Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam, benim aracım da LPG'li. Eco-lite yerine eco-nergy olanı almıştım. Bu açıklamanızdan herhangi bir sorun olmayacağını anladım ama eco-lite olanı mı almamız gerekiyordu?
Aldığım ürün tam olarak bu: "Motul 8100 Eco-Nergy 5W30"
Eco nergy kullanıyorum ben de 3 bakımdır hocam iyi yağ o da kullanılabilir. Daha düşük viskozitede bir yağ. Katkılı bir yağ, tbn değeri yüksek yani asitide olma süresi uzun bir yağ. Full saps bir yağ olduğu için kül oranı da yüksek.

Ancak api sL ve eco lite a göre daha az onaya sahip olduğu için ucuz. Hammadde olarak iyi ancak saps değerleri nedeniyle vs bazı üretici onaylarını alamıyor ve belli kriterleri sağlayamıyor. Eco lite da öyle kıl payı kaçırıyor bazı onayları hths tbn den ötürü falan ancak api sn ve lpg ye uygun denilmesi eco energy den iyi yapıyor bu yağı bize göre.

ooktar

0
Ad Soyad
Oğuz OKTAR
Aracınız
Civic FB7 2014
Eco nergy kullanıyorum ben de 3 bakımdır hocam iyi yağ o da kullanılabilir. Daha düşük viskozitede bir yağ. Katkılı bir yağ, tbn değeri yüksek yani asitide olma süresi uzun bir yağ. Full saps bir yağ olduğu için kül oranı da yüksek.

Ancak api sL ve eco lite a göre daha az onaya sahip olduğu için ucuz. Hammadde olarak iyi ancak saps değerleri nedeniyle vs bazı üretici onaylarını alamıyor ve belli kriterleri sağlayamıyor. Eco lite da öyle kıl payı kaçırıyor bazı onayları hths tbn den ötürü falan ancak api sn ve lpg ye uygun denilmesi eco energy den iyi yapıyor bu yağı bize göre.
Bir dahaki sefere eco-lite alalım o zaman hocam. Şimdi bunu kullanayım.
Verdiğiniz bilgiler için tekrar çok teşekkür ederim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar bu yağı almış arkadaş 180 binde fd6 için Bursa’da yaşıyor. Sizce doğru bir yağ mı ?
Ekli dosyayı görüntüle 259414

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
dpf li araçlara uygun bir yağ. API onayı da almamış. Yani kitaba bakarsak uygun bir yağ değil ancak kullanılabilir iyi bir yağ. İade edebiliyorsa iyi ancak edemiyorsa da bir 10bin km kullanmanın sakıncası olacağını hiç sanmıyorum her ne kadar low saps yağların bizim araçlarda kullanılmasını pek sağlıklı bulmasam da... Sonraki bakımda Motul 5w30 Eco lite veya Shell, Mobil 1'in yağlarıyla devam etmesinde fayda var. API SM üstü, Acea A5, a3 sertifikalı 0w30 - 5w40 yağ aralıklarında yağ seçebilir arkadaşınız.

Aracınız
Civic FB7 2014
Pazartesi servise bakima gircek araba. Servis 0w20 castrol kullaniyoruz dedi. Ben daha once motul 0w20 kullanmistim..
@İsmail Beşiroğlu hocam castrol yorumunuz nedir..

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Pazartesi servise bakima gircek araba. Servis 0w20 castrol kullaniyoruz dedi. Ben daha once motul 0w20 kullanmistim..
@İsmail Beşiroğlu hocam castrol yorumunuz nedir..
Shell 0w20 Ultra SN, Mobil 1 0w20 Adv. FE., Motul 0w20 Eco lite, Mannol 0w20 OEM, Motul 0w20 RB Castrol 0w20 Edge. Sıralama böyle normal kullanıcılar için. 300v ve Toyota 0w20 C5 SN'e vb.'e gerek yok.
Castrol'ü genel anlamda anlamdıramıyorum. Nedir ne değildir soru işareti hep. Fazla datası yok ve misal castrol koyuyor servis ama hangisi ? GTX Magnatec mi, Edge (titanium fst'li) mi ?

Genel olarak atla deve bir fark yok elbette. 10k km için sorun yaratacağını sanmıyorum orjinal her yağın. R16b motorlara her türlü yağ konulabilir, yeterki filtre ve yağ kalitesi iyi olsun. Zamanında değiştirilsin. Viskozite de max 0w40 olmak şartıyla elbette.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hazır konu canlanmışken bir şey sorayım, belki daha önce sorulmuştur. Motulun yağlarında Eco Lite ve X Clean Efe versiyonları var. İkisinin tam farkı nedir? Bizim FB7 araçlara hangisi daha uyumludur?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hazır konu canlanmışken bir şey sorayım, belki daha önce sorulmuştur. Motulun yağlarında Eco Lite ve X Clean Efe versiyonları var. İkisinin tam farkı nedir? Bizim FB7 araçlara hangisi daha uyumludur?
Kağıt üzerindeki verilerde 5w30 Xclean EFE ACEA c2/c3 ve API SN standartlarını sağlayarak aşağıdaki üretici onaylarını alıyor:

"BMW LONGLIFE-04 ; GM-OPEL DEXOS2 ; MB-APPROVAL 229.52 ; OPEL/VAUXHALL OV0401547 ; VW 505 00 505 01 ; FIAT 9.55535-S1 / S3 "

Bunu sağlamak için de hths, sülfatlanmış kül ve buna bağlı olarak da TBN (Toplam baz sayısı) değerleri biraz farklı.

Motul 5w30 Eco-Lite'a bakarsak Acea Standardı yazmıyor, API SP-RC ve ILSAC GF-6a standartlarını taşımakta ki bunlar benzinli araçlar için en son seviye kabul edilebilir. Çok yeni getirilen bu standartlarda yağ pek yok. Üretici onayları olarak ise :

"GM dexos1™ GEN2, CHRYSLER MS-6395 FORD WSS M2C 929-A / 946-A / 946-B1 GM 4718M / 6094M FIAT 9.55535-CR"

Öneren üreticilere bakınca : ACURA, CHRYSLER, DODGE, FORD, GENESIS, HONDA, HYUNDAI, INFINITI, KIA, LEXUS, MAZDA, MITSUBISHI, NISSAN, SUBARU, TOYOTA, FIAT

Datasheetteki detaylara bakınca da : MOTUL 8100 Eco-lite 5W-30 possible use for these OEMs looking for Fuel Economy: HONDA, SUBARU and TOYOTA gasoline engines. full compatibility to biofuels use such as LPG.

Buradan kaynakla motul 5w30 eco lite daha uygun görünüyor. Ancak xclean efe kullanmanın da kötü bir seçim olacağını asla düşünmüyorum. HTHS olarak 3.5 değerine sahip biraz daha kalın bir yağ görünürde.

Kaynak:
https://www.motul.com/tr/tr/products/8100-eco-lite-5w30

Aracınız
Civic FB7 2012
Kağıt üzerindeki verilerde 5w30 Xclean EFE ACEA c2/c3 ve API SN standartlarını sağlayarak aşağıdaki üretici onaylarını alıyor:

"BMW LONGLIFE-04 ; GM-OPEL DEXOS2 ; MB-APPROVAL 229.52 ; OPEL/VAUXHALL OV0401547 ; VW 505 00 505 01 ; FIAT 9.55535-S1 / S3 "

Bunu sağlamak için de hths, sülfatlanmış kül ve buna bağlı olarak da TBN (Toplam baz sayısı) değerleri biraz farklı.

Motul 5w30 Eco-Lite'a bakarsak Acea Standardı yazmıyor, API SP-RC ve ILSAC GF-6a standartlarını taşımakta ki bunlar benzinli araçlar için en son seviye kabul edilebilir. Çok yeni getirilen bu standartlarda yağ pek yok. Üretici onayları olarak ise :

"GM dexos1™ GEN2, CHRYSLER MS-6395 FORD WSS M2C 929-A / 946-A / 946-B1 GM 4718M / 6094M FIAT 9.55535-CR"

Öneren üreticilere bakınca : ACURA, CHRYSLER, DODGE, FORD, GENESIS, HONDA, HYUNDAI, INFINITI, KIA, LEXUS, MAZDA, MITSUBISHI, NISSAN, SUBARU, TOYOTA, FIAT

Datasheetteki detaylara bakınca da : MOTUL 8100 Eco-lite 5W-30 possible use for these OEMs looking for Fuel Economy: HONDA, SUBARU and TOYOTA gasoline engines. full compatibility to biofuels use such as LPG.

Buradan kaynakla motul 5w30 eco lite daha uygun görünüyor. Ancak xclean efe kullanmanın da kötü bir seçim olacağını asla düşünmüyorum. HTHS olarak 3.5 değerine sahip biraz daha kalın bir yağ görünürde.

Kaynak:
https://www.motul.com/tr/tr/products/8100-eco-lite-5w30
Sağladığı standartlardan dolayı yani. Teşekkürler bilgilendirme için?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Sağladığı standartlardan dolayı yani. Teşekkürler bilgilendirme için?
Evet temeldeki farkları; " dizel veya benzinli motorlar için oluşları" olarak söyleyebiliriz. Ancak işin detayına bakınca her ikisi de birbiri yerine kullanılabilir. Çünkü sülfatlanmış kül oran farkları 1000'de 7 oranında. Ufak farklar mevcut çoğu parametrelerde.

Geri