Civic FB7 FB7 EGR Sorunu

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@erenuzel41 hocam bu olaya ne dersin?

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
@erenuzel41 hocam bu olay ne dersin?

Eksoz geri dönüş valfi sadece rölantide açılıyor, gaz verirken kapalı kalır özellikle motor soğukken iyice ısınana kadar gaz kesildiği zaman motor rölantiye inerken açılır çünki dizeller genelleme olarak her zaman benzinliye göre daha geç ısınan motorlardır motor uzun süre soğukken attığı çiğ mazot çok zehirli olduğundan EGR valfi bunu yanma odasına geri gönderip yakmaya yarar soğuk dizel motorla gazlıyorsanız zaten o esnada çalışmaz genellikle rölantide çalışır, EGR iptalinin yada arızasının ciddi derecede bir eksoz gazı emisyon artışı yaratması beklenmez, birçok otomobilde iptal edilirse yada arızalanırsa arıza lambası yaktırmaz ama arıza kaydını beyine yazabilir yazılımla kapatılırsa kayıt yazmaz. Eğer Opel CDTI lardaki gibi full mekanik yapıda değilse elektronik ise o zaman yazılımdan kapatılması yada mekanik ise dahi kurallara uygun biçimde kapatılması şarttır, aksi halde ilk mesajdaki gibi çekiş düşüklüğü ve gaz verince gecikme tekleme gibi problemlere sebep olabiliyor EGR arızadan dolayı açık kalırsa 120hp lik dizel 90hp gibi davranıyor. 150-200000km ye gelipte EGR si tıkanmayan bozulmayan dizel araç pek nadirdir.

Eksoz sistemi susturucuları iptal halde komple 50-60mm düz boru olup yazılım yapılarak güç artışı elde edilmiş olan ve haliyle turbonun bu gücün altında soğuması için dizel partikül filtresi ve egr si iptal edilmiş olan modifiye otomobiller var ve eksoz muayenesinde uygun değerleri çok temiz olarak tutturabiliyorlar, gazlarken havada kaybolan kokusuz kahverengi is bulutu haricinde leş gibi kokan ve bagajı siyaha boyayan kalıcı bir kara duman da atmıyorlar, bunun yanında bütün emisyon ekipmanı orjinal oynanmamış olup bakımsızlıktan dolayı eksoz muayenesinden kalan dizeller var.

Yani EGR iptal ettirmek büyük problem değil, çevreye karşı duyarlı iseniz bu konuda da endişe etmenize hiç gerek yok çünki hava kirliliğine etkisi çok çok az.

Renault Clio 4 lerin Avrupa da satılan modelleri üzerinde 1.5 dCi motorlarda EGR valfi varken Türkiye modellerinde motor bloğu üzerinde iptal edilmiş EGR nin kör tapasını görebilmek mümkündü, bu karar üretici tarafından alınıp uygulanmış bir mevzudur sonradan kullanıcıların isteyerek yaptığı birşey değildi Türkiye modeli böyleydi. 1.5 dCİ diğer pek çok dizele göre çabuk ısınan hafif alüminyum alaşım yapısı sebebiyle sıcak ülkelerde EGR ye belki gerek duyulmamış olabilir ancak soğuk Avrupa ülkeleri ve Rusya da illaki Clio ların EGR leri üzerinde olmalı. Alın size az yakan dizel motor işte bu iş böyle hile hurda ile oluyor. Volkswagen in emisyon skandalı gibi birşey. Volkswagen in de övündüğü tarafı düşük yakıt tüketimidir ya.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Gerçi FB7 de EGR valfi benzinli motorla beraber çalışıyor değil mi? FB7 nin sedanında dizel motor yoktu sanırım, benzinlide de mantık olarak çalışma ilkesi olarak aynı şeydir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Gerçi FB7 de EGR valfi benzinli motorla beraber çalışıyor değil mi? FB7 nin sedanında dizel motor yoktu sanırım, benzinlide de mantık olarak çalışma ilkesi olarak aynı şeydir.
> Dizellerde dediğiniz gibi oluyor. Emme monifoldu ve egr tıkanması çok daha sık görülür. Dizel için bir çalışma gördüm. Güzel tespitler var.
> Konu daha çok benzin ve lpgli araçlar için neler değişir bakmak lazım.
> Egr daha çok şehir içi düşük ve orta devirlerde seyrederken devereye giren motor ısısını düzenleme, NO ve NO2 gazlarını azaltma gibi görevleri var. Emisyon için ise önem verilen gaz Co'dur. Birde lambda değerine dikkat ediyorlar. Diğerleri için herhangi bir skala görmedim.
> Egr'nin yüksek performans sürüşlerinde devre dışı kaldığıda biliniyor. Kendine has soğutma sistemide var.
> Egr'nin benzinde kirlenmesi az miktarda olurken lpgde böyle bir problem hiç olmamakta.
> Sadece egr iptali ile lpgde oluşan silindir içi yanma ısısı nasıl etkileniyor? Akabinde egzos sıcaklığı ne kadar değişiyor iyi bilmek lazım. Yüksek ısı oradan gidip birde katalizörü eritmeye kalkmasın. Yada Egr'yi iptal edip lpgye Afr ayarı yapmak temiz iş olur gibi geliyor.

Ekli dosyalar

• muh-26-2-7-0011-6.pdf
    510.8 KB · Görüntüleme: 14
Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar ; Öncelikle aracımda sabit hızla gider iken gazı bırakıp tekrar verdiğimde 2 sn lik te olsa bi sirkeleme gaz yememe gibi durum oluyordu. Anlık çok sorun edilmeyecek bi olaydı ancak uzun uğraşlar ve çabalar sonucunda çözümünü bulduk.
Fb7 aracı olup bu sorun ile karşılaşan böyle kullanan ve çözüm bulamayan buna alışıp gazı ayağından çektiğinde bekleyip sonra gaz veren kişiler var.
Çeşitli yerlerdeki ustalar subap ayarı, buji , oksijen sensörü, hava filtresi hortumu, bobin vs hepsi denendi bu sıkıntı geçmedi minimumda olsa araçta vardı. Ve kesinlikle arıza lambası yakmıyor bu sıkıntı. Bu yüzden yetlikili servis ve özel servisler bi türlü bulamayıp lpg yi suçladı. Tesisat sökülecek vs gibi.
Bu şekilde kullanıyordum. Ancak kafaya taktım çözeceğim derken iyi bir eski usta ile tanıştım.
Egr nin soketini çekti bu şekilde dene kullan bakalım dedi . Ve aracın hem çekişi hissedilir derecede iyileşti hemde bu sıkıntıyı yapmaz oldu. Ayrıca rölantide bayağı sessizleşti araç.
Sonra egr valfi güzelce temizlenip yerine takıldı. Aracımda hiçbir problem kalmadı. ( Not: temizlik işe yaramaya biliyor değişmesi yada kör conta ile kapatılması gerek bilginize)
Bu arada egr arızasında arıza araç rölantide sallama ve gaz yemememe gaza geç tepki verme gibi durumlar oluyor. Siz değerli site üyelerinin bilgisine sunar. Kazasız belasız arızasız iyi sürüşler dilerim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kardeşim çok geç gördüm bu konuyu. Yukarıda saydığın arızaların hepsi var hatta Benim aracım kalkışta stop ediyordu . bende bu saydıklarının hepsini kontrol ettirdim. En son Bi arkadaş sayesinde serviste değerlerine bakıldı ve egr valfinin değerlerinin düşük olduğunu ve aracın seyir halinde rolanti ve çekişinin düştüğünü farkettik. Yarın egr valfinin temizliğini yapıp denicez. Eğer olmazsa ya değiştircem yada kapalı tıpa takacam. Yinede sağol bilgilendirdiğin için

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar arabanızda Tekleme gaz yememe vs gibi sorunlar yoksa bence civici çok kurcalamayın. İşi bilmeyen ustaya da göstermeyin egr valfi arızasını bulabilmek için ne uğraşlar verdim. Zamanında temizletmiştim çünkü

Aracınız
Civic FB7 2015
Kolay gelsin arkadaşlar. Deneme amaçlı FB7 egr valfi bulabileceğimiz parça satan yada Bursa sınırları içerisinde fb7 aracı olupta denenme konusunda yardımcı olabilecek birisi varmı? ( her parçayı kontrol ettirdim serviste egr valfi dendi. Egr valfinin soketi çıkarıldığında araç normale döndü Tekleme vs kalmadı) yardımcı olursanız sevinirim

pasha

0
Aracınız
Kolay gelsin arkadaşlar. Deneme amaçlı FB7 egr valfi bulabileceğimiz parça satan yada Bursa sınırları içerisinde fb7 aracı olupta denenme konusunda yardımcı olabilecek birisi varmı? ( her parçayı kontrol ettirdim serviste egr valfi dendi. Egr valfinin soketi çıkarıldığında araç normale döndü Tekleme vs kalmadı) yardımcı olursanız sevinirim
Sorun neydiki egr dendi , benim bildiğim egr valfi temizleniyor

Geri