Civic FC5 Dizelci arkadaslar buraya

Ugr60

0
Arkadaşlar araclarımız bazı zamanlarda hiç bir uyarı vermeden fakat birkaç dikkatli gözlem ile anlıyacagımız ipuçlarıyla birlikte dpf temizliği yapıyor...
motorun gırgır sesi artıyor,gaz tepkisi azalıyor,anlık tuketim artıyor,rölantide biraz fazla devirli çalışıyor,egzost'dan aşırı sıcak hava ve yanığa benzer kötü koku yayıyor (duman değil)
Bu gibi durumlara genelde aracla işimiz bittiğinde ve park ettiğimizde rastlıyoruz.
Bu belirtilerle karşılaşıldıgında araç kesinlikle kapatılmamalı,ya oldugu yerde 2000 devir civarı sabit gaz verilmeli yada boş bır yolda 2000-3000 devir aralıgında sabit seyir alınmalı.(yaklaşık 8-10 dk suruyor)
Temizlik bitiğinde yukarıda yazılan belirtiler ortadan kalkıyor.
Keşke her kucuk ara temizliğinde de uyarı verse ama vermiyor malesef.Muhtemelen kullanıcılardan tepki almamak adına fabrikada bilerek bu tercih yapılıyor...
Eger bu belirtileri onemsemeyip aracı kapatırsanız 5-6 temizlik girişiminin ardından uyarı veriyor.Yukarıdaki tarifle temizleyebiliyorsunuz fakat bazen temizlenemiyebiliyor ve serviste mudahale gerekiyor.

75000 km clıo dızel kullandım sıfır km aldım,bu belirtilerle karşılaştıgımda bu işlemleri uyguladım,hiçbir sorun yaşamadım.
Şuan dizel fc5 im 00770 km de, geçen akşam bu belirtilerle karşılastım ve belirttiğim işlemleri gerçekleştirdim...
Söylediklerinizi rutin aralıklarla bende tekrarlıyorum benim aracımdaki en net belirtisi genelde 2 -3 haftada bir kısa mesafe sürüşünde aracı stop edio indiğimde fan çalışır halde oluyor dpf temizlik işleminin yapıldığını anlıyorum tekrar çalıştırıp 4. Vites 2000 devir üzeri 100 km hızla 10 dk sürüş yapıp geliyorum motoru kapatınca birdahaki rejenarasyon dönemine kadar fan açmıyor araç.

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben tekrar denedim 6,5 dan yukarı çıkmak için uğraşmak gerekli, eğer konuştuğumuz konu dizel yakıt ise servise uğrayın derim
Hocam ankara nın neresi öyle bir güzergah varsa orda yaşamayı düşünüyorum bende Ankarada yım 9 un altına zor iniyor öyle 5-6-7 görülecek şey değil bırakın yapmayı görülmez bile

Aracınız
Civic FC5 2018
Aracımı aldığım günden beri tüm yakıt dolumlarımı kaydediyorum. Aracım şu anda 11.637 km'de. En son yakıt dolumunu 10.000 bakımından sonra bugün yaptım.

Aracım 10.000 bakımına 11.200 km'de girdi. Bakımdan önce 5.2 olan yol bilgisayarı ortalama tüketim verisi depo bitince 4.7 ye düştü.

Sanırım bu depoda daha da düşük bir ortalama göreceğim.

Karma tüketimin %70i şehir içi, %30u şehir dışı şeklinde.

En düşük %100 şehir dışı tüketimde 4.62 lt, en yüksek %100 şehir içi tüketimde 6.02 lt gördüm. Bu değerlerin daha da düşeceğini düşünüyorum. Genelde sakin kullanmaya çalışıyorum (!) Ne kadar başarılı olduğumu eşim daha iyi bilir

Bu güne kadar 1 defa pasif dpf temizliği yaptığını farkettim aracımın. Onda da gaza ne kadar az basarsam basayım sabir hızda anlık tüketim 6nın altına düşmüyordu. Önce bir sorun olabileceğini düşündüm, sonradan aklıma geldi dpf temizliği. Onun haricinde de çok şükür bir sorun ya da uyarı ışığı ile karşılaşmadım.

Ben yakıtından çok memnunum.

Bu arada aracım Elegance manuel

Screenshot_20190322-165931.jpegScreenshot_20190322-165948.jpegScreenshot_20190322-170005.jpegScreenshot_20190322-170031.jpeg

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar araclarımız bazı zamanlarda hiç bir uyarı vermeden fakat birkaç dikkatli gözlem ile anlıyacagımız ipuçlarıyla birlikte dpf temizliği yapıyor...
motorun gırgır sesi artıyor,gaz tepkisi azalıyor,anlık tuketim artıyor,rölantide biraz fazla devirli çalışıyor,egzost'dan aşırı sıcak hava ve yanığa benzer kötü koku yayıyor (duman değil)
Bu gibi durumlara genelde aracla işimiz bittiğinde ve park ettiğimizde rastlıyoruz.
Bu belirtilerle karşılaşıldıgında araç kesinlikle kapatılmamalı,ya oldugu yerde 2000 devir civarı sabit gaz verilmeli yada boş bır yolda 2000-3000 devir aralıgında sabit seyir alınmalı.(yaklaşık 8-10 dk suruyor)
Temizlik bitiğinde yukarıda yazılan belirtiler ortadan kalkıyor.
Keşke her kucuk ara temizliğinde de uyarı verse ama vermiyor malesef.Muhtemelen kullanıcılardan tepki almamak adına fabrikada bilerek bu tercih yapılıyor...
Eger bu belirtileri onemsemeyip aracı kapatırsanız 5-6 temizlik girişiminin ardından uyarı veriyor.Yukarıdaki tarifle temizleyebiliyorsunuz fakat bazen temizlenemiyebiliyor ve serviste mudahale gerekiyor.

75000 km clıo dızel kullandım sıfır km aldım,bu belirtilerle karşılaştıgımda bu işlemleri uyguladım,hiçbir sorun yaşamadım.
Şuan dizel fc5 im 00770 km de, geçen akşam bu belirtilerle karşılastım ve belirttiğim işlemleri gerçekleştirdim...
Valla günlük yaşamın akışında bu belirtileri kolay kolay fark edemiyoruz maalesef.uzun yolda 4 bin devirlerde tutarak bazen temizlik yapayım diyorum.Fakat kulakciktan vites dusurmeme ragmen tekrar otomatige geciyo.ilk defa otomatik kullaniyorum.istedigimiz viteste nasil tutacagiz bu araci yardimci olurmusunuz?

Aracınız
Civic FC5 2018
Valla günlük yaşamın akışında bu belirtileri kolay kolay fark edemiyoruz maalesef.uzun yolda 4 bin devirlerde tutarak bazen temizlik yapayım diyorum.Fakat kulakciktan vites dusurmeme ragmen tekrar otomatige geciyo.ilk defa otomatik kullaniyorum.istedigimiz viteste nasil tutacagiz bu araci yardimci olurmusunuz?
Manuel kullanım için aracı S moduna almanız gerekli, D modunda kullanıyorsanız kendi müdahale eder. Ayrıca temizlik için yok 2 k devirde sabit tutun yok 4 k devirde aracı çalıştıralım yani bunu neye göre yapalım? Araç uyarı mı veriyor ki hafi beni temizle diye yada siz 2 k devirde kullandığınız esnada dpf kendini temizlemeye alıyor mu ki? Yada vay efendim dpf kendini temizlemeye almış mı almamış mı bunu sürekli hissetmeye mi çalışalım ben aracı 2600 km'dir kullanıyorum hiç hissetmedim. Heleki zaten 4 k devir çok yüksek bir devir.
Araba bizim kölemiz olsun biz onun değil. Sürekli şehir içi kullanıyorsanız belki bu sıkıntı oluşturabilir ama şöyle 50 100 km lik şehir dışı yapıyorsanız belli periyotlarda bence bi sıkıntı olmaz. Ki olsaydı emin olun şimdiye kadar şu forumdaki kullanıcılar dahil olmak üzere sıkıntılar ortaya çıkardı.

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar gaza yüklenmelerde çok aşırı bir yüklenme olarak düşünmeyin, zannedersem Turbo devreye giriyor şöyle cırrlama mı desem tızlama mı desem anlık bir ses geliyor (umarım anlamışsınızdır) bu normal mi? Yani moturun normal sesinden farklı devir yükselme sesinden farklı bir ses çok hakim olmadığım için kendimi ifade edememiş olabilirim kusura bakmayın.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bende kullanım kitapçığında ki şablona bakarak aracımızdaki fabrika çıkışı yani önerilen yağın acaba hava sıcaklığı 40 dereceye kadar mı uygun diye bir şüpheye düştüm. Ben sıcak bir memlekette yaşıyorum yazın bir çok dönemimde güneş altında hava sıcaklığı belki 50 yi buluyordur. Acaba Farklı bir yağa yönelmek mi lazım. 0w30 ile 0w40 arasında ne fark var.
Kitapçıkta orjinal dizel honda yağı yada piyasada bulunan 0 30 yağ olarak yazıyor. 0 20 benzinli modeller için kullanışan yağ.Ekli dosyayı görüntüle 249718

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Bende kullanım kitapçığında ki şablona bakarak aracımızdaki fabrika çıkışı yani önerilen yağın acaba hava sıcaklığı 40 dereceye kadar mı uygun diye bir şüpheye düştüm. Ben sıcak bir memlekette yaşıyorum yazın bir çok dönemimde güneş altında hava sıcaklığı belki 50 yi buluyordur. Acaba Farklı bir yağa yönelmek mi lazım. 0w30 ile 0w40 arasında ne fark var.

Geri