Civic FC5 Dizelci arkadaslar buraya

mkkadi

0
Ek olarak 2016 model 1.2 tsi seat aracı aldığımda benzin ile dizel motor arasında 10 bin TL fiyat fark vardı. Şu an sahibindende fiyat farkının açıldığını görüyorum. 20 bin TL fiyat farkı oluşmuş ortalama fiyatlar arasında. Bu modelden modele, segmente, hatta vergi dilimlerine göre bile degisebilecek bir durum.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Ek olarak 2016 model 1.2 tsi seat aracı aldığımda benzin ile dizel motor arasında 10 bin TL fiyat fark vardı. Şu an sahibindende fiyat farkının açıldığını görüyorum. 20 bin TL fiyat farkı oluşmuş ortalama fiyatlar arasında. Bu modelden modele, segmente, hatta vergi dilimlerine göre bile degisebilecek bir durum.

Dizel alırken de zarar bakım maliyeti olarak da zarar. Uzun vadede tam kar yaptım diyecekken ekstra parça değişim veya arıza maliyeti nedeniyle yine zarar. Zarar zarar zarar.

Ali Er

0
@bykaos89 @mkkadi
Hocam illa tam hesap yapilacaksa sanzuman dayanimlari iki arac icin cvt 300-350bin km zf 350-400 bin km. Geri kalan parcalar nerdeyse ayni ikisindede turbo var.
Benzinlide olmayan ama dizelde olan ekstra dpf masrafı var.
100 bin km ulasmis dizel ile 100bin km ye ulasmis benzinli aracin deger kaybi ayni midir? dizel motor her zaman daha cabuk eskir sikistirma orani yuksek cunku, daha fazla masraf cikarir devirli kullanima gelmez devirsiz kullanıma gelmez. 5 yil sonra sattiginizda dunya genelinde dizel uretimi tamamen kullanimi ise kismen durdurulmus olabilecegini hesaba da katarsaniz yasanabilecek deger kaybi benzinliden cok daha fazla olacaktir. Arabayi rs ile ayni fiyata satma ihtimaliniz de var. Hadi bu olasiliklari da bi kenara birakalim 10 yas ustune gecince dizel ile benzinli arac fiyat farki marka ve segmentine gore 5-10 arasinda kalmis c segmenti araclarda bazilarinda ayni onlari da katmiyorum. Bana kalirsa dizel arac turkiye gibi ulkelerde mantikli bir tercih degil, verilen fiyat farkindaki fayda kazanimi yok. Aksine gereksiz fazlalik var. Bu butun araclarda ayni dizel olunca aradaki farki kapatmak olarak bakmak daha mantikli cunku cebinizden cikan parayi hesapliyoruz, suan icin 20 bin fark var otv indirimi kalkinca geri 30-35 bin fark olarak donecek. Fazla odeyip deger kaybedip satmak az yakit tuketiyor diye kâr ediyorum yanılgısı sadece. Birde denilen gibi fazladan kredi masraflari var kredi cekenler icin.
@flymesome hocam 1.2 jetta esirgemeden kasmadan rahat rahat kullanip 7.5 litre tuketiyordum benzinle. İstanbul sehir ici olabilir sizin tuketiminiz, yada benzinli kullanip hakkini vermissiniz.
@aliveli hocam araba yeni diye biraz fazladir arkadasimin astra k 3km git gel ile 7.2 yakiyor onu yakalarsiniz zamanla.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Tesekkurler verdiginiz bilgiler icin.

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mkkadi

0
Dizel alırken de zarar bakım maliyeti olarak da zarar. Uzun vadede tam kar yaptım diyecekken ekstra parça değişim veya arıza maliyeti nedeniyle yine zarar. Zarar zarar zarar.
Bu kadar basit değil. Öyle bir yakıt tasarrufu yaparsınız ki çok büyük kar elde edersiniz. Ülkemizde dizelin bu kadar tutulmasının tek nedeni bu. Yakıt ekonomisi. Ayrıca günümüz araçlarında dizele özgü fazla bir bakım maliyeti de olmuyor. Bakım fiyatları aynı seviyede. Uzun vadede de benzinli araç da dizel araç da arıza çıkarabilir.

ywzckr

0

Hocam cevaplariniz icin tesekkur ederim, siz araca baktiginizda dolar 2.8 seviyesinde 2016 da suan dalgali bile olsa 2 kati fiyat farkinin artmasi bunun etkisi. Verdigim ornekte 2016 dizel benzinli farki liste fiyatinda 6000 euro, suan da yaklasik 6000 euro. Ama arac satislarinda 36-40 binlik fark 20 bine dusmus. Araci alip 1 yil fark ile satarsaniz dolar euro artarken kar gozukuyor son bir yildir ama 3 yil ve uzerine baktigimizda makas git gide kapaniyor hep. Fikrinize saygi duyarim, tabi ama benim görüşüm diğer yönde.

mkkadi

0
Hocam cevaplariniz icin tesekkur ederim, siz araca baktiginizda dolar 2.8 seviyesinde 2016 da suan dalgali bile olsa 2 kati fiyat farkinin artmasi bunun etkisi. Verdigim ornekte 2016 dizel benzinli farki liste fiyatinda 6000 euro, suan da yaklasik 6000 euro. Ama arac satislarinda 36-40 binlik fark 20 bine dusmus. Araci alip 1 yil fark ile satarsaniz dolar euro artarken kar gozukuyor son bir yildir ama 3 yil ve uzerine baktigimizda makas git gide kapaniyor hep. Fikrinize saygi duyarim, tabi ama benim görüşüm diğer yönde.

Ben de teşekkür ederim. Benzin ile dizel araç arasında fark yüksekse ben de benzini öneriyorum genelde. Hatta vergi dilimi değiştiği için fark iyice arttıysa dizel iyice avantajını kaybediyor. Fiyat farkı kayboluyor ise dizel iyice avantajını kaybeder. Benim farkın sabit kaldığı varsayımı altında düşüncem dizel tüketim avantajı ile alternatif maliyeti iyi hesaplamak.

Aracınız
elegance pakette multimedia upgrade edilebilir mi acaba? yani executive donanımın multimedia'sı ile değiştirilebilir mi bu konuda bir bilgisi olan var mı?

ywzckr

0
elegance pakette multimedia upgrade edilebilir mi acaba? yani executive donanımın multimedia'sı ile değiştirilebilir mi bu konuda bir bilgisi olan var mı?

Tabiki hocam degisebilirsiniz. Bu sizin isteginize bagli ama exe deki mutimrdyayi satan bulmaniz baya zor fabrikadan siparis gecmeleri lazim cunku satista gozuken bi navigasyon degil fiyati da bi hayli yuksekdi diye hatirliyorum aradaki fiyat farkini verip yukseltin demezler en az 5-6 bin verin alin derler suanki fiyatini bilmiyorum ama bayagi yuksek. Onun yerine tesla tarzi ekranlara yada cyclone 10.1 inch bakmani tavsiye ederim 3 bin odersin en fazla. alan bulabilirsen kendininkini satarsin kimse begenmiyor demisti servistekilerde zaten honda go icin.

Aracınız
10.1 inç olan koltuk ısıtmasını devre dışı bırakıyor mu peki bilginiz var mı?

ywzckr

0
10.1 inç olan koltuk ısıtmasını devre dışı bırakıyor mu peki bilginiz var mı?

Yok hocam koltuk isitma aktif cunku tuslari etkilemiyor. 10.1 yatay sekilde oldugu icin bizim ekranlardan 1 tik daha buyuk duruyor ama benim tavsiyem cyclone 12.4 dikey ekrana bir bakmaniz, aralarinda cok az varsa tesla ekran daha guzel duracaktir. Forumda konusu olmasi lazim asagida ekledim, koltuk isitmasi aktif olanlar var en son mesajlarda arkadasin birine 2750 fiyat vermisler bir irtibata gec bence.
Cyclone 12,4 inch multimedia inceleme ve yorumlar
https://www.civictr.com/index.php?threads/Cyclone-12,4-inch-multimedia-inceleme-ve-yorumlar.4927/

Geri