Civic fd6 motor yağı

Aracınız
Civic FD6 2011
Van için kullanabileceğiniz en iyi 0w30 (-30 derece testine göre) Liqui Moly Synthoil Longtime 0W30'dir. Fiyatı 320tl.

Benim önerim Shell Helix ultra 0w20 kullanmanız yönünde. 5lt fiyatı 270tl+yağ filtresi biraz pahalı ancak avantajlı ve güzel yağ.

Ecea değerleri pek tutmuyor A5/b5 olmalı diye biliyorum önerdiğiniz yağlar bu bakımdan tercih edemem ama marka mobil yada motul 0w-30 yada 5w-30 tercihim ve A5/b5 olmalı teşekkürler

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aslında önerdiklerim spesifik yağlar. Acea a1, a3, a5 olabilir diye düşünüyorum fb7 gibi sizin de , Acea kriterlerini neye göre verildiğini irdelerseniz A1 ve A5 ekonomik tüketim odaklıyken, A3 daha yüksek koruma odaklıdır. Bu bağlamda ekonomik tüketim için a1 ve a5 sertifikalı Mobil 1 0w30 fuel economy size daha uygunken, soğuktaki akışkanlığı ve yüksek hths değerinden dolayı Liqui moly snythoil daha iyi koruma sağlar bu sebeple onu önerdim.

A1 sertifikalı shell helix ise API SN ve A1'den dolayı hem daha kaliteli, hem daha ekonomik hem de daha akışkan olacağı için yine soğuklarda daha iyi iş görecektir. Acea A1 de aslında 2016'dan sonra kaldırıldı ancak yine de hths hakkında fikir verdiğinden kullanmaktayım.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Özellikle hangi yağ modelini alayım diye Eneos Global e sormuştum, ben özellikle 0w-30 almak istiyordum onlar da FD6 lar için en ideal yağın 5w-30 olduğunu, üst kasadan itibaren 0w-30 0w-20 önerdiklerini söylemişlerdi.
FD6 için tam olarak hangi yağı önerdiler ve siz ne aldınız hocam ? Premium ultra, hyper multi vs. olarak soruyorum...

Mesela Eneos premium ultra 0w30 : 40 derecede 72 mm^2/s ve 100 derecede 12 mm^2/s viskoziteye sahip. C3 sertifikalı. Low saps. LPG'li araçların kullanması bence uygun değil. Önermemeleri isabet olmuş.
5w30 premium hyper'ın değerleri de birebir aynı yazılmış şurada : http://eneos.eu/wp-content/uploads/2016/11/ENEOS-PREMIUM-HYPER-5W30-FULLY-SYNTHETIC-PDS.pdf

Eneos premium hyper multi 5w30 , 40'ta, 53 ve 100'de 9.5 değerleri ile yine daha ince normal sıcaklıklarda 0w30'a göre ancak akma noktası 5w30'un -39 derece iken 0w30'un -42 derece. Fark yaratan nokta bu 0w'de. Bu yağ da 192 derecelik parlama noktasından dolayı lpg'li araçlarda kullanılmasını ben pek önermem.

Eneos'u genel olarak güvenilir bulmuyorum, tbn ve hths gibi bazı parametreleri yazmadığı için. Japon diye alınıyor ama yanlış. Alternatif yağlara yönelin bence.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba arkadaşlar motor yağını geçtiğimiz aylarda değiştirmiştim tavsiye üzerine belirtilen 5-30 motul yağ ile ve 9 bin km gittim yakıt tasarrufu yüzde 10 sağladı hele uzun yollarda bu rakam 15 leri buldu çok teşekkür ediyorum yağ yakımı ise kontrol ettiğimde bir farklılık göremedim bu yağ ile devam etmeliyim yoksa 0-30 falan mı alayım kışın biliyorsunuz van ilinde oluyorum teşekkürler
Ben İç Anadolu'nun -15/-20li derecelerinde Motul Econergy 5w30 ile bir sorun yaşamamıştım, maşallah araçta hep tek marşta çalışmıştı.
Ama daha da soğuk olacağını düşündüğünüz bir sıcaklık düzeyi var ise @İsmail Beşiroğlu nun önerdiği 0w başlayan yağları kullanmakta ciddi soğuklardan korunma açısından faydalı olabilir (y) Sizde zaten yağ alımında hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğinin farkına varmışsınız :)

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2011
Hamid bey evet motul 5w-30 çok iyi geldi ben bunu 0w-30 alsam yine aynı performansı alırmıyım ki yakıt ve motor güvenliği olarak yada mobil 0W-30 alsam aynı şey geçerli olurmu yada daha mı iyi olur 5w-30 da yağ yakma azalması kontrol ettiğimde yok şuan yoksa yine 5w-30 la devam edeyim mi teşekkürler

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hamid bey evet motul 5w-30 çok iyi geldi ben bunu 0w-30 alsam yine aynı performansı alırmıyım ki yakıt ve motor güvenliği olarak yada mobil 0W-30 alsam aynı şey geçerli olurmu yada daha mı iyi olur 5w-30 da yağ yakma azalması kontrol ettiğimde yok şuan yoksa yine 5w-30 la devam edeyim mi teşekkürler
Şunu yazayım size, mevcut kullandığınız yağa göre 0w30 biraz daha iyi korur yakıta etkisini hissetmezsiniz pek mobil 1'de. Ancak liqui moly'de yakıt biraz artabilir ve mobil 1 'e göre koruyuculuk daha iyidir.
Soğuk havadaki koruma açısından ve çok sık cold start yapıyorsanız, yani motor soğuyup tekrar çalıştırma yapıyorsanız kışın, kesinlikle 0w20 almalısınız. Hem koruma hem ekonomiklik açısından fark yaratır. Motulu sevdiyseniz de 0w20 eco lite da alabilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Açıkçası ben mentalite olarak bir motor yağından istediğimi alıyorsam aynı yağ ile km. çok yükselmedikçe hep devam etmekten yanayım. Motul Econergy 5w30 ile -20 derecelerdeki ilk çalıştırmalarda bir sorunla karşılaşmadım. Ama daha soğuk koşullarda bulunmadım, -30da nasıl olur soru işareti tabi ki :unsure:
Bu açıdan daha soğuk koşullar için 0w ile başlayan alternatifleri mantıklı oluyor.
Aslında direk mantık olarak Motul Econergy 0w30'a geçilir gibi düşünüyor ancak o da piyasada 4lt. değil 5 lt olarak satılıyor ve fiyatı 5w30'un nerdeyse 2 katı.
@İsmail Beşiroğlu hocamın önerdiği Liqui Moly'de çok kaliteli bir yağ ama onunda fiyatları 300 tl.ler civarında :unsure:

Mobil 1'in 0w30'u bu açıdan hem litre hem fiyat olarak bana daha mantıklı bir seçenek gibi geliyor.
Ama dediğim gibi Mobil1'i kendim hiç tecrübe etmedim.
Açıkçası Mobil 1 180 tl.lik fiyatı ile bence ön plana çıkıyor, biraz daha iyi koruyacağını için yağa 2 katı fiyat vermek çok mantıklı gelmiyor bana :unsure:
Sonuçta R16 motoru temelde çok yağ seçen bir motor değil, yarı sentetik yağlarla bile uzun yıllar hizmet verebilmiş bir ünite.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Açıkçası ben mentalite olarak bir motor yağından istediğimi alıyorsam aynı yağ ile km. çok yükselmedikçe hep devam etmekten yanayım. Motul Econergy 5w30 ile -20 derecelerdeki ilk çalıştırmalarda bir sorunla karşılaşmadım. Ama daha soğuk koşullarda bulunmadım, -30da nasıl olur soru işareti tabi ki :unsure:
Bu açıdan daha soğuk koşullar için 0w ile başlayan alternatifleri mantıklı oluyor.
Aslında direk mantık olarak Motul Econergy 0w30'a geçilir gibi düşünüyor ancak o da piyasada 4lt. değil 5 lt olarak satılıyor ve fiyatı 5w30'un nerdeyse 2 katı.
@İsmail Beşiroğlu hocamın önerdiği Liqui Moly'de çok kaliteli bir yağ ama onunda fiyatları 300 tl.ler civarında :unsure:

Mobil 1'in 0w30'u bu açıdan hem litre hem fiyat olarak bana daha mantıklı bir seçenek gibi geliyor.
Ama dediğim gibi Mobil1'i kendim hiç tecrübe etmedim.
Açıkçası Mobil 1 180 tl.lik fiyatı ile bence ön plana çıkıyor, biraz daha iyi koruyacağını için yağa 2 katı fiyat vermek çok mantıklı gelmiyor bana :unsure:
Sonuçta R16 motoru temelde çok yağ seçen bir motor değil, yarı sentetik yağlarla bile uzun yıllar hizmet verebilmiş bir ünite.
Mobil 1 0w30 Fuel economy'i ben tecrübe ettim bir önceki 10binde. Şu anda da 5w30 eco enrgy kullanmaktayım. Açıkçası mobil 1 fuel economy daha ekonomik geldi bana. Ancak kağıt üzerindeki verilerle bu uyuşmuyor daha az ekonomik olması lazımdı? Henüz çok yeni yağ değiştirdim,gaz istasyonlarındaki propan - bütan oranından değişiklikten dolayı da olabilir, benim tarzım ve güzergahım aynı yoksa. İyi yağ hocam mobil 1 fe epey. Fiyatı da öyle.

Motul 0w30 eco enrgy çok iyi yağ o da çok pahalı liqui moly gibi. Ama liqui moly API SM'den, viskozite endeksinden (40 derecede daha düşük viskozite, 100 derecede daha yüksek motule göre) ve +14 derecelik daha yüksek parlama noktasından dolayı daha iyi. Ondan onu önermiştim.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
FD6 için tam olarak hangi yağı önerdiler ve siz ne aldınız hocam ? Premium ultra, hyper multi vs. olarak soruyorum...

Mesela Eneos premium ultra 0w30 : 40 derecede 72 mm^2/s ve 100 derecede 12 mm^2/s viskoziteye sahip. C3 sertifikalı. Low saps. LPG'li araçların kullanması bence uygun değil. Önermemeleri isabet olmuş.
5w30 premium hyper'ın değerleri de birebir aynı yazılmış şurada : http://eneos.eu/wp-content/uploads/2016/11/ENEOS-PREMIUM-HYPER-5W30-FULLY-SYNTHETIC-PDS.pdf

Eneos premium hyper multi 5w30 , 40'ta, 53 ve 100'de 9.5 değerleri ile yine daha ince normal sıcaklıklarda 0w30'a göre ancak akma noktası 5w30'un -39 derece iken 0w30'un -42 derece. Fark yaratan nokta bu 0w'de. Bu yağ da 192 derecelik parlama noktasından dolayı lpg'li araçlarda kullanılmasını ben pek önermem.

Eneos'u genel olarak güvenilir bulmuyorum, tbn ve hths gibi bazı parametreleri yazmadığı için. Japon diye alınıyor ama yanlış. Alternatif yağlara yönelin bence.

Premium hyper 5w-30 önermişlerdi.

Kayseri gibi soğuk bir yer için, Lpg li kullanımda siz hangi yağı önerirsiniz, önümüzdeki ay tatile gitmeden yağı ve filtreleri değiştireceğim de.

Geri