Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...
Aracınız
Civic FD6 2008
Bende bugün tüm günümü bu 1500 ile 2000 devr arasındaki silkeleme ve tekleme konusuna ayırdım. Ne yazıkki bulunduğum ilde bu konuya hakim bir usta bulamadım. Herkes çıkar peşinde Kimisi subap ayarı diyor, kimisi buji bobin diyor, kimisi lpg ayarı diyor, Kimiside normal bir durum alışman gerekiyor diyor. Benzinde çok fazla hissedilmiyor ama Tüpte çok yoğun hissediliyor. Net bir çözüm bulan var mı bu konuya ???
Bende fd6 var ayni sorun vardi afr ayari ile baya düzeltildi bu silkelemelerden herkez şikayetçi

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar Benim bu konudan anladığım şu ; Benzinde de Tüptede aynı sıkıntı mevcut , 1500- 2000 devr aralığında ayak gazda sabit iken, yada sabit bir hız ile giderken birden gaz'a basıp , sonra gaz kesip tekrar gaz'a hafif basıldığında karşılaşılan tekleme ve silkeleme - araç benzinde iken 1500-2000 devr aralığında hafiften bir tekleme oluyor ama hissedilmeyecek kadar az gibi. Ama arac tüp'e alındığı zaman bahsi geçen devir aralığında hem tekleme hem silkeleme oluyor. Önce araç bariz tekliyor sonra silkeliyor.

Son düzenleme:

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar çözebilen yokmu henüz bu problemi, dikkat ettim üzerine düştükçe tekleme dahada artıyor. Sübap ayarı yapıldı, gaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı. LPG ayarı yapıldı değişen hiçbirşey yok aracı 1500 _ 1800 devr aralığında sabit kullanırken tekliyor. Artık araç 1500 devire geldiği zaman gaza yükleniyorum. Konunun tüp ile alası yok benzindede yapıyor ama tüpteki kadar hissedilmiyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar çözebilen yokmu henüz bu problemi, dikkat ettim üzerine düştükçe tekleme dahada artıyor. Sübap ayarı yapıldı, gaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı. LPG ayarı yapıldı değişen hiçbirşey yok aracı 1500 _ 1800 devr aralığında sabit kullanırken tekliyor. Artık araç 1500 devire geldiği zaman gaza yükleniyorum. Konunun tüp ile alası yok benzindede yapıyor ama tüpteki kadar hissedilmiyor.
Bu konuya ne kadar odaklanırsanız o kadar rahatsız eder maalesef.
Bende 2013-2014 döneminde araç yeni alındığında rahatsız oluyordum ancak biraz farklı araçlar kullanıp sonradan tekrardan FB7yi kullanınca artık özellikle dikkat etmeyince hissetmiyorum diyebilirim.
Sorunun çözümü LPG tesisatında modifiye gerektiriyor,

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu konuya ne kadar odaklanırsanız o kadar rahatsız eder maalesef.
Bende 2013-2014 döneminde araç yeni alındığında rahatsız oluyordum ancak biraz farklı araçlar kullanıp sonradan tekrardan FB7yi kullanınca artık özellikle dikkat etmeyince hissetmiyorum diyebilirim.
Sorunun çözümü LPG tesisatında modifiye gerektiriyor,
Yanıtınız için tşkler. Bugün farkettim bende açık hava filtresi var. Bu filtre teklemeyi daha da arttırıyormuş. Gereğinden fazla hava çektiği zaman tekleme yapar dedi usta. Orijinal hava filtresini takıp afr ayarına gideceğim umarım birazda olsa azalır bu tekleme. Benzindede yapıyor ama rahatsız etmiyor. Bu afr ayarı ile tüpteki ayarlar benzindeki ayarlarla eşitleniyormuş.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yanıtınız için tşkler. Bugün farkettim bende açık hava filtresi var. Bu filtre teklemeyi daha da arttırıyormuş. Gereğinden fazla hava çektiği zaman tekleme yapar dedi usta. Orijinal hava filtresini takıp afr ayarına gideceğim umarım birazda olsa azalır bu tekleme. Benzindede yapıyor ama rahatsız etmiyor. Bu afr ayarı ile tüpteki ayarlar benzindeki ayarlarla eşitleniyormuş.
Hocam denemelerinizi yapın ama bendeki stock FB7de de çok hafif şekilde gaz basarak ilerleyip aracı dinlerseniz 1500-2000 devir civarında çok güzel hissedebiliyorsunuz, bence filtreyi söktürseniz de çok farketmeyecektir.
Ben gayriihtiyari gaza hafiften fazla basarak araç istediğim hıza geldiğinde ayağımı gazdan çekerek aracın süzülmesine izin vererek kullanıyorum ve bu silkeleme hissini pek yaşamıyorum diyebilirim. Ama odaklanıp o titremeyi ararsam belki yinede duyma ihtimalimde yüksek.

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam denemelerinizi yapın ama bendeki stock FB7de de çok hafif şekilde gaz basarak ilerleyip aracı dinlerseniz 1500-2000 devir civarında çok güzel hissedebiliyorsunuz, bence filtreyi söktürseniz de çok farketmeyecektir.
Ben gayriihtiyari gaza hafiften fazla basarak araç istediğim hıza geldiğinde ayağımı gazdan çekerek aracın süzülmesine izin vererek kullanıyorum ve bu hissi silkeleme hissini pek yaşamıyorum diyebilirim. Ama odaklanıp o titremeyi ararsam belki yinede duyma ihtimalimde yüksek.
Sizin dediğiniz gibi sürekli 1500 2000 devr aralığını takip eder oldum o aralıklarla gaza biraz sert basıp teklemeyi hissetmemek için mücadele ediyorum. Sıkıcı bir hal aldı. Ama açık hava filtresi bu teklemeyi arttırıyor kanaatindeyim. Tekleme yaparken hava filtresinin çektiği ve verdiği havayı resmen duyuyorum.

Geri