Civic fd6 motor yağı

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bu Eneos premium hyper R1 ise yağ C4 ve bize uygun değil. RN720 ve MB 229 var dpf'li araçlara iyi. Siz daha önce kullandıysanız devam etmeyin. 150tl fiyatı var.

C3 ve A3 sertifikalı olansa o uygun. Shell biraz daha ekonomik, Eneos ise daha kalın bir film tabakasıyla daha iyi koruma sağlar. A3 yağ alacaksanız Xcess daha iyidir. A5 yağ alacaksanız da Motul eco-nergy daha iyidir. İkisinin ortası isterseniz de Mobil 1 0w30 fuel economy iyidir.

R1 değil hocam normali benim almak istediğim. Birkaç yerde daha shell helix ultra prı yu üst seviye yağ diye anlatmışlar da kafamı karıştırdı. Yoksa bildiğinden devam et eneos premium hyper alsam mı :)

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Benim tercihim 5w30 ise MOTUL Econergy 5w30 4 lt. olurdu :)

Hocam birden o kadar kararsız kaldım ki sormayın. Gittigidiyor da indirim çeki var onu da kullanmak istiyorum, o nedenle farklı yağlara da baktım.

Eylül başında 2000-2200 km yol yapacağım, değişim vakti de geldi zaten. Gittigidiyor'dan Filtron 3 lü set ve motor yağını alıp sağlam bir şekilde yola çıkmak istiyorum.

Sizin tavsiyeye göre Motul Eco nergy 5w30 da seçeneklerim arasına girdi. Fiyatı da makul, indirim çekiyle daha da ucuza mal edebiliyorum.
Shell Helix Ultra Pro AF 5w30 da 120-130 TL gibi bir rakama geliyor bana 4*1 LT olarak alırsam.

Aracınız
Civic FD6 2010
Temmuz 2019 bakımında ,Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 4 Litre kullandım ve 2500km nin biraz üstünde yol yaptım (uzun yol). Eksilme, köpürme gibi bir sorun görmedim. Almama neden olan daha sessiz ve performans artışı konusundaki olumlu internet yorumlarıydı ancak birşey fark etmedim. Emin olmamak ile birlikte ses belki biraz arttı (beklentimi karşılamadığı için böyle sanmış olabilirim) . Bir önceki yağ castrol edge 5w-40, onda da sorun yaşamamıştım.

Fark yaşayanlar belki de bir önceki bakımı uygun yapılmamış araca denk gelmiş olabilirler haliyle kahramanı Motul saymış olabilirler. Benim kahaman ise hava filtresi değişimi, diğerlerinden önce motor hava filtresini değiştirdim ve araç tırmanışlarda bir tık daha rahatladı. (Sanırım ara sıra bu filtreye uygun şekilde hava tutmak iyi olacak). Son iki bakımdaki filtre de Filtron marka.

Yağ araştırmasından öğrendiğim; motor yağlarının çoğu Tüpraş İzmit dolumu, bunun üzerine kendi katkılarını ekliyorlarmış. Motul isetamamı dışarıdan (fransaydı galiba) gelen markalarden birisi. Ancak sahteleri de varmış. "fake motul oil" ile arama yapabilirsiniz.

Geri