Civic Fb7 çalıştıktan sonra 5 dk içinde hararet yapıyor

Aracınız
Civic FB7 2012
Herkese merhaba. Arac 2012 model Civic FB7 Elegance. Öncelikle olayı anlatayım. Yaklaşık 2 aydır memleketteydim ve araç binanın önünde park halindeydi. Aracı evimin çok yakınındaki bir oto yıkamacıda iç dış yıkattırdım ve eve döndüm. Akşam üzeri aracı çalıştırdım ve 5 dk sonra hararet ışığı yandı. Aracı hemen kenara çektim ve park ettim. Daha sonra motorun iyice soğumasını bekledim ve soguduktan sonra suyuna baktım çok az su ekledim ve tekrar çalıştırdım klimayı da ac modunda çalıştırdım. Baktığımda fan dönüyordu. Eve bu şekilde çalıştırıp 2 dk sonra hararet lambası yakarak durdurup sogutarak geri döndüm. Arkadaşlar yük de bindirmedim araabnın üzerine peki bu hararetin sebebi ne olabilir ne kadar masraf çıkar merak ediyorum. Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
2. Sahibiyim önceki arkadaş sanırım çeşme suyu koymuş ve antifriz kullanmamış. İnanılmaz kireç çıktı ve su çamur gibiydi ayriyeten. Radyatör şişlenecek temizlenecek sonra bir bakacağız. İnşallah contada sıkıntı yoktur hararet göstergesi yandıktan sonra kullanmadım sorun çıkmayacaktır herhalde.
Geçmiş olsun hocam. Ne yazık ki sistem komple tıkanmış. Netice olarak araçta hiç suç yok. Birinci sahibi aracın su sitemini mındar etmiş. Temizlik sonrası conta testi yapılırsa güzel olur.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2012
Geçmiş olsun hocam. Ne yazık ki sistem komple tıkanmış. Netice olarak araçta hiç suç yok. Birinci sahibi aracın su sitemini mındar etmiş. Temizlik sonrası conta testi yapılırsa güzel olur.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...
Conta testini çok önermedi usta boş falan dedi çalıştırıp bi bakarız dedi ama

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
2. Sahibiyim önceki arkadaş sanırım çeşme suyu koymuş ve antifriz kullanmamış. İnanılmaz kireç çıktı ve su çamur gibiydi ayriyeten. Radyatör şişlenecek temizlenecek sonra bir bakacağız. İnşallah contada sıkıntı yoktur hararet göstergesi yandıktan sonra kullanmadım sorun çıkmayacaktır herhalde.
Niye su ilave etmişki, normalde bir sızıntı veya darbe yoksa FB7lerde antifriz değişim periyodu 10 yıl/200bin km.dir :unsure:

Aracınız
Civic FB7 2012
Hiçbir fikrim yok ama dediğim gibi kırık yumurta kabuğu gibi baya 2 avuca yakın kireç çıktı radyatörün su bidonundan. Boruların içinde de yine kireç vardı çokça.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
O kadar çok olmasının sebebi muhtemelen sürekli su eklemesinden kaynaklı. Eksildikçe koymuş, eksildikçe koymuş ve bu birikim meydana gelmiş. Başka izahı zor.

Aracınız
Civic FB7 2012
O kadar çok olmasının sebebi muhtemelen sürekli su eklemesinden kaynaklı. Eksildikçe koymuş, eksildikçe koymuş ve bu birikim meydana gelmiş. Başka izahı zor.
Hocam muhtemelen servise hiç götürülmedi bu araç bize gelene kadar. Motor bir tık fazla ısınıyordu bana göre de zaten hararet düzeyinde olmasa da. Motor sesi kusursuz ses yok gibi yani artı ekspertizde de %90 larda çıktı motor biz aracı alırken. Tek sorunu ısınmasıydı o da bu kireç meselesinden sanırım. Dediğiniz gibi kireç tıkadıkça ısınmış su eksiltmiş su
Eklenmiş hararet göstergesi yanana kadar farketmemişiz sanırım

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam muhtemelen servise hiç götürülmedi bu araç bize gelene kadar. Motor bir tık fazla ısınıyordu bana göre de zaten hararet düzeyinde olmasa da. Motor sesi kusursuz ses yok gibi yani artı ekspertizde de %90 larda çıktı motor biz aracı alırken. Tek sorunu ısınmasıydı o da bu kireç meselesinden sanırım. Dediğiniz gibi kireç tıkadıkça ısınmış su eksiltmiş su
Eklenmiş hararet göstergesi yanana kadar farketmemişiz sanırım
Evet geçmiş olsun diyelim artık. İyice temizlenip orjinal antifriz eklenince kafanız uzun bir süre rahat olur bu konuda. Saf su kullanımına da dikkat edelim. Sağlıklı sürüşler dilerim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar biraz geç oldu ancak durumu anlatayım. Araç şu anda hararet yapmıyor. Hararet yaptığı zaman sanırım fojurdama etkisi ile kapak bile elinizi değdiremeyecek kadar ısınıyordu. Şimdi su kapağı uzun süreli kullanımda bile soğuk. Motor ısı yayıyor su boruları da el yakacak kadar ısınıyor hemen hemen ancak bu normalmiş sanırım. Müşür değişti, termostat değişti, radyatör söküldü ve temizlendi, su ve antifriz tekrar koyuldu yapılan işlemler bunlar. Şimdilik bir sıkıntı yok. İnşallah da olmaz. Yardımcı olan en azından fikir veren herkese çok teşekkür ederim.

Geri