Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aynı sorunu bir önceki aracımda ben de yaşadım. Aynı hortum yırtıldı. Hatta sistem hondaya götürdüm kaputu açar açmaz sorunu bulmuştu. Motor arıza ışığı da yanmıştı benim 2-3 gün boyunca uğraşmıştım neden diye... Bence Kronik bir sorun bu hiç bir yokken yırtıldı benimkisi hem de ilk görseldeki gibi dik değil yatak olarak yırtıktı benimkisi. Sistem hondanın ustası dedi ki yan sanayisi yok serviste 200-250 TL civarında değişir. Aynen de dediği gibi servis 250 civarı birşey istemişti. Bilginize.
Kaç km. civarında bu sorunla karşılaştınız ve hiç yan sanayi hava filtre kullanmışmıydınız?
@ktyalkz sizde hiç yan sanayi hava filtresi kullanmışmıydınız?

Aracınız
Civic FB7 2014
Aracı yeni aldım bir arkadasimdan. Açıkçası bakım yaptırırken yan sanayi mi kullandı filtrelerde bilmiyorum. Ben genel anlamda ya orjinal ya da bosh veya mann gibi markalar kullanıyorum. Sonuçta 50 TL gibi bir kar edeceğim diye farklı masraflar acilmasini istemem. Yalnız hava filtresinden kaynaklı bir yırtık mi onu bilmiyorum
Kaç km. civarında bu sorunla karşılaştınız ve hiç yan sanayi hava filtre kullanmışmıydınız?
@ktyalkz sizde hiç yan sanayi hava filtresi kullanmışmıydınız?

MI 8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracı yeni aldım bir arkadasimdan. Açıkçası bakım yaptırırken yan sanayi mi kullandı filtrelerde bilmiyorum. Ben genel anlamda ya orjinal ya da bosh veya mann gibi markalar kullanıyorum. Sonuçta 50 TL gibi bir kar edeceğim diye farklı masraflar acilmasini istemem. Yalnız hava filtresinden kaynaklı bir yırtık mi onu bilmiyorum

Anladım, o zaman bir sonraki bakımda yeni filtre taktığınızda eski filtrenin bir fotoğrafını paylaşabilirseniz sevinirim :)
Son soru olarak aracınız şu anda kaç km.de peki?

Aracınız
Civic FB7 2014
120000 km de şuan bakımı geldi en kısa zamanda yaptıracağım. Paylaşırım tabiki
Anladım, o zaman bir sonraki bakımda yeni filtre taktığınızda eski filtrenin bir fotoğrafını paylaşabilirseniz sevinirim :)
Son soru olarak aracınız şu anda kaç km.de peki?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
@m2hamid Hocam net hatırlamıyorum ama sanırım 70-80 bin km civarında bu sorunu yaşadım. Hava filtresini 40bin km'e kadar yan sanayi olamaz ama sonrası için kesin birşey diyemem.

Aracınız
Civic FB7 2012
evet arkadaslar forumdaki bu konuyla ilgili yaziyi okuduktan sonra 2012 model fb7 aracimin kelebek bogazindan hava filitresi kutusuna gelen kisimdaki hortuma baktim ve kelepceye dogru dikine 4 cm kadar yirtik.oldugunu gordum aracim 135bin kmde

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
evet arkadaslar forumdaki bu konuyla ilgili yaziyi okuduktan sonra 2012 model fb7 aracimin kelebek bogazindan hava filitresi kutusuna gelen kisimdaki hortuma baktim ve kelepceye dogru dikine 4 cm kadar yirtik.oldugunu gordum aracim 135bin kmde

Bilgilendirme için teşekkürler (y)
Teyitler üzerine anladığım kadarı ile gerçekten potansiyel bir kronik sorun olarak görünüyor :unsure:
Peki aracınızda şimdiye kadar yan sanayi hava filtresi kullandınız mı hiç?

Aracınız
Civic FB7 2012
Bilgilendirme için teşekkürler (y)
Teyitler üzerine anladığım kadarı ile gerçekten potansiyel bir kronik sorun olarak görünüyor :unsure:
Peki aracınızda şimdiye kadar yan sanayi hava filtresi kullandınız mı hiç?
evet kullandim her bakimda vunder marka filtre kullaniyorum ama hamid kardesim filtreden oldugunu zannetmiyorum plastik malzeme kalitesinden dolayi sicak soguk yiye yiye oldugunu dusunuyorum senin bi fikrin varmi

Geri