Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Hasan Kılınç
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben halen kullanan birisi olarak soyliyim fark bu sekilde kaldığı sürece 35 bin km den fazla kullanacaksınız ki bence 3 veya 5 bin km kar yaparak kullanmak için dahi başkasına hizmet etmek demek olur değmez en az 50 bin km daha binerim diyen kişi taktirmali keyfini sürmeli ama birkaç senede bir araç değiştiren birisi iseniz ve senede 10bin km yi zaten geçmiyorsaniz sizden sonraki sahibi için uğraşmış olursunuz. Benim gibi bu aracı en az 15 sene kullanırım çok sevdim diyorsanız 1 km dahi benzinle binmeyin hemen gidip taktirin derdim ayrı mesele... İyi forumlar... Az sonra bu aracı lpg de sürmemiş sistem hakkında en ufak fikri olmayan çok bilmişler gelir %40 fazla yaktığını km de 10 kuruş kar ettiğini söyleyecekler lütfen chees diyin. :)
Dediğiniz gibi benden sonra alacak kişi için yaptırmış oluyorum. Dün gece bu fiyat kuru ile hesaplama yaptım. Aracı 6-7-8-9-10 litrelerde kullansam nasıl olur LPG karşılığı + LPG de iken yakacagı benzin toplamlarını karşıladığımda benim icin gerek olmadığına karar verdim onu da şöyle açıklayayım.

Düz mantık yüzde 20 fazla LPG ve her koşulda 1 litre benzin ekledim sonuç olarak

6 litre benzin kullanımında 7,2 litre LPG + 1 litre benzin amorti süresi 120.000 km.
7 litre - 85.000 km
8 litre - 75.000 km
9 litre - 54.000 km
10 litre - 45.000 km amorti süreleri.

Ben 8 litre civarlarında geziyorum ve bu araçla 75.000 km yapacagımı hiçbir şekilde düşünmüyorum. Çünkü 75.000 km benim için en az 10-12 yıl demek :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Zamanında alırım bir Insignia, zaten çok km yapasım da yok, benzinle biner, maliyetini sineye çekerim dedim. Sonra yeni kasa diye çıkınca FB7'yi inceleyip özelliklerini görünce rotayı çevirdim. 10 yılı geçmiş!
2012 Ocak sonunda alıp sakin kullanırım dediğim aracımı Haziran başında 6400km mertebesine geldiğini görünce, iyisi mi dedim, LPG ile rahat rahat gezerim dedim. Yıllardır verdiğim karardan memnuniyetim zirvede.

Gelecek tahmini ile değil de geçmiş tecrübelerle hareket etmek daha doğru. İlk zamanlarda aylık 1500-2000km seyahatim eğer LPG olmasa çok daha düşük kalacaktı, eminim.
Yukarılarda güzel hesaplamalar var. Konforun ve kafa rahatlığının bedelini güzel hesaplarsanız, ileride keşkeler yaşamazsınız.

Ben, bugün turbo benzinli araç alacak olsam, kendimi tanıdığım halimle ve 40-50 bin olmadan aracımı elden çıkarmayan karakterimle, hemen yarın LPG takarım. Satacak olursam fiyata ekler, eğer maliyetini çıkarmamışsa henüz, kafa konforumun bedeli sayarım.

Ad Soyad
Hasan Kılınç
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Zamanında alırım bir Insignia, zaten çok km yapasım da yok, benzinle biner, maliyetini sineye çekerim dedim. Sonra yeni kasa diye çıkınca FB7'yi inceleyip özelliklerini görünce rotayı çevirdim. 10 yılı geçmiş!
2012 Ocak sonunda alıp sakin kullanırım dediğim aracımı Haziran başında 6400km mertebesine geldiğini görünce, iyisi mi dedim, LPG ile rahat rahat gezerim dedim. Yıllardır verdiğim karardan memnuniyetim zirvede.

Gelecek tahmini ile değil de geçmiş tecrübelerle hareket etmek daha doğru. İlk zamanlarda aylık 1500-2000km seyahatim eğer LPG olmasa çok daha düşük kalacaktı, eminim.
Yukarılarda güzel hesaplamalar var. Konforun ve kafa rahatlığının bedelini güzel hesaplarsanız, ileride keşkeler yaşamazsınız.

Ben, bugün turbo benzinli araç alacak olsam, kendimi tanıdığım halimle ve 40-50 bin olmadan aracımı elden çıkarmayan karakterimle, hemen yarın LPG takarım. Satacak olursam fiyata ekler, eğer maliyetini çıkarmamışsa henüz, kafa konforumun bedeli sayarım.
Doğru diyorsunuz Ben son iki yılda üç araç değiştirdiğimden kendime bu araç bende 3-4 yıl durur diyemiyorum ki desem de yapacağım kilometre taş çatlasın 6-7bin kilometre olur onunda yarısı yaz tatili için olur.

Açıkcası ben dizelci birisiydim bundan önce 2017 Seat Leonu dizel otomatik aracım vardı. Baz donanım olduğundan özellik olarak yetmemeye başlamıştı ondan sattım (birde birkaç problem canımı sıkmaya başlamıştı onlarda içeri aldığı yüksek motor sesi, DSG 3ten 'ye geçerken aracı silkelemesi, 1. viteste aracın öne atlaması vs). Kafada dizel otomatik almak vardı Leonu sattıktan sonra ancak bu araç bana göre uygun buldugumdan zaten az kilometre yapıyorum benzin dizel farketmez diyip aldım (2017 modeli hasarsız, ilk sahibinden 16500 kilometrede 355bin TL ocak ayında)

Şu an artık LPG taktırmayı düşünmemeye başladım onun yerine planım bu araca 1-2 yıl biner satıp üstüne para koyup yeni kasanın Turbo Eco olan modellerinden alırım diye karar verdim.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Nacizane kendi fikrim bu turbolu araçlara bakanlar ben de dahil lpg takılmış görünce direk eliyorum o aracı istediği kadar hatasız olsun. Çünkü bu araçların mantığına aykırı lpg. Lpgli araç istesem 1.6 ivtec alırım hazır fabrikasyon lpgli atmosferik sorunsuz motor. Dediğim gibi amacım kimsenin işine burnunu sokmak veya hadsizlik değil sadece kendi fikrim ama tabiki turbo civic alır lpg takarım 10 yıl binerim diyosanız lpg o zaman çok mantıklı işte ama benim gibi max 1 sene duruyosa araç o zaman şahsi görüşüm aracın değerini düşürür. Yine söylüyorum amacım laf dalaşı yapmak değil kendi gikrim hayırlı günler

Dediğiniz gibi benden sonra alacak kişi için yaptırmış oluyorum. Dün gece bu fiyat kuru ile hesaplama yaptım. Aracı 6-7-8-9-10 litrelerde kullansam nasıl olur LPG karşılığı + LPG de iken yakacagı benzin toplamlarını karşıladığımda benim icin gerek olmadığına karar verdim onu da şöyle açıklayayım.

Düz mantık yüzde 20 fazla LPG ve her koşulda 1 litre benzin ekledim sonuç olarak

6 litre benzin kullanımında 7,2 litre LPG + 1 litre benzin amorti süresi 120.000 km.
7 litre - 85.000 km
8 litre - 75.000 km
9 litre - 54.000 km
10 litre - 45.000 km amorti süreleri.

Ben 8 litre civarlarında geziyorum ve bu araçla 75.000 km yapacagımı hiçbir şekilde düşünmüyorum. Çünkü 75.000 km benim için en az 10-12 yıl demek :)
En fazla %17 fazlasıni yakıyor ve yanında max 0.5 litre/100 km benzin tüketiyor. Ancak yinede sizin taktirmaniz pek mantıklı değil.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FB7 2013
Haftasonu İstanbul Edirne İstanbul yaptım. 4 kişi. Gidiş dönüş 550 Km.

100 km de 125-130 sabit hızda 11 litre gaz yaktı toplamda 640 TL ye geldi
Benzinle gitseydim
100 km de 125-130 sabit hızda 8-9 litre benzin yakacaktım. toplamda 1000 TL ye gelecekti.

Yani Lpg benzine göre %30-35 tasarruflu. Ortalama tüm FB7 lerde durum 3 aşağı 5 yukarı böyledir. Yazın daha da tasarruflu olur.

Yıllık en az 10,000 km üzerinden Lpg de karma tüketimde 10 lt yakar,
benzinde de yine karma 8 litre yakacağınızı varsayarsak ki çok iyimser düşünüyorum...
bugünkü fiyatlarla 1 yıl içinde 3480 TL tasarrfu yapıyorsunuz. Hadi bu sürede 480 TL benzin harcasın.
3000 TL tasarruf ile 10,000 km de taktığınız LPG sistemini amorti eder sonra kâra geçmeye başlarsınız.

Araca 1 yıldan fazla binecekseniz ruhsat işlemleri, işletmesi bakım masrafları vs.. her lpg durumda kârlı oluyor. Yani 4-5 sene beklemek gerekmiyor.

Aşağıdaki tabloda rakamlar açık.

LPG 10,000 km HESABIBENZİN 10,000 KM HESABI10.000KM FARK
1 km/Litre0,1 LT0,08 LT
lpg fiyat₺11,00₺18,10
1 km sarfiyat₺1,10₺1,45
10.000 km sarfiyat₺11.000,00₺14.480,00
-₺3.480,00​

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar turbo araca LPG daha iyi olur kesinlikle lakin hesablamalarınız her zaman doğru çıkmaz fiyatlar sürekli değişiyor mevsim değişiyor bir ara LPG benzinle neredeyse aynıdı o zaman takılsaydı 100 bin km üzeri amorti oluyordu aradan 2 ay geçti fiyatlar uçtu LPG benzin makası açıldı fiyatlar hop amorti 50 bin hatta ucuz kitte 30 bine kadar düştü siz şunlarıda ekleyin hesaplamalara grub ekleyen yok hiç her 10 binde 1 LPG flitresi arada bir LPG bakımı hortum vesayre ve subab ayarı turbo araçlarda LPG takılınca daha erken subab ayarı yapılmadı gerekiyor diye tahmin ediyorum otomatik ayarlı subablar yok turbolarda şunuda ekleyin her 50 yada 60 binde hadi en fazla 70 binde bir buji değişimi benzinde ise bu durum 120 binde bir

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar turbo araca LPG daha iyi olur kesinlikle lakin hesablamalarınız her zaman doğru çıkmaz fiyatlar sürekli değişiyor mevsim değişiyor bir ara LPG benzinle neredeyse aynıdı o zaman takılsaydı 100 bin km üzeri amorti oluyordu aradan 2 ay geçti fiyatlar uçtu LPG benzin makası açıldı fiyatlar hop amorti 50 bin hatta ucuz kitte 30 bine kadar düştü siz şunlarıda ekleyin hesaplamalara grub ekleyen yok hiç her 10 binde 1 LPG flitresi arada bir LPG bakımı hortum vesayre ve subab ayarı turbo araçlarda LPG takılınca daha erken subab ayarı yapılmadı gerekiyor diye tahmin ediyorum otomatik ayarlı subablar yok turbolarda şunuda ekleyin her 50 yada 60 binde hadi en fazla 70 binde bir buji değişimi benzinde ise bu durum 120 binde bir

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hakılısınız ekstra maliyetleri var tabi ama lpg kendi sistemini amorti ettikten sonra yıllık 3000 TL net kâr bırakıyor.
Bujisiydi, subap ayarıydı vs.. senede 10,000 km yapan biri için en az 4 sene demek bu ikisi dışında da masraf gerektirecek (yıllık 150-200 TL bakımı dışında) bir ekstra maliyeti yok.
4 seneye kadar da zaten 12,000 tl kâr yapılmış oluyorr.
Litre fiyatı konusunda ise anlık oynamalar var tabi ama 5-6 senede bir dövizin zıplamasıyla benzin fiyatı ile lpg nin kafa kafaya gelip 1 ay sonra düşmesi hesaba katılmamalı bence.
Lpg bu ülkede var olduğundan beri ki 2004 yılından beri farklı araçlarımda farklı kitler kullandım, benzin ile lpg arasındaki en az %35-%40 fark hep korundu.

Son olarak lpgnin yanma derecesi yüksek olduğu için ve turbo lu araçlarda basınç yüksekliğinden dolayı sübap erimesi gibi sorunlar var.
Atmosferik motorlarda bu durum yok ama özellikle turbolu araçlarda kullanıma dikkat etmek gerekiyor.
Örnek olarak Opel grubunun Astra ve Insignia 1.4T - 1.6T turbolu araçlarında sübap erimesi gibi bir durum var. Çoğu çelik sübap ile değişim yaparak sorunu çözüyor..

Bir arkadaş bahsetmiş kesinlikle katılıyorum. Senede 5 bin km yapmadığım araç ile lpg taktıktan sonra senede 20bin km ye yakın yol yaptığımı çok iyi biliyorum. Gezerken sürekli çoluk çocuğun rızkını çöpe atma hissi gidiyor canınız sıkıldıkça evdekilere hadin biryerlere gidip gezelim diyorsunuz. Ha bu dediklerim tabiki lpg 2 TL civarı iken çok oluyordu.. Şimdi bakıyorum lpg de dahi 75 kr lar yakmaya başlamışız. :(

Aracınız
Civic FB7 2013
Bir arkadaş bahsetmiş kesinlikle katılıyorum. Senede 5 bin km yapmadığım araç ile lpg taktıktan sonra senede 20bin km ye yakın yol yaptığımı çok iyi biliyorum. Gezerken sürekli çoluk çocuğun rızkını çöpe atma hissi gidiyor canınız sıkıldıkça evdekilere hadin biryerlere gidip gezelim diyorsunuz. Ha bu dediklerim tabiki lpg 2 TL civarı iken çok oluyordu.. Şimdi bakıyorum lpg de dahi 75 kr lar yakmaya başlamışız. :(
75 kuruş lpg bile hayal oldu
Zaten litresi 11 lira
benzinden litre olarak %20 fazla yakıyor. Hadi şehir içinde iyimser bir tahminle 12 litre lpg yaksa 1,30 TL yapar. Bir de benzini düşünün.

Geri