Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...
Bende herzaman orjinal parçadan yanayım ama anladığım kadarıyla orjinal parça bir süre sonra yırtılıyor.
Amazon yada Aliexpres deki parçalar orjinalde olabilir yan sanayide , en kötü orjinali kadar dayanıklı olur diye düşünüyorum.

Aracınız
Civic FB7 2013

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
evet kullandim her bakimda vunder marka filtre kullaniyorum ama hamid kardesim filtreden oldugunu zannetmiyorum plastik malzeme kalitesinden dolayi sicak soguk yiye yiye oldugunu dusunuyorum senin bi fikrin varmi

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sadece sıcak-soğuk etkisinden olsa kilometreye bağlı olmaksızın yılı gelen her araçta yakın tarihlerde ortaya çıkmasını beklerdim :unsure:
Borunu içinden geçen havanın debisinin artışı buna neden olabilir. Çünkü yırtılan kısım bükümün olmadığı ve borunu en zayıf olduğu bölge.
Motor kulağı gibi sorun beklenen kronik bir parçada olsa servisler bu parçadan stok yaparlardı diye düşünüyorum.
Tahminim orjinal dışı filtrelerin hava geçirgenliğinin bunu etkiliyor olabilir, normalden fazla ve kirli hava boruda bu tip bir aşınmaya neden olabilir.
Ama bunların hepsi tahmin işte :)
Bu nedenle kilometresi 130binlere gelmiş ve bakımlarda hep orjinal parça kullanmış bir kullanıcıdan dönüş bekliyorum. Hatta buradanda çağrı yapayım,
@Mesudum hocam sizin araba 130binlere gelmiş diye biliyorum, sizin aracınızda bu bölgeyi kontrol edebilirmisiniz?
Ayrıca @İsmail Beşiroğlu hocamında aracı 100binlere yakındı diye hatırlıyorum, sizin aracınızda da böyle bir durum varmı kontrol edermisiniz?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende herzaman orjinal parçadan yanayım ama anladığım kadarıyla orjinal parça bir süre sonra yırtılıyor.
Amazon yada Aliexpres deki parçalar orjinalde olabilir yan sanayide , en kötü orjinali kadar dayanıklı olur diye düşünüyorum.
Kauçuk olarak yan sanayi parçalarda kalitede çok değişkenlik gösteriyor, 2 kere yan sanayi aks körüğü alıp yılda bir yılda kendiliğinden parçalandığını bilirim.
Normalde orjinal Honda parçalarının kauçuğu cidden uzun ömürlüdür (y)
Yan sanayi parçaların orjinal kadar dayanıklı olacaklarını düşünmüyorum :unsure:

Son düzenleme:
Ben ara sıra söküp iç dış wd40 ile yeğliyorum hem kurumuyor hemde şu ana kadar bir sıkıntı görmedim tabiki bi benim kendi düşüncem hiç bir teknik dayanağa bağlı kalarak söylemiyorum.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Ben müsait bir zamanda Ankara Yıldız hurdaligina gitcem ariycam parçayı. Bulamazsam da artık ya da fiyat mantıklı gelmezse servisten sipariş vereceğim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Sadece sıcak-soğuk etkisinden olsa kilometreye bağlı olmaksızın yılı gelen her araçta yakın tarihlerde ortaya çıkmasını beklerdim :unsure:
Borunu içinden geçen havanın debisinin artışı buna neden olabilir. Çünkü yırtılan kısım bükümün olmadığı ve borunu en zayıf olduğu bölge.
Motor kulağı gibi sorun beklenen kronik bir parçada olsa servisler bu parçadan stok yaparlardı diye düşünüyorum.
Tahminim orjinal dışı filtrelerin hava geçirgenliğinin bunu etkiliyor olabilir, normalden fazla ve kirli hava boruda bu tip bir aşınmaya neden olabilir.
Bu nedenle kilometresi 130binlere gelmiş ve bakımlarda hep orjinal parça kullanmış bir kullanıcıdan dönüş bekliyorum. Hatta buradanda çağrı yapayım,
@Mesudum hocam sizin araba 130binlere gelmiş diye biliyorum, sizin aracınızda bu bölgeyi kontrol edebilirmisiniz?
Ayrıca @İsmail Beşiroğlu hocamında aracı 100binlere yakındı diye hatırlıyorum, sizin aracınızda da böyle bir durum varmı kontrol edermisiniz?
60 bin sonrası periyodik bakımları özel serviste güvendiğim ustalara yaptırdım. Kullanılacak malzemeleri bildirmedim, ne marka kullanıldı bilmiyorum. Paylaştığım tablolarda yazan şekilde.

110 bin bakımı 6. Yılın son günü yetkili serviste yaptırdım ve orijinal parça kullandım tekrar. Bana bildirilen bir olumsuzluk yok. Şimdilerde 135 bin ve arıza yok, maşallah.

Bahsedilen kısmı bilmiyorum. Güncel foto paylaşayım (biraz kirli ama ):

b4fb51a3a04c0b9be397110f90a853c6.jpg

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
60 bin sonrası periyodik bakımları özel serviste güvendiğim ustalara yaptırdım. Kullanılacak malzemeleri bildirmedim, ne marka kullanıldı bilmiyorum. Paylaştığım tablolarda yazan şekilde.

110 bin bakımı 6. Yılın son günü yetkili serviste yaptırdım ve orijinal parça kullandım tekrar. Bana bildirilen bir olumsuzluk yok. Şimdilerde 135 bin ve arıza yok, maşallah.

Bahsedilen kısmı bilmiyorum. Güncel foto paylaşayım (biraz kirli ama ):

b4fb51a3a04c0b9be397110f90a853c6.jpg

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam bahsi geçen parça biraz arka tarafta kalıyor fotografta görünmüyor maalesef.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam ben de bu konuyu gördüğüm zaman ilk işim , benimkini kontrol etmek olmuştu. Baktım boruya iyice çekiştirip falan çatlak vs görememiştim. Tabi epey oldu bakalı, tekrar bakacağım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben müsait bir zamanda Ankara Yıldız hurdaligina gitcem ariycam parçayı. Bulamazsam da artık ya da fiyat mantıklı gelmezse servisten sipariş vereceğim.
Kendi Amazon.com hesabımdan alım maliyetine baktım, şu anda kargo ve vergiler dahil 33 dolar ücret çıkıyor.
Kredi kartı komisyonu ile birlikte en fazla 200 liraya falan gelir diye düşünüyorum
Bence servisten fiyat sorarsanız parça kodunu rica edin, eğer parça kodu 17225-R1A-A01 ise bence linkteki amazon.com'dan alınması daha mantıklı.

Hatta Amerika'dan gelecek bir arkadaş veya öğrenci tarzı bir tanıdık varsa iyice ucuza getirebilirsiniz.
Hatta aynı yerde yaşayan arkadaşlar bu parçayı 2 taneyi geçmeyecek şekilde alıp maliyeti paylaşırsanızda daha uyguna gelir.

Geri