bu konuda değerli bilgilerinizi paylaşırmısınız, simdiden tesekkur ediyorum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@Awalaheks Açmış olduğunuz konuyu ilgili konuya taşıdım, standart bakım standart bakım yağ, polen ve hava fitrelerinin değişimi 0w20 motor yağı varsa lpg bakımı şeklinde oluyor, 40k bakım detaylarını ve fiyatlarını da bu konuda inceleyebilirsiniz.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Yarın şanzıman yağı değişimi icin yetkili servise gidicem kampanya varmış sözde 390tl dediler. Araç 94 binde 60binde LPG takılmış. Gitmişken önemli olan bakım varsa onlarıda yaptır dediğiniz birsey var mi subap ayarı yada buji değişimine gerek var mi bunlar kaç paraya kadar makul sayılır ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yarın şanzıman yağı değişimi icin yetkili servise gidicem kampanya varmış sözde 390tl dediler. Araç 94 binde 60binde LPG takılmış. Gitmişken önemli olan bakım varsa onlarıda yaptır dediğiniz birsey var mi subap ayarı yada buji değişimine gerek var mi bunlar kaç paraya kadar makul sayılır ?
Daha önce hiç yapılmamış ise subap ayarını tavsiye edebilirim.
Bujilerde 100binden sonra değişim yaptırın bence, yada kampanya ile uyguna geliyorsa ve bir daha uğraşmayayım diyorsanız şimdide değiştirebilirsiniz.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Daha önce hiç yapılmamış ise subap ayarını tavsiye edebilirim.
Bujilerde 100binden sonra değişim yaptırın bence, yada kampanya ile uyguna geliyorsa ve bir daha uğraşmayayım diyorsanız şimdide değiştirebilirsiniz.
Servise geldim şanzıman yağ değişiminin yanında birde şanzıman yağı filtresi firen hidroliği ve yakıt filtre değişimini önerdi bugün kampanya son günüymüş. Yakıt filtresi biraz pahalı geldi açıkçası onu onaylamadım şanzıman yağı ve filtresi + firen hidrolik değişimi için 750 TL fiyat verdiler bekliyorum. Firen hidroliği belki daha ucuza mal olurdu ama bugüne kadar birçok aracımda sanayi ustaları firen hidroliğini değiştirmeye gerek yok diyip değişime pek yanaşmıyorlardı aradan çıksın dedim. Yakıt filtresi için iyi mi yaptım kötümü bilemiyorum.

Aracınız
Civic FB7 2012
Servise geldim şanzıman yağ değişiminin yanında birde şanzıman yağı filtresi firen hidroliği ve yakıt filtre değişimini önerdi bugün kampanya son günüymüş. Yakıt filtresi biraz pahalı geldi açıkçası onu onaylamadım şanzıman yağı ve filtresi + firen hidrolik değişimi için 750 TL fiyat verdiler bekliyorum. Firen hidroliği belki daha ucuza mal olurdu ama bugüne kadar birçok aracımda sanayi ustaları firen hidroliğini değiştirmeye gerek yok diyip değişime pek yanaşmıyorlardı aradan çıksın dedim. Yakıt filtresi için iyi mi yaptım kötümü bilemiyorum.
Hocam 246 binde Civic iesim var yakıt filtresini değiştirdim içinden hiçbir şey çıkmadı tertemizdi iyiki benzin filtresini degismemissin bence gereksiz

Redmi 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri