Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Video içeriği normalde 2 dakika =) adam uzatdıkça uzatmış... Yararlı bir video olmuş tebrikler.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Video içeriği normalde 2 dakika =) adam uzatdıkça uzatmış... Yararlı bir video olmuş tebrikler.
O adamın tarzı öyle diyebilirim, araç hobisinin en nadide örneklerinden biri :)
Siz eski kırmızı Prelude aracını yaptığı videoya bakarsanız inanamazsınız, parçası olmayan araca gidip yurtdışından güç bela parça temin edip klima monte etmiş (bütün montajı kendi yapıyor), aracı stock sıfır kondisyona getirmiş, sonra da durumu zora girince nerdeyse 55bin masraf yaptığı aracı 15bin'in altına satmış o_O

Aracınız
Honda CRV
Servisten 2 3 hafta önce aldım. 350 liraya. Dışarıda ustaya takdırdım. Serviste takmak için 220 işcilik istedi.

Kün feyekün..
Harbiden oha ya. 5w30 yagim 150 tl hava filtrem yan sanayi 40 tl yag fiktrem orijinal 40 tl polen 50 hepsini 280 tl ve 280 tl Mazdamin bakimimi kendim yapiyorum. Bi boru degisimine 220 mi istenir ya Ayiptir

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır.
FB7lerin en yenisi bile şu anda 4 yaşında ve hava filtresini değiştirirken dikkatsizce davranan bir usta bu sorunun oluşumuna kolayca zemin hazırlayabilir.

Kendi değiştirmek isteyenlerin videoyu izlemesini tavsiye ederim (y)

Son düzenleme:
Çözüm
Aracınız
Civic FB7 2016
bugün bu konu ile alakalı servise başvurdum dedim düzenli bakımları devam ediyor yetkili serviste garantisi de var dedim( çalışan arkadaş hemen garanti şanzıman ve motoru kapsıyor dedi .bende ona emsal araçları sevrislerin ücretsiz değiştirdiklerini söyledim bakalım ne cevap gelecek araç 66 binde sivas taki yetkili servis

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ayni sikinti Volvo s40 da var hava filtresini degisirken Boru körügunden yirtiliyor,
Ekli dosyayı görüntüle 260786
Bilgilendirme için teşekkürler :) Bu tip eğilip bükülen lastik aksamların zamanla hasar görmesi aslında normaldir ama FB7deki durum önceki ve sonraki kasada mevcut olmadığı için ve motor arıza ışığının yanmasına neden olabildiği için yazdım. Yoksa bu tip basit durumları diğer marka kullanıcılarından sorun bile görmeyenleri çok (y)

Geri